ITS: latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych

infobus
03.07.2022 16:00

Miesiące letnie charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku.

Łącznie w 2020 roku stanowiły one 31,4 proc., a w ubiegłym roku aż 32,3 proc. wszystkich wypadków drogowych - wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

32,3 proc

Instytut Transportu Samochodowego przypomniał, że dobra aura sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości jazdy przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. Jak zauważają eksperci, w okresie wakacji rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów. Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że miesiące letnie, tj. czerwiec, lipiec oraz sierpień, charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku.

W ubiegłym roku stanowiły one 32,3 proc, a dwa lata temu 31,4 proc. wszystkich wypadków drogowych. ITS podkreśla, że wskaźniki te niekorzystnie przekładają się na liczbę ofiar i poszkodowanych. W 2021 roku 29,8 proc. wszystkich zabitych oraz 32,7 proc. rannych przypadło na miesiące letnie. Niewiele lepiej było w 2020 roku – 26,5 proc. zabitych oraz 32,3 proc. rannych przypadających na okres wakacji.

"Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa. W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich: w czerwcu - 11,4 proc. ogółu, w lipcu - 11 proc. i w październiku - 10,3 proc." – poinformowała Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Według statystyk nasilenie wypadków w miesiącach wakacyjnych dotyczy dzieci w wieku do 14 lat. W ubiegłym roku najwięcej wypadków z ich udziałem wydarzyło się w czerwcu – 253, w lipcu – 227 oraz w sierpniu – 221. Najwięcej dzieci zginęło w czerwcu – 8 i w lipcu – 7. W sierpniu 2020 roku miały miejsce 245 wypadki, w lipcu – 214, a najwięcej dzieci straciło życie w czerwcu – 9 i w sierpniu – 7.

w wieku do 6 lat

Jak zaznaczył rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński, znaczną część poszkodowanych dzieci stanowią pasażerowie pojazdów w wieku do 6 lat. "Oznacza to, że w wielu przypadkach najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na utratę życia lub zdrowia wskutek niefrasobliwości opiekunów. Sumarycznie w okresie minionych wakacji życie straciło ośmioro dzieci w najmłodszej grupie wiekowej" - powiedział.

Dodał, że problem znaczącego odsetka zabitych oraz rannych dotyczy także grupy 7-14 lat. "W czerwcu 2021 roku życie straciło 5 dzieci, w lipcu 3, a w sierpniu 4. Taki stan rzeczy wynika także z faktu wzmożonego ruchu na drogach w okresie letnim i warunków pogodowych, które przekładają się na większą mobilność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dzieci" – dodał Krupiński.

Zaznaczył też, że negatywne statystyki w ruchu drogowym dotyczą także motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, którzy latem podróżują nieporównywalnie więcej niż podczas pozostałych miesięcy.

Z przekazanych przez ITS statystyk wynika, że w ubiegłym roku kierujący rowerami najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu - 578 (16,5 proc. ogółu) i w lipcu - 543 (15,5 proc.). Także najwięcej wypadków z udziałem motorowerzystów było w czerwcu - 166 (18,2 proc.), a osób zabitych w lipcu - 11 osób (20,4 proc.). Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów, którzy również w miesiącach czerwiec-sierpień ubiegłego roku najczęściej uczestniczyli w wypadkach - w czerwcu - 405 (19,8 proc.) i w lipcu - 367 (17,9 proc.). Najwięcej motocyklistów zginęło w sierpniu - 43 (20 proc.). Podobnie było w latach ubiegłych. (PAP)