Inowrocław i 12 „zielonych” autobusów

infobus
31.08.2015 14:16

31 sierpnia br. na inowrocławskie ulice wyjechało ażdwanaście nowoczesnych autobusów MPK Inowrocław – dwa z napędem elektrycznym idziesięć z hybrydowym.

To druga po Warszawie taka eko-flota w Polsce. To także jednoz pierwszych miast w Europie, gdzie połowa taboru autobusowego to pojazdy onapędzie hybrydowym (elektryczno-spalinowym) i elektrycznym. Dodajmy, że nowoczesne autobusy, w 85 proc. sfinansowane ze środków Unii Europejskiej,to nie tylko ekologia. Pozyskane pojazdy pozwolą inowrocławskiemu przewoźnikowi na znaczne oszczędności. Pojazdy możnana co dzień spotkać na linii nr 27.

Odebrane przez Inowrocław elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 electric oferują70 miejsc dla pasażerów, w tym 22 siedzących, a hybrydowe Volvo 9700 Hybrid – 75,w tym 30 siedzących. W obu konstrukcjach zastosowano układ odzyskiwaniaenergii, który ładuje akumulatory podczas hamowania. ? ?Dwa ciche, elektryczne Solarisy i 10hybrydowych autobusów Volvo, tanie w eksploatacji, tak od dziś prezentuje się połowa miejskiegotaboru. W kolejnych latach przymierzamy się do wymiany pozostałej częścinaszych autobusów? – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Innowacyjny tabor w uzdrowisku

Rozkładane platformynajazdowe dla wózków inwalidzkich, systemy ułatwiające wsiadanie, zapowiedzigłosowe przystanków i tablice kierunkowe – przednia i boczna z diodami wkolorze białym to udogodnienia, które ułatwią podróżowanie pasażeromniepełnosprawnym. Autobusy wyposażono w porty USB umożliwiające ładowanie wczasie jazdy np. telefonów komórkowych, a także urządzenie umożliwiające dostępdo bezprzewodowego Internetu Wi-Fi. ? ?Miło miprzekazać te innowacyjne autobusy hybrydowe miastu, które rozwija się wsposób zrównoważony, dbając w równym stopniu o infrastrukturę, co o środowiskonaturalne, jakość powietrza, jak i komfort mieszkańców. Potwierdza toinwestycja w nowoczesny, niskoemisyjny tabor autobusowy. Inowrocław to miasto ?uzdrowisko. Wiemy, że kwestie związane z troską o środowisko miejskie mają tukluczowe znaczenie. Nasz niskoemisyjny autobus hybrydowy doskonale wpisuje sięw prowadzoną w tym zakresie politykę miasta, m.in. dzięki cichej eksploatacji iznacznie niższemu zużyciu paliwa od tradycyjnych pojazdów napędzanych silnikiemdiesla. Mam nadzieję, nowe, ekologiczne autobusy zachęcą mieszkańców do częstszegokorzystania z transportu publicznego? -Małgorzata Durda, dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska

Komunikacyjny festyn

Oficjalne przekazanie autobusów odbyło się w ramachmiejskiego festynu, zorganizowany przez firmy: Volvo i Solaris. Nie brakowałoatrakcji, w tym m.in. zorganizowanowarsztaty z twórczego recyklingu, odnawialnych źródeł energii, zaprezentowanezostały roboty, przygotowano pokaz kuchni molekularnej. Jedną z atrakcji była,po raz pierwszy w Inowrocławiu, tzw. ludzka katapulta. Ku uciesze przedewszystkim milusińskich, przygotowano warsztaty cyrkowe i pokaz iluzjonisty. Oczywiściemożna też było obejrzeć nowe autobusy, którymi MPK na zakończenie festynubezpłatnie rozwoziło mieszkańców w poszczególne rejony miasta. Powyżejfotorelacja z festynu.

Eko-autobusy z Polski

Zarówno pojazdy elektryczne, jak i hybrydowe pomalowane zostaływ czerwono-żółte barwy MPK. Zarówno autobusy marki Solarisy, jak i Volvo powstaływ zakładach zlokalizowanych w Polsce ? odpowiednio w Bolechowie i Wrocławiu. Obajproducenci zapewnią MPK Inowrocław wsparcie posprzedażne. W okresie 60 miesięcyod dnia przekazania autobusów do Inowrocławia, producenci będą wykonywali naswój koszt wszelkie przewidywane, planowane do wykonania przeglądy, konserwacjei wymiany, oraz niezbędne naprawy, za wyjątkiem napraw i wymiany opon oraznapraw powypadkowych.

Na zakończenie warto dodać, że inowrocławska inwestycjaobejmuje także Inteligentny System Transportowy. Przy dziesięciu przystankachzamontowane zostaną specjalne tablice. Pasażerowie będą mogli sprawdzaćaktualny ruch pojazdów w mieście i kontrolować za ile minut przyjedzie autobus,na który oczekują. Te informacje będą też zapowiadane i wyświetlane wautobusach. Aktualną pozycję autobusów będzie można sprawdzić także online – wkażdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Równolegle MPK ogłosiło przetarg nasprzedaż 12 Jelczy z silnikiem diesla zarówno tych zakupionych w 1998 roku, jaki z rocznika 2004 oraz dwa Jelcze zasilane sprężonym gazem ziemnym z 2001. Tojuż historia inowrocławskiej komunikacji