ITD: mniej mandatów dla kierowców autokarów
infobus
08.09.2009 17:51
ITD: mniej mandatów dla kierowców autokarów
Podczas tegorocznej akcji „Bezpieczny autokar”inspektorzy ITD zatrzymali w porównaniu z poprzednimi wakacjami mniej dowodów rejestracyjnych i wystawili mniej mandatów. Niestety złapali więcej pijanych kierowców. Akcja polegała na wzmożonych kontrolach drogowych autokarów przewożących dzieci i młodzież. Sprawdzany był przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy.
Prowadzona od ponad sześciu lat akcja „Bezpieczny autokar”przyczyniła się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży tym środkiem transportu. Poprawia się stan techniczny pojazdów oraz zmniejsza się liczba poważnych naruszeń popełnianych przez kierowców i przewoźników. W okresie 10 tygodni tegorocznych wakacji inspektorzy skontrolowali prawie 3700 autokarów turystycznych oraz ukarali 733 kierowców mandatami karnymi. Zatrzymali 184 dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. Pięciu kierowców prowadziło autobusy w stanie po spożyciu alkoholu.
W czasie ubiegłorocznych wakacji inspektorzy skontrolowali prawie 3000 autokarów turystycznych oraz ukarali 790 kierowców mandatami karnymi. Zatrzymano 230 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów. Trzech kierowców było po spożyciu alkoholu. W porównaniu z poprzednimi wakacjami inspektorzy zatrzymali mniej dowodów rejestracyjnych (spadek z 7,7% do 5%). Również mniejsza liczba kierowców została ukarana mandatami (spadek z 26,3% do 20%).
Rusza akcja szkolna
Wakacje za na i inspektorzy ITD rozpoczęli kontrole pojazdów szkolnych. 3 września, na Dolnym Śląsku taka dwudniowa akcja odbyła się pod kryptonimem AS 2009, Dolnośląska Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła wzmożone działania kontrolne ukierunkowane na autobusy przewożące dzieci do szkół na terenie powiatów i gmin Dolnego Śląska.
Pierwszy dzień działań wykazał liczne usterki techniczne autobusów, którymi były przewożone dzieci o szkół, co było przyczyną zatrzymania 10 dowodów rejestracyjnych, a w trzech przypadkach były one powodem niedopuszczenia pojazdów do dalszej jazdy ze względu na możliwość stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Dodatkowo prowadzone działania wykazały nieprawidłowości w zakresie nieposiadania przez kierowców ważnych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz szereg braków dokumentacji, w którą kierowca powinien być wyposażony zgodnie z ustawą o transporcie drogowym podczas wykonywania przewozu. Podsumowując, kontrole 29 autobusów przeprowadzone w miejscowościach Kobierzyce, Legnica, Wałbrzych, Kłodzko i Jelenia Góra zakończyły się wszczęciem 4 postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców, ukaraniem kierowców 8 mandatami karnymi, a w 10 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów.