Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

IVECO-Irisbus na Transport Publics w Paryżu

infobus
20.06.2012 21:59
Włoski koncern –będący niejako gospodarzem paryskiej imprezy –pokazał swoją szeroką ofertę w zakresie miejskich pojazdów: od najmniejszego Crossway 10,8M poprzez Citelis Hybrid 12M po Crealis Neo 18 M w barwach Clermont-Ferrand. Zacznijmy nasz opis od najmniejszej konstrukcji – Crossway 10,8M, który jest produkowany w czeskim zakładzie Irisbus w Vysokim Mycie. To krótsza odmiana doskonale wszystkim znanego modelu Crossway, który występuje zarówno w wersji niskowejściowej miejskiej (LE –city ) i podmiejskiej (LE –line), jak i międzymiastowej o podwyższonym pokładzie. Jak podaje producent wersja 10,8M jest szczególnie atrakcyjna dla odbiorców z krajów Europy Środkowo-wschodniej, którzy najbardziej doceniają dobrą relację jakości do ceny. Ponadto pojawienie się tej konstrukcji jest także efektem rosnącego zagęszczania peryferyjnych dzielnic w dużych miastach. Konstruktorzy pojazdu postawili tutaj szczególny akcent na dostępność i szybką wymianę pasażerów. Dlatego Crossway 10,8M posiada drzwi w układzie 2-2-1, a podwójne drzwi mają szerokość efektywną 1200 mm. Dodatkowo środkowe drwi posiadają wysuwaną rampę dla osób niepełnosprawnych. Dzięki konstrukcji niskowejściowej model oferują dużo przestrzeni w przedniej, niskopodłogowej części, gdzie wysokość wnętrza wynosi 2565 mm. Po pokonaniu dwóch stopni przechodzimy do tylnej, wysokopodłogowej części pojazdu (o wysokości nad jezdnią na poziomie 980 mm), gdzie wysokość przestrzeni pasażerskiej wynosi 1925 mm. W układzie napędowym pojazdu znajdziemy doskonale znany silnik Iveco Tector 6 EEV. Dodatkowo tylna oś i deska rozdzielcza są identyczne jak międzymiastowym modelu Crossway, co na pewno pozytywnie wpływa na koszty produkcji. Dodatkowymi, nowymi elementami są przednie, niezależne zawieszenie, układ kierowniczy oraz konstrukcja przedniej części.
IVECO-Irisbus Crossway 10,8M o pojemności 27 miejsc siedzących z silnikiem Iveco Tector 6 EEVo mocy 264 KM (194 kW) z automatyczną skrzynią biegów Voith
 Francuska wystawa była także dobra okazją, aby pochwalić się liczbą wyprodukowanych modeli typu Citelis, które powstają zarówno w Annonay (F), jak i w Vysokim Mycie (CZ). Otóż od czasu swojej premiery rynkowej w marcu 2005 r. IVECO-Irisbus wypuściło na rynek 10 000 autobusów tego typu. Do tej sumy zaliczonej są kompletne pojazdy, podwozia, wersje PKD i trolejbusy dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W porównaniu z 30.000 szt. Citaro to nie robi już takiego wrażenia, ale na pewno jest to jeden z lepszych tego typu wyników w Europie. Suma ta obejmuje także 4000 szt. (+ minibusy i poprzednie konstrukcje)  pojazdów sprzedanych w wersji CNG, które trafiły do:  
– Francji (gdzie IVECO-Irisbus ma 90% w rynku autobusów CNG),
– Włoch (gdzie IVECO-Irisbus ma 60% w rynku autobusów CNG).
– Hiszpanii (gdzie IVECO-Irisbus ma 50% w rynku autobusów CNG)
– Grecji.
Prezentowany w Paryżu Citelis posiadał równoległy napęd hybrydowy amerykańskiej firmy BAE. Do tej pory IVECO-Irisbus dostarczył na rynek ponad 200 egz. w tej wersji. Są one produkowane tylko we Francji: albo w fabryce w Annonay jako kompletne pojazdy Citelis 12M i Crealis 18M) albo w Rorthais (Heuliez) pod nazwą Access’Bus GX 327 oraz GX 427. I właśnie na lokalnym rynku odnoszą największe sukcesy. Francuskie Dijon podpisało z włoskim koncernem jeden z największych kontaktów w Europie na hybrydowe autobusy w Europie. Łącznie IVECO-Irisbus ma dostarczyć do tego miasta aż 102 pojazdy, w tym 41 szt. w wersji solo 12 m i 61 szt. w wersji przegubowej. Generalnie pierwszy Citelisy z elektryczno-spalinowym napędem zostały przekazane do pierwszych klientów w lutym 2011 r. i od tamtej pory 22 takie egzemplarze jeżdżą po takich miastach jak: Poitiers, Toulon, Monza (Milan), Paryż, wyspa Reunion, Orléans (w ramach 3-letniej współpracy z Keolis) oraz w Kanadzie. Tutaj dwie firmy Sociétéde transport de Montréal i Réseau de transport de Longueuil testują 18-metrową wersję Citelisa na swoich liniach. Do tego trzeba doliczyć jeszcze 180 szt. zamówionych hybryd, na które czekają pasażerowie m.in. z Dijon, Bordeaux, Rouen, Annecy, Angers i Nantes. –„Jesteśmy dumni, że nasze autobusy odgrywają kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się pojazdów hybrydowych w Europie –powiedział Franco Miniero, wiceprezes IVECO-Irisbus . – Dodatkowo dzięki naszej ścisłej współpracy z amerykańską firmą BAE Systems nasze pojazdy są wyposażone w technologię, która jest powszechnie stosowana w USA i Wielkiej Brytanii.”
 IVECO-Irisbus Citelis 12M Hybrid o pojemności 26 miejsc siedzących z silnikiem Iveco Tector 6 EEV o mocy 300 KM (220 kW). W układzie hybrydowy mamy silnik elektryczny o mocy 175 kW
Koncern IVECO-Irisbus oferuje także specjalne wersje autobusów pod systemy szybkich linii autobusowych (BRT / BHNS), czyli podobne jak Solaris, który oprócz wersji „klasycznych”Urbino 18 ma także „podrasowaną”odmianę Urbino 18 w stylistyce MetroStyle. W ofercie IVECO-Irisbus takie autobusy nazywają się Crealis, produkowane są tylko w Annonay i bazują na konstrukcji Citelis. Dostępne są w długościach 12 i 18 m. Są one nie tylko dostoswane do większych prędkości osiąganych przez systemy BRT, ale także wyróżniają się nowocześniejszym wyglądem (wersja ze specjalnie zaobloną przednią szybą nosi nazwę Crealis Neo). Standardowy Crealis jest wyposażony w silnik Iveco Cursor 8, natomiast można tutaj zastosować zasilanie CNG czy hybrydowe. Do tej pory IVECO-Irisbus zakontraktował i dostarczył w sumie 526 pojazdów typu Crealis i Crealis Neo. Pojazdy te można spotkać w: Nîmes (10 szt.);RATP (2 szt.);T Zen / STIF – Syndicat des Transports d’Ile-de-France (12 szt.);Maubeuge (39 szt. ), Dunkierce (25 szt.), Lyon (270 szt.), Saint Etienne (14 szt. ), Clermont Ferrand (24 szt.);Rouen (45 szt.);Calais (7 szt.);Vannes (20 szt.);Nancy (50 szt.) i Chambéry (8 szt.)
IVECO-Irisbus Crealis Neo 18 m (Clermont-Ferrand) o pojemności 35 miejsc siedzących + 2 miejscami dla wózków inwalidzkich. W układzie napędowym silnik Iveco Cursor 8 EEV o mocy 380 KM (280 kW) IVECO-Irisbus Crealis Neo 18 m (Clermont-Ferrand) o pojemności 35 miejsc siedzących + 2 miejscami dla wózków inwalidzkich. W układzie napędowym silnik Iveco Cursor 8 EEV o mocy 380 KM (280 kW)