Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Janusz Szymański – nowym szefem MZK Toruń

infobus
04.01.2012 18:09
Miejski Zakład Komunikacji był zakładem budżetowym Gminy Miasta Toruń. Zmieniające się warunki na rynku usług komunikacyjnych, a także przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz Rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego wymusiły nowe rozwiązania. 8 września 2011 roku radni zadecydowali o przekształceniu MZK w Toruniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzy to między innymi możliwość prowadzenia dodatkowych działalności przez utworzone przedsiębiorstwo, a przede wszystkim umożliwi samodzielne finansowanie nowych inwestycji. W chwili przekształcenia w MZK zatrudnionych było 535 osób –255 kierowców, 57 motorniczych, 166 stanowisk robotniczych, 57 stanowisk robotniczych. Tabor stanowiło 129 autobusów i 58 tramwajów. Współczynnik sprawności taboru wynosił 95% dla autobusów i 96% dla tramwajów. –„2 stycznia 2012 r. rejestracja spółki miejski Zakład Komunikacji stała się faktem. By tak mogło się stać, 5 grudnia 2011 r., została podpisana umowa, czyli akt założycielski spółki. Teraz w MZK funkcjonują trzy organy podzielone uprawnieniami: zgromadzenie wspólników, rada nadzorcza i zarząd spółki, którego prezesem został Janusz Szymański –prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił nowego prezesa MZK na konferencji prasowej, która odbyła się 4 stycznia 2012 r. w urzędzie miasta. –„Przy organizacji spółki będą wykorzystywane wszelkie sygnały odnośnie działania dotychczasowego MZK, jakie do nas docierały. Wszystko po to, by podnieść jakość usług.”Nowy prezes spółki zastąpił na tym stanowisku wieloletnią dyrektor toruńskiego MZK, Marię Zawal.
Prezydent Torunia, Michał Zaleski przedstawił nowego prezesa MZK na konferencji prasowejPrezes MZK, Janusz Szymański przedstawił swoje plany dla spółki
Janusz Szymański legitymuje się bogatym doświadczeniem zawodowym w branży transportowej, w której działa od 1983 roku. Początkowo związany był z Krajową Państwową Komunikacją Samochodową, pracując na stanowisku kierownika logistyki na terenie całego kraju. Następnie niemal 20 lat przepracował w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Toruniu, gdzie był m.in. zastępcą dyrektora i pełnomocnika zarządcy. Spoczywała na nim odpowiedzialność za strategiczne działania firmy w obszarze inwestycji, finansów i wdrażania systemów organizacyjnych ISO. W kolejnych latach Janusz Szymański został dyrektorem generalnym i prokurentem Polskiej Sieci Autobusowej SA, a następnie prezesem Zarządu Toruńskiej Korporacji Autobusowej Sp. z o.o., gdzie zarządzał spółką prowadzącą przewozy na regularnych liniach pasażerskich i odpowiadał za wyniki przed właścicielem w USA. Przez ostatnie trzy lata nadzorował funkcjonowanie spółki jawnej Sanitech.
Nowy prezes MZK podczas procedury konkursowej przedstawił koncepcję funkcjonowania nowej toruńskiej spółki. –„Jako spółka prawa handlowego będziemy się starali generować przychody i zysk, ale priorytetem działania spółki będzie staranie, by jak najbardziej zadowolić pasażerów. Komunikacja publiczna musi być na bardzo wysokim poziomie –punktualna i pewna –stwierdza Janusz Szymański. – Oczywiście organizacja transportu należy do gminy, ale będziemy z nią ściśle współpracować, by stale podnosić standard i jakość usług. Za wcześnie jeszcze, bym mówił o wielkich zmianach, najpierw muszę się dokładnie zapoznać z firmą, poznać mocne i słabe strony. Jednak już teraz mogę powiedzieć, że jednym z zadań będzie na pewno usprawnienie sprzedaży biletów, bo zwykle na przełomie miesięcy są z tym pewne kłopoty, a docelowo chciałbym wprowadzić bilet elektroniczny.” 
Prezes MZK, Janusz Szymański
1 marca 2011 r. weszła w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która nakazała podział obowiązków dotyczących tego transportu w gminach na organizatora i operatora. Operatorem jest przewoźnik, który świadczy usługi przewozu w komunikacji publicznej, a organizator to gmina, która organizuje, zarządza i nadzoruje komunikację miejską na swoim terenie. Takiego podziału dokonano także w Toruniu. Od pierwszego maja 2011 roku w Wydziale Gospodarki Komunalnej został wydzielony referat ds. publicznego transportu zbiorowego, który pełni funkcje organizatora transportu zbiorowego. W myśl ustawy do zadań organizatora należy opracowanie i zmiany rozkładów jazdy, kontrole biletów, utrzymywanie czystości na przystankach, dystrybucja biletów. Tę –na mocy umowy –miasto zleciło MZK. Od początku roku zaszła jednak zmiana. MZK nadal rozprowadza bilety, ale wpływy z ich sprzedaży biletów nie są wpływami spółki, tylko gminy. Zadaniem operatora jest z kolei wykonywanie przewozów taborem autobusowym i tramwajowym, a także – na zlecenie gminy – utrzymanie torowisk i trakcji oraz informacji przystankowej. Za te wszystkie usługi przewoźnik otrzymuje tzw. rekompensatę. Zasady jej naliczania i wysokość reguluje umowa.