ITD ma 10 nowych pojazdów – do kontroli m.in. autobusów. Od AMZ Kutno

11 maja dziesięć furgonów wraz ze specjalistycznym sprzętem zostały przekazane inspektorom ITD przez zakład AMZ Kutno.
To kolejne pojazdy, w które w ostatnich latach została doposażona służba kontroli drogowej. Wszystkie wyposażone są m.in. w wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze oraz kamery endoskopowe.
od AMZ kutno
Dziesięć nowych furgonów trafi do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego w Krakowie, Radomiu, Katowicach, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie i Poznaniu.
-"To 10 nowych pojazdów, które od jutra będą służyć do tego, by kontrolować w szczególności transport ciężki, który korzysta z polskiej sieci drogowej. Przekazanie tych nowoczesnych furgonów to bardzo istotny element z punktu widzenia dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Inspekcja Transportu Drogowego w tym temacie od ponad 20 lat wykonuje bardzo dobrą pracę" – podkreślił podczas uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Dodał, że nowy sprzęt kontrolny będzie służył inspektorom przy prowadzeniu kompleksowych kontroli pojazdów ciężarowych i pomoże w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne czy niszczącym drogi, przeciążonymi pojazdami.
Odebrane przez ITD specjalistyczne radiowozy będą wykorzystywane do prowadzonych na terenie całego kraju kontroli tzw. ciężkiego transportu, czyli autobusów, busów, samochodów ciężarowych. Wyposażono je m.in. w przenośne wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze, urządzenia do kontroli paliwa czy kamerę endoskopową umożliwiającą ocenę trudnodostępnych miejsc, np. miejsc gdzie są instalowane niedozwolone urządzenia zakłócające pracę tachografu.
-"Furgony jutro rozpoczną pracę na drogach w siedmiu województwach, żeby systematycznie poprawiać bezpieczeństwo. To pojazdy bardzo nowocześnie wyposażone. Mają też przestrzeń biurową dla pracy inspektorów, którzy mogą jednocześnie prowadzić kontrolę, przygotowywać protokoły, przesłuchiwać kierowców" – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
kolejny etap
To kolejny etap wymiany taboru ITD. W 2020 roku do służby trafiły 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów oraz 64 furgony. Finalizowane są dostawy 16 mobilnych jednostek diagnostycznych. Zakup nowych pojazdów i ich wyposażenia został zrealizowany w ramach unijnego projektu, którego budżet wynosi ponad 66,7 mln zł.
Wiceminister Weber wskazał na wyjątkową sprawność działania Inspekcji Transportu Drogowego.
"Przez ministrów innych państw jesteśmy często pytani, w jaki sposób stworzyliśmy i rozwijamy służbę, która dba o to, żeby zachować bezpieczeństwo pojazdów ciężkich na drogach, ale też zachować uczciwość konkurencyjną na rynku transportowym. Opowiadamy wtedy o rozwoju ITD, o doskonałych inspektorach, których bardzo trudno oszukać, ale mają też w sobie empatię i bardzo ludzkie podejście do kontrolowanych kierowców i firm. Bez wątpienia ta służba przyczyniła się do tego, że mamy do czynienia z bardzo widoczną poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym" – zaznaczył wiceszef resortu infrastruktury.
W 2022 roku inspektorzy ITD przeprowadzili blisko 164 tys. kontroli, głównie pojazdów ciężarowych i autokarów. Najczęstsze spośród 98 tys. stwierdzonych naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego dotyczyły nieprzestrzegania norm czasu pracy (44 proc.) i nieprawidłowego używania tachografów (39 proc.).