IGKM i PZPTP do rządu: Gdzie jest wsparcie dla miejskiej komunikacji?
Kolejny, wspólny apel branży komunikacji miejskiej w Polsce.
Po listachdotyczących rekomendacji w zakresie cmentarnej komunikacji (o czym pisaliśmy TUTAJ) i większej ochronydla pracowników transportu publicznego (o czym informowaliśmy TUTAJ) miejskie organizacjeponownie wracają do problemu braku wsparciarządu dla sektora usług komunalnych.
Bez komunikacji?
Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznegooraz Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, samorządowy sektor usług komunalnych nie został uwzględniony wprzygotowywanych przez rząd planach pomocowych. Branżą pyta dlaczego, skoro to właśnierządowe obostrzenia uderzyły bezpośrednio w komunikacyjne budżety.
-„Epidemia koronawirusa w znaczący sposób uderza w transportpubliczny. Było tak podczas wiosennej fali, dzieje się to również teraz, kiedydotyka Polskę jesienna fala. Komunikacja miejska jest jednym z pierwszychsektorów, gdzie wdrażane są znaczne obostrzenia. Zgodnie z najnowszymizaleceniami możemy w transporcie zbiorowym przewozić maksymalnie 30% liczbywszystkich miejsc siedzących i stojących. Oznacza to oczywiście mniejpasażerów, popyt na usługi przewozowe spadł również z racji wprowadzenia pracyzdalnej w przedsiębiorstwach i urzędach oraz zamknięcia szkół i uczelni. Tymsamym odnotowujemy znaczny spadek wpływów ze sprzedaży biletów, a pasażerowiemasowo zabiegają o zawieszanie” biletów okresowych – piszą wspólnie IGKM iPZPTP.
Obie instytucje podkreślają, że komunikacja publiczna całyczas pracuje i umożliwia obywatelom załatwianie niezbędnych spraw życia codziennego.Co ważne, koszty utrzymania komunikacji nie spadają. A wręcz przeciwnie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Organizatorzy komunikacji miejskiej muszą utrzymać bazy,tabor i pracowników. Sektor usług komunalnych (m.in. komunikacja miejska), takjak i inne branże usługowe, równie silnie odczuwają skutki ekonomiczne dobykoronawirusa i również potrzebują wsparcia zewnętrznego dla utrzymaniadotychczasowych standardów i ciągłości działania. Liczymy na to, żeopracowywane przez rząd formy pomocy, uwzględnią tym razem samorządowy sektor usługkomunalnych, a nasza prośba spotka się ze zrozumieniem – pisze branżą komunikacji miejskiej w liście do premiera.