Iława wybiera autobusy Yutonga i ładowarki Elektrometal
6 grudnia Iława wybrała najkorzystniejszą ofertę w ramach przetargu na dostawę autobusów z napędem elektrycznym oraz stacji ładowania.
To oznacza kolejne elektryczne autobusy w mieście i debiut chińskiej marki Yutong we flocie ZKM Iława.
Dwa zadania
Przypomnijmy – iławskie zamówienie podzielone zostało na dwie odrębne części:
- Pierwsze zadanie to dostawa autobusów z napędem elektrycznym o długości całkowitej od 8,2 do 9,5 metrów; szer. od 2,4 m do 2,5 m; wysokość całkowita do 3,40 m wraz z klimatyzacją;
- Drugie to dostawa nowej ładowarki wraz z podłączeniem oraz uruchomieniem jednej dwuwyjściowej ładowarki mobilnej autobusów elektrycznych prądem stałym, o mocy wejściowej 80 kW (2x40kW) na terenie zajezdni Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie.
Kryteria wyboru najkorzystniej oferty to:
- Parametry techniczne – Waga: 40
- Cena – Waga: 60
19 października aż siedem firm złożyło oferty w tym postępowaniu. W części autobusowej Iława otrzymała trzy propozycje – od:
- Busnex Poland z ofertą na sumę 3.124.000 PLN netto 3.842.520,00 PLN brutto, co daje jednostkową kwotę za autobus Yutong E8 na poziomie 1.562.000 PLN netto (+ firma potwierdziła wszystkie techniczne punkty poza dostępem z niskiej podłogi dla 11 miejsc i więcej)
- ARP e-Vehicels ofertą na sumę 4.010.000 PLN netto / 4.932.300,00 PLN brutto, co daje jednostkową kwotę za autobus Pilea 8,6 na poziomie 2.005.000 PLN netto (+firma potwierdziła wszystkie techniczne punkty)
- Solaris Bus & Coach z ofertą na sumę 3.539.500 PLN netto / 4.353.585 PLN brutto, co daje jednostkową kwotę za autobus Urbino 9 na poziomie 1.769.750 PLN netto (+firma potwierdziła wszystkie techniczne punkty poza dostępem z niskiej podłogi dla 11 miejsc i więcej)
W części ładowarkowej swoje oferty złożyły cztery firmy:
- Ekoenergetyka Sales z ceną 192 181,35 PLN brutto;
- Busnex Poland z ceną 113 160,00 PLN brutto;
- Elektrometal z ceną 95 940,00 PLN brutto;
- ENIKA Sz ceną 138 990,00 PLN brutto;
- MEDCOM z ceną 196 308,00 PLN brutto;
Z kolei budżet zamawiającego na sfinansowanie zamówienia wynosił:
- 4 600 000,00 złotych brutto dla części 1 – autobusy z napędem elektrycznym;
- 190 000,00 złotych brutto dla części 2 – ładowarka pojazdów z napędem elektrycznym.
Na mikołaja
6 grudnia Iława zadecydowała - nowe autobusy elektryczne dostarczy firma Busnex Poland, który jest przedstawicielem marki Yutong. Jak informuje magistrat, oferta dostawcy spełniała wszystkie wymogi techniczne, opisane w dokumentacji przetargowej i była jednocześnie najkorzystniejsza pod względem finansowym.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wybrany model to Yutong E8, dysponujący 24 miejscami siedzącymi i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia nie tylko całkowicie niskopodłogowa konstrukcja, ale również wydajny system klimatyzacji. Autobusy są wyposażone w akumulatory o mocy 324 kWh, zapewniające zasięg na poziomie ponad 350 kilometrów.
Zobaczcie jakie były różnice między ofertami:
Oprócz autobusów przedmiotem przetargu była również dostawa stacji ładowania pojazdów. W tym przypadku najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Elektrometal SA z Cieszyna.
UNIJNE WSPARCIE
Najnowszy zakup to efekt pozyskania przez Iławski Urząd Miejski ponad 4 milionów złotych dotacji na rozwój komunikacji autobusowej. Unijny grant pójdzie także na dwa nowe przystanki w newralgicznych punktach miasta.
-„Otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie na rozwój transportu miejskiego w Iławie. Dzięki temu powstaną dwa nowe przystanki autobusowe na ulicy Kopernika oraz Alei Jana Pawła II w okolicy przychodni „Rodzina”. Będziemy mogli także zakupić dwa nowe, elektryczne autobusy dostosowane do jazdy w tych miejscach, gdzie obecnie komunikacja miejska nie dociera – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.
-“Autobusy, którymi dysponujemy nie są dostosowane do jazdy po wąskich drogach osiedlowych, dlatego nie mogły one obsługiwać Gajerka. Otrzymana dotacja daje możliwość zakupu mniejszych elektrycznych pojazdów, które tu na pewno się sprawdzą – dodaje prezes ZKM Iława, Roman Smoliński.
Oprócz nowych przystanków i autobusów w ramach projektu rozszerzony zostanie także system dynamicznej informacji pasażerskiej, przebudowane będą zatoczki autobusowe i planowany jest zakup kilkunastu biletomatów. Wszystkie te elementy będą przedmiotem przetargów, dlatego na widoczne efekty realizacji projektu będziemy musieli poczekać do końca września 2022 roku.
Na koniec dodajmy, że Iława po raz ostatni kupiła nowe autobusy 2019 r – wszystkie marki Solaris, w tym 7 szt. Urbino 10,5 i 2 szt. Urbino 12.