Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

IRISBUS B961E – jedyny wysokopodłogowy autobus miejski klasy mega oferowany w Polsce

infobus
21.07.2005 18:52

W dniach 31.05-01.06.2005r. w Szklarskiej Porębie odbyło się posiedzenie autobusowej komisji taborowej zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Podczas dwudniowego zebrania zaprezentowano trzy autobusy produkowane przez koncern Irisbus. Dwa z nich zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w Polsce: Kapena Daily LE oraz Irisbus Citelis. W tych dniach zaprezentowano również wysokopodłogowy model Irisbus B961E, który od czerwca 2005r. eksploatuje MPK Wałbrzych.

Irisbus B961E produkowany w zakładach KarosyIrisbus w barwach MPK Wałbrzych

Oryginalna konstrukcja

Irisbus B961E produkowany jest w zakładach Karosy w czeskim Vysokim Mycie. W zależności od rynku, model B961E sprzedawany jest z logo Karosy albo Irisbusa, w którego skład wchodzi czeski producent. Koncern Irisbus wyróżnia się wśród europejskich konkurentów tym, że jako jedyny oferuje miejski przegubowy autobus z wysoką podłogą na całej długości pojazdu. Co prawda na rynku dostępny jest średniopodłogowy Mercedes Conecto G, ale jego podłoga jest na tyle nisko zawieszona, że nie można go porównywać z Irisbusem B961E.

Długość pojazdu wynosi 1750 mmDo wnętrza pojazdu nie można mieć poważniejszych zastrzeżeń

Design

Wygląd zewnętrzny na pewno nie jest silną stroną autobusu. Należy zaznaczyć, że obecny model B961E wzorowany jest na poprzednich wersjach przegubowych Karos, produkowanych jeszcze za czasów Czechosłowacji. Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny Karosy nie przeszły poważniejszych zmian od lat 80. XX w. Już na pierwszy rzut oka widać, że producent nie przywiązuje zbyt dużej wagi do wizerunku pojazdu. Budowa nadwozia wyraźnie odbiega od obecnych trendów panujących wśród europejskich producentów. Poprzez zastosowanie wysokiej podłogi dolna linia szyby przedniej i bocznych biegnie za wysoko, przez co zmniejszyła się widoczność, a także wizualna atrakcyjność pojazdu. Dodatkowo na spadek atrakcyjności autobusu wpływa zamontowanie nie barwionych szyb. Niewiele pomogły zmiany przedniej i tylnej ściany autobusu, choć trzeba przyznać, że tylna część, wykonana z tworzywa sztucznego, nawiązuję już do współczesnych trendów stosowanych przez konstruktorów.

Przednia ściana nawiązuje do dawnych przegubowych KarosNajwiększe zmiany zaszły w tylnej części pojazduAutobus wyposażono w cztery pary drzwi

Wnętrze pojazdu

Wnętrze pojazdu robi dobre wrażenie. Poza wysoką podłogą nie można mieć większych zastrzeżeń. Do środka prowadzą 4 pary drzwi. Liczba i wysokość stopni przy każdym wejściu jest różna. Podłoga w Irisbusie B961E nie jest na tej samej wysokości, dlatego do autobusu najłatwiej można się dostać przez pierwsze i drugie wejście, w których podłoga ma wysokość 790 mm. W tylnej części pojazdu podłoga osiąga wysokości 890 mm.

Kabina kierowcy jest dobrze rozplanowana. Do standardowego wyposażenia należą elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne. Jedyne, co może razić, to nadmiar kiepskiej jakości plastików.

Przestrzeń pasażerska jest bardzo dobrze rozplanowana. W autobusie o długości 17,6 metra wygospodarowano 45 miejsc siedzących oraz 122 miejsca stojące. Przy drugim wejściu znajduje się miejsce na wózek dziecięcy lub inwalidzki. Poszycie wewnętrzne ścian i sufitu wykonano z płyt laminowanych. Podłoga została wykonana ze sklejki wodoodpornej wyłożonej wykładziną antypoślizgową. Dzięki zastosowaniu jasnych barw, wnętrze autobusu sprawia wrażenie bardzo obszernego. Do wnętrza idealnie wkomponowuje się jasnoszary przegub renomowanej marki Hubner. Pasażerowie podróżują na wygodnych siedzeniach marki Ster o ciekawej kolorystyce. Denerwujący, szczególnie przy dłuższej jeździe jest charakterystyczny głośny dzwonek otwierania/zamykania drzwi wejściowych. Do wad pojazdu można zaliczyć mało wydajny układ wentylacyjny, który nie sprawdza się w upalne dni oraz zbyt wolno otwierające się drzwi wejściowe.

Do kabiny kierowcy prowadzą dwa stopnieKokpit kierowcyWnętrze wykonano z jasnych materiałówW przestrzeni pasażerskiej znalazło się miejsce dla 167 pasażerów

Pasażerowie podróżują na fotelach firmy STERDo wad pojazdu należy mało wydajny układ wentylacjiW przedniej części pojazdu znajduje się miejsce na wózek inwalidzki lub dziecięcy

Technika

Irisbus B961E napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem rzędowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa IVECO F2BE 1682C. Silnik wyposażony jest w turbodoładowanie z chłodnicą międzystopniową intercooler. Motor umiejscowiony jest pionowo w tylnej części pojazdu, co szczególnie sprzyja pokonywaniu stromych podjazdów. Pojemność silnika wynosi 7790 cm3. Max. moc 290 KM uzyskuje przy 2050 obr./min. Jednostka spełnia wymagania normy EURO 3. Pojazd wyposażono w dwuobwodowy pneumatyczny układ hamulcowy. Hamulce tarczowe zamontowano na przedniej osi, natomiast bębnowe na drugiej i trzeciej. Co ciekawe, w autobusie standardem jest system ABS oraz ASR.

Irisbus pochodzący z czeskiej fabrykiWszystkie autobusy MPK Wałbrzych posiadają kasowniki do odczytu kart chipowych

Podsumowanie

Autobus Irisbus B961E jest ciekawą konstrukcją na rynku nowych autobusów miejskich. Niewątpliwie pojazd ten ma swoje wady, przestarzałą linię nadwozia oraz wysoką podłogę. Jednakże głównym jego atutem jest cena, która w porównaniu z innymi przegubowcami jest bardzo atrakcyjna. Podstawowa cena Irisbusa B961E wynosi ok. 700 000 zł. Przykładowo niskopokładowy 18-metrowy Solaris Urbino kosztuje ponad 1 000 000 zł. Głównymi odbiorcami Irisbusa B961E mają być mniej zamożne przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, które nie mając zbyt wielu środków finansowych zmuszone są wymieniać mocno przestarzały tabor autobusowy. MPK Wałbrzych, jako pierwsze w Polsce, zakupiło trzy pojazdy B961E. Zdaniem Ireneusza Zarzeckiego – Prezesa MPK Wałbrzych, Irisbus B961E jest kompromisem między rozwiązaniami technicznymi a ceną, która w Polsce jest głównym kryterium przetargowym. Wydaje się, że autobus znajdzie wielu nabywców, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy chcą mieć nowe autobusy za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Tabela 1: Dane techniczne autobusu IRISBUS B 961E.

Wymiary
Długość (mm) 17590
Szerokość (mm) 2500
Wysokość (mm) max 3165
Ilość drzwi: 4
Wysokość pierwszego stopnia wejściowego we wszystkich wejściach (mm) 355
Masy i obciążenia
Dopuszczalna masa całkowita (kg) 26000
Dopuszczalne obciążenie osi przedniej (kg) 6400
Dopuszczalne obciążenie osi środkowej (kg) 8600
Dopuszczalne obciążenie osi tylnej (kg) 11000
Podwozie
Silnik IVECO F2BE 1682C
Pojemność 7790 cm 3
Moc max. 290 KM
Przy obrotach (obr./min.) 2050
Norma czystości spalin EURO 3
Skrzynia biegów Automatyczna VOITH D 851.3 z retarderem.
Układ hamulcowy
Hamulce Pneumatyczne dwuobwodowe. Oś I – tarczowe Oś II, III – bębnowe
System ABS tak
System ASR tak
Zawieszenie
Zawieszenie pneumatyczne tak
Układ kierowniczy Przekładnia ze wspomaganiem hydraulicznym ZF 8098
Instalacja elektryczna
Napięcie znamionowe 24 V
Akumulator 2 szt. 180 Ah
Alternator 2 szt. BOSCH 90 A
Zbiornika paliwa
Pojemność zbiornika paliwa (dm3) 300