Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Iveco -Irisbus i rekordowe zamówienia na hybrydy

infobus
09.05.2012 20:10
Koncern Iveco-Irisbus wygrał jedno z największych w Europie zamówień na autobusy hybrydowe. Jeszcze w tym roku w francuskim Dijon pojawią się pierwsze autobusy z zamówienia na łącznie 102 pojazdy, w tym 41 standardowych oraz 61 przegubowych. –„Jesteśmy bardzo dumni, że odgrywamy czołową rolę w rozpowszechnianiu pojazdów hybrydowych w Europie. W postaci pojazdów hybrydowych Citelis i Access’Bus GX w wersji 12-metrowej i 18-metrowej, dostarczamy klientom efektywne pod względem komfortu, oszczędności energii i zmniejszania wielkości emisji pojazdy. Ponadto, dzięki naszej ścisłej współpracy z BAE Systems, nasze pojazdy są wyposażone w ujednoliconą technologię, która jest już powszechnie stosowana w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii”- powiedział wiceprezes IVECO ds. Autobusów Franco Miniero.
Irisbus Citelis 12M HybridIrisbus Citelis 12M Hybrid 
Dodajmy, że Irisbus dostarczyło już piętnaście autobusów z hybrydowym napędem spalinowo-elektrycznym i otrzymał ponad 170 zamówień. Od lutego 2011 r. pojazdy z napędem hybrydowym zostały dostarczone i są eksploatowane w Poitiers, Tulonie, Monzie, Paryżu i na wyspie Reunion. Z drugiej strony, zamówienia dotyczą pojazdów dla zakładów komunikacji w Rouen, Annecy, Dijon i Bordeaux. Również we Francji, w Orleanie, została utworzona spółka z Keolis, w celu eksploatacji 12-metrowego autobusu hybrydowego przez trzy lata. Natomiast w Kanadzie, STM (Sociétéde Transport de Montréal) i RTL (Réseau de Transport de Longueuil) będą testować 18-metrowy autobus hybrydowy Citelis w swoich sieciach transportu miejskiego przez szereg miesięcy. Pojazdy hybrydowe Citelis są także testowane wspólnie z innymi operatorami europejskimi, włączając w to operatorów z Wiednia.
Irisbus Citelis 12M HybridIrisbus Citelis 18M Hybrid
Autobusy hybrydowe z napędem spalinowo-elektrycznym są produkowane jako kompletne pojazdy (12-metrowe i 18-metrowe modele Citelis) w fabryce IVECO Irisbus w Annonay we Francji oraz jako podwozie i nadwozie produkowane w Rorthais pod nazwą Access’Bus GX 327 i GX 427. Spalinowo-elektryczny układ hybrydowy, opracowany w ramach umowy o współpracę z BAE Systems na dostawę elektrycznych elementów układu napędowego, łączy 6-litrowy silnik Tector, będący silnikiem Diesla o małej pojemności, produkowany przez FPT Industrial, z elektrycznym silnikiem-generatorem, który odzyskuje energię zgromadzoną podczas hamowania. Pojemność skokowa silnika Diesla została zmniejszona o 25% w porównaniu z silnikiem napędzającym tradycyjny pojazd w tym samym zakresie pojemności. Sprzężony z silnikiem Diesla generator dostarcza prąd elektryczny, dzięki czemu unika się stosowania rozrusznika, alternatora i pasków napędowych. Silnik elektryczny o dużej mocy napędza pojazd poprzez oś identyczną z osią w modelach z silnikiem Diesla. Powyższa seryjna konstrukcja hybrydowa doprowadziła do eliminacji skrzyni biegów. Najnowsza generacja akumulatorów litowo-jonowych gromadzi energię podczas hamowania i oddaje ją podczas przyspieszania. Wyniki uzyskane w zakresie ochrony środowiska są bardzo zadowalające, gdyż średnie zmniejszenie emisji CO2 i zużycia paliwa poprawiło się z 25% na 35%. Należy przypomnieć, że przy 35% spadku zużycia paliwa, zmniejszenie emisji CO2 może wynieść około 500 g na kilometr. Biorąc pod uwagę roczny przebieg 50.000 km (średni przebieg dla autobusów miejskich), oznacza to zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 25 ton.