IAA: Światowa premiera Setry MultiClass 400 NF i S 412 ÜL
Nowe modele niskopodłogowych autobusów lokalnych S415 NF i S416 NF zastępują w ofercie odpowiadające im konstrukcje z rodziny MultiClass 300, których w ciągu 10 lat produkcji sprzedano ponad 3100 sztuk w całej Europie. Nowa oferta pojazdów niskopodłogowych MultiClass obejmuje 11,95-metrowy model S415 NF, oferowany w wersji 2- i 3-drzwiowej oraz 13-metrowy, trzydrzwiowy model S416 NF. Dzięki znacznie łatwiejszemu wsiadaniu, nowe, niskopodłogowe modele stanowią znakomite uzupełnienie konstrukcji MultiClass 400 ÜL o standardowym poziomie podłogi.
Opis konstrukcji
Nadwozia niskopodłogowych autobusów z serii MultiClass charakteryzują się dynamiczną stylizacją oraz gładkimi, płynnymi przejściami. Dominującym elementem stylistycznym jest panoramiczna szyba przednia, rozciągająca się aż do dolnej części ściany przedniej. Element ten kontrastuje wizualnie z łagodnymi łukami przednich lamp oraz kierunkowskazów, wykonanych w technologii LED. W przedniej ścianie kryje się także inny element charakterystyczny dla marki: dzięki ograniczeniu dopuszczalnej tolerancji w strukturze nadwozia, inżynierzy Setry mogli zrezygnować z tradycyjnego, gumowego paska okalającego przednią szybę. W efekcie udało się uzyskać wyjątkowo płaską powierzchnię przedniej ściany, tworzące wrażenie, iż stanowi ona spójną całość. Jednocześnie, konstrukcja przedniej ściany jest teraz bardziej praktyczna: poszczególne części zderzaka i lampy są teraz uchylne, zapewniając po otwarciu dostęp do elementów wymagających obsługi.
Innym charakterystycznym elementem rodziny MultiClass w wersji niskopodłogowej jest aluminiowy element poszycia nad przednim nadkolem. Elektroniczne tablice kierunkowe zostały umieszczone w specjalnych obudowach zintegrowanych z oszkleniem zewnętrznym. Na tylnej ścianie charakterystycznym elelentem są lampy tylne o zagiętych liniach oraz duża wolna powierzchnia, pozwalająca na umieszczenie dużych napisów i znaków firmowych przewoźnika.
Wysoki komfort także w autobusie liniowym
Charakterystyczny dla Setry, wysoki poziom komfortu, dotyczy także nowych autobusów niskopodłogowych. Wnętrze wyróżnia się przestronnością i zupełnie nie przypomina typowego autobusu liniowego. Zagięte kształty półek bagażowych i poręczy, przeszklone ścianki działowe i punktowe oświetlenie korytarzy wejściowych tworzą przyjemną atmosferę. Liczba miejsc siedzących i stojących zależy od wybranej kompletacji. Jest wśród nich np. wersja ze specjalnym „kącikiem klubowym”w tylnej części nadwozia, wersja z fotelami ustawionymi na przeciw siebie oraz ze zintegrowanym miejscem do kotwiczenia wózków inwalidzkich. Tak jak w odmianach ÜL, tak i w wersjach niskopodłogowych, pasażerowie korzystają z nowego rodzaju foteli pasażerskich „Transit”, które wyróżniają się obniżoną masą oraz dużą wytrzymałością i są dostępne w kilku odmianach. Zakrzywiona podstawa fotela ułatwia wchodzenie i wychodzenie z pojazdu.
Nowe stanowisko kierowcy zostało zamknięte specjalną kabiną i spełnia wszystkie wymogi Stowarzyszenia Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (VDV). W ściance działowej za kierowcą umieszczono szafkę z bezpiecznikami i przekaźnikami, co znacząco ułatwia dostęp do nich. Wewnętrzne lustro wsteczne umieszczono tuż pod sufitem. W przedziale kierowcy przewidziano wydzieloną przestrzeń na miejsce na bagaż kierowcy, przedmioty pozostawione przez pasażerów, apteczkę i gaśnicę. Dodatkowo, stanowisko kierowcy wyposażono w uchwyty pod kubki z napojami oraz chłodzone schowki. Stanowisko zaprojektowano tak, aby można było w nim zamontować różnorodne systemy pobierania opłat za przejazd.
Wybór liczby i układu drzwi jest prawie tak szeroki, jak stosowanych tablic kierunkowych. Możliwe jest zamówienie drzwi odskokowych sterowanych pneumatycznie, elektrycznie sterowanych drzwi odskokowo-przesuwnych oraz otwieranych do środka. W ofercie jest do wyboru także 5 różnych ramp wjazdowych.
Dzięki niewielkiemu skróceniu rozstawu osi do 5845 mm oraz zastosowaniu nowej, niezależnie zawieszonej osi przedniej, udało się ograniczyć średnicę zawracania modelu S415 NF do 20,83 m, a więc jest ona wyraźnie mniejsza, niż w poprzednim modelu. Przy zastosowaniu standardowych opon 11 R 22,5 na obu osiach, wznios stopnia wejściowego wynosi 360 mm w drzwiach przednich i 380 mm w drzwiach środkowych. Udało się także ograniczyć –w stosunku do poprzednika –masę pojazdu o ok. 500 kg do 11 750 kg. Jednocześnie wzrosła pojemność zbiornika paliwa o blisko 100 litrów do 350 litrów. Co ciekawe, autobus można tankować zarówno z lewej, jak i z prawej strony. 45-litrowym zbiornik AdBlue umieszczono natomiast po prawej stronie autobusu.
Technologia BlueTec
Nowe modele niskopodłogowe są w standardzie wyposażane w leżące, rzędowe, 6-cylindrowe silniki Mercedes-Benz OM 457 hLA. Są one dostępne w dwóch regulacjach mocy: 220 kW (299 KM) i 260 kW (354 KM). W opcji, autobusy można wyposażyć w kompaktowy, 6-cylindrowy silnik rzędowy OM 906 hLA o mocy 210 kW (286 KM). Dzięki zastosowaniu technologii BlueTec, wszystkie wymienione jednostki spełniają obecnie obowiązujące normy emisji spalin Euro 4, charakteryzując się jednocześnie niskim poziomem zużycia paliwa. W standardowym wyposażeniu montuje się automatyczne skrzynie biegów Voith, w opcji stosowane są natomiast również automatyczne przekładnie firmy ZF. Układ hamulcowy, oparty o hamulce tarczowe na obu osiach, wyposażone jest w elektroniczny układ sterowania EBS. W opcji dostępny jest także system ASR, zapobiegający poślizgowi kół podczas ruszania.
A w środku…
Za utrzymanie odpowiedniego klimatu na pokładzie pojazdu odpowiada układ klimatyzacyjny. Zamontowany na dachu system o mocy 32 kW, zainstalowano na wysokości przedniej osi. Główny, centralny kanał powietrzny oraz dwa mniejsze, umieszczone ponad bocznymi oknami, zapewniają bardzo równomierną i praktycznie bezprzeciągową wentylację przestrzeni pasażerskiej. System ogrzewania konwektorowego z dwiema dmuchawami oraz przednią nagrzewnicą o dużej mocy zapewniają wystarczające ogrzewanie wnętrza w zimne dni. Ponadto, wydajną wentylację zapewniają cztery uchylne okna, dachowy wentylator wyciągowy oraz klapy wentylacyjne w dachu. Elektronika autobusów MultiClass 400 została oparta o połączenie konwencjonalnych systemów komunikacji z elastycznym, programowalnym systemem FPS, którego zdecentralizowane moduły zostały ze sobą połączone w sieć poprzez szynę danych CAN. Zintegrowany system diagnozowania ułatwia rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z elektroniką.
Kompaktowa Setra S412 ÜL
Kolejnym debiutantem na stoisku Setry był skrócony, 10,8-metrowy model Setra S412 ÜL –kompaktowy, zwrotny autobus lokalny, uzupełniający rodzinę autobusów MultiClass 400. Dzięki szerokiej ofercie wariantów aranżacji wnętrza oraz możliwości wyboru pomiędzy wersją ze standardową, prostą ścianą przednią, charakterystyczną dla autobusów liniowych oraz pochyloną, zapożyczoną z modeli międzymiastowych, Setra S412 ÜL nadaje się do obsługi zarówno długich wyjazdów, jak i krótkich wycieczek. Podczas wystawy IAA w Hanowerze, rodzinę MultiClass 400 reprezentował również model S415 ÜL o długości 12,2 metra oraz 14,98-metrowy, trzyosiowy model S419 ÜL.