IAA 2012: MAN I NEOPLAN Jetliner
W dniach od 20 do 27 września br. w Hanowerze na targach pojazdów użytkowych IAA Nutzfahrzeuge 2012 niemiecki koncern MAN zaprezentuje m.in. nową odsłonę legendarnego autobusu turystycznego NEOPLAN Jetliner. Właśnie mija 40 lat od powstania tego modelu.
NEOPLAN Jetliner –jak feniks z popiołów…
Na tegorocznej wystawie IAA marka NEOPLAN zaprezentuje także zupełnie nowe oblicze legendarnego autokaru NEOPLAN Jetliner, który ma zwiększyć udział koncernu w segmencie kombi, czyli na styku segmentu pojazdów międzymiastowych i turystycznych. Z jednej strony kombibusy oferują prawdziwy komfort turystycznego pojazdu z dużą przestronnością przestrzeni bagażowej i ekskluzywne opcje materiałów wykończeniowych wnętrza. Zaś z drugiej gwarantują one pełną elastyczność w zakresie doboru siedzeń i jednocześnie bardzo korzystną wysokość wsiadania, która jest tak ważna w przypadku autobusów liniowych. To podwójne zastosowanie umożliwia umieszczenie podłogi na wysokości 1070 milimetrów. Podsumowując: Jetliner to elegancki kombibus, który wykazuje się efektywnością zarówno w dni robocze na regularnych liniach międzymiastowych, jak i w weekendy, zapewniając podczas turystycznych wycieczek atmosferę autokaru klasy premium. Biorąc pod uwagę ewentualne wprowadzenie go na polski rynek (aczkolwiek nie znamy jeszcze jego ceny) to raczej klasyfikowalibyśmy go jako autobus turystyczny niż międzymiastowy.
Stylistyka w stylu Sharp Cut
Nazwa Jetliner może się w tej chwili poszczycić już prawie 40-letnią tradycją w firmie NEOPLAN. Nowa generacja to uosobienie idei kompaktowego kombibusa w znanej z najlepszych modeli NEOPLAN stylistyce Sharp Cut. Wyraźne linie i ostre krawędzie ze szkła i blachy dobrze łączą się z aerodynamiką pojazdu. Charakterystyczne dla pojazdów NEOPLAN ciemne kontury okien stanowią element stylistyczny również w przypadku modelu Jetliner. Czarne fasety wpływają na to, że dach sprawia wrażenie lekkiego –ten element stylistyki podkreśla ponadto dopracowane proporcje pojazdu. Ciemne powierzchnie jako jedna całość stanowią wyraźny kontrast z charakterystycznymi elementami stylistycznymi, takimi jak pochylony do przodu słupek B i podkreślające elegancki wygląd chromowane dodatki. Przód Jetlinera wyróżnia przednia szyba panoramiczna, rozciągająca się aż po dach i nadająca tak typowy dla pojazdów NEOPLAN wygląd przywodzący na myśl kabinę pilota. W przednim spojlerze dolnym można odnaleźć charakterystyczne dla całej marki, wyraźnie zarysowane reflektory w przezroczystej oprawie. Techniczne podzespoły świateł zostały umieszczone w charakterystycznych okrągłych, ściętych oprawach, które precyzyjnie kierują strumień światła na jezdnię. Jetliner jest wyposażony standardowo w światła LED do jazdy dziennej oraz światło doświetlenia zakrętu, zaś biksenonowe reflektory świateł mijania i drogowych są dostępne na specjalne zamówienie. Kierunkowskazy i reflektory przeciwmgłowe są umieszczone oddzielnie w przednim spojlerze dolnym.
Słupek B, wykonany zgodnie ze stylistyką pojazdu, pochylony do przodu, łączy się z falistą, zwężającą się osłoną klimatyzacji. Rozwiązanie to sprawia, że bok pojazdu, dzięki skierowanej ku przodowi linii, wygląda bardzo dynamicznie. Dzięki odpowiednim elementom stylistycznym tył Jetlinera nabiera charakterystycznych atletycznych proporcji: napięte płaszczyzny otwierające się ku górze tworzą wyraźnie kształt litery V. Trapezoidalna tylna szyba z chromowaną osłoną dolnej krawędzi to charakterystyczny element całej rodziny pojazdów NEOPLAN. W chromowanej osłonie została zintegrowana kamera cofania, stanowiąca element wyposażenia dodatkowego. Charakterystycznym elementem jest również znana z modeli Starliner oraz Cityliner forma tylnych świateł oraz obrys pokrywy silnika, stanowiący kontynuację konturu tylnej szyby.
Znana z modeli Cityliner oraz Starliner kolorystyka wnętrza została rozwinięta i dzieli strefy funkcjonalne pojazdu dzięki wymiennemu stosowaniu jasnych i ciemnych kolorów. Ciepła kolorystyka wnętrza sprawia przyjazne wrażenie, a wiele jasnych odcieni nadaje wnętrzu większą przestronność. Efekt uzupełniają duże powierzchnie okien oraz dwumetrowa wysokość w przejściu środkowym. Subtelne dodatki dekoracyjne z logo NEOPLAN stanowią ozdobę wnętrza. Klasa premium marki NEOPLAN przejawia się w Jetlinerze szeroką ofertą siedzeń, szlachetnych i uniwersalnych tkanin i materiałów na wykończenia: cała paleta dostępnych wariantów kolorystycznych i tekstylnych kolekcji NEOPLAN, umożliwiająca stworzenie pojazdu o indywidualnym charakterze, jest dostępna również w przypadku podstawowego modelu Jetlinera. Dodatkowo znajdująca się w standardzie Jetlinera klimatyzacja o mocy 33 kW i dużych średnicach przewodów wentylacyjnych gwarantuje utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu pojazdu w każdej sytuacji. Zależnie od upodobań pasażerowie mogą indywidualnie sterować pracą klimatyzacji za pomocą charakterystycznych dysz walcowych marki NEOPLAN, zapewniających wolny od przeciągów dopływ świeżego powietrza. Za oświetlenie siedzeń pasażerów odpowiadają białe diody LED zintegrowane z elementami dysz. Kolorystyka oświetlenia nocnego jest utrzymana w kolorze niebieskim. Do wyposażenia standardowego Jetlinera należy lodówka kompresorowa o pojemności 55 litrów. Lodówka jest integralną częścią tablicy przyrządów, dzięki czemu pilot ma do niej zawsze łatwy dostęp.
Dwa gabaryty Jetliner-a
Jetliner jest dostępny w czterech podstawowych wersjach umożliwiających optymalne skonfigurowanie autobusu pod kątem jego przyszłej eksploatacji:
– Jetliner o długości 12 metrów oferuje 53 miejsca siedzące oraz bagażnik o pojemności 6,7 m³,
– Jetliner C o długości 13 metrów może mieć nawet 57 miejsc siedzących i bagażnik o pojemności 8 m³.
Obie wersje to pojazdy dwuosiowe o dopuszczalnej masie całkowitej rzędu 18 ton. Pojazdy w obu wariantach długości mogą zostać wyposażone w pojedyncze lub podwójne drzwi tylne. Rozwiązanie to jest szczególnie ważne w transporcie liniowym, wymagającym szybkiego przepływu pasażerów. Drzwi nowego Jetliner zostały zabudowane bezpośrednio przed tylną osią autobusu. W ten sposób ruch pasażerów zostaje równomiernie rozdzielony pomiędzy obie pary drzwi, a droga pasażerów siedzących z tyłu autobusu ulega znacznemu skróceniu. Umożliwia to szybki przepływ pasażerów i zapobiega powstawaniu zatorów. Również w przypadku przednich drzwi marka NEOPLAN szczególną uwagę poświęciła łatwości wsiadania i wysiadania, stanowiącej o komforcie zarówno w transporcie liniowym, jak i turystycznym. Zamiast standardowego fotela pilota można wybrać rozwiązanie w wersji komfortowej, w której siedzenie jest przesunięte do tyłu, co zwiększa szerokość przejścia.
W przypadku pojazdów, które w przeważającej mierze będą wykorzystywane do komfortowego transportu turystycznego na długich trasach istnieje możliwość wyposażenia Jetlinera w pokładową toaletę i kuchnię. Wariant siedzeń z częściowym skórzanym obiciem i regulacją oparcia gwarantuje wysoki komfort podróży. W celu uzyskania większej przestronności podczas podróży siedzenia wewnętrznego rzędu mogą zostać przesunięte w kierunku przejścia. Wyposażony w odtwarzacz DVD system umożliwia odtwarzanie filmów na 19-calowych monitorach zlokalizowanych na wysokości siedzenia kierowcy oraz w połowie długości autokaru. Sprzęg przyczepy oraz uchwyty do zamocowania bagażnika na narty rozszerzają możliwe zastosowania pojazdu na przykład o wyjazdy rowerowe lub narciarskie.
Autobus można optymalnie skonfigurować również na potrzeby codziennego transportu liniowego: w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów podróżujących w pozycji stojącej autobus można zamówić w wersji wyposażonej w uchwyty i poręcze. Umieszczone na poręczach przyciski zatrzymania na żądanie oraz półki bagażowe są częścią wyposażenia seryjnego pojazdu. Ścianki działowe przy wejściu i za siedzeniem kierowcy zapewniają bezpieczeństwo. Wybór różnych modeli siedzeń obejmuje również wersję ze stałym oparciem oraz odpornymi na zużycie i zniszczenia obiciami, przeznaczoną przede wszystkim do transportu liniowego. Wewnętrzne i zewnętrzne wskaźniki celu podróży, podobnie jak mocowanie kasy i okablowanie do podłączenia kasowników stanowią uzupełnienie wyposażenia pojazdu w funkcji autobusu liniowego. Toaleta pokładowa jest dostępna w przypadku obu długości pojazdu i obu wariantów drzwi. W przypadku wyposażenia pojazdu w wąskie tylne drzwi i toaletę pokładową Jetliner uzyskuje maksymalną ilość miejsc siedzących w wariancie służącym do transportu turystycznego i wycieczkowego. Wybór szerszych tylnych drzwi gwarantuje szybszy i bardziej płynny przepływ pasażerów oraz, dzięki wymiennemu podestowi, opcję utworzenia dodatkowych miejsc stojących lub umieszczenia czterech dodatkowych siedzeń. W połączeniu z szerokimi podwójnymi drzwiami dostępna jest również podnośna rampa do wózków inwalidzkich, gwarantująca bezpieczeństwo wsiadania i wysiadania osób niepełnosprawnych zarówno w transporcie liniowym, jak i wycieczkowym. Nieużywana rampa podnośna jest w sposób niewidoczny schowana w najniższym stopniu schodów.
Mocny zespół napędowy do wszystkich zastosowań
W celu zapewnienia optymalnego komfortu, dynamiki i ekonomiki jazdy zespół napędowy Jetlinera może zostać skonfigurowany w oparciu o dwa poziomy mocy wysokoprężnego silnika MAN common rail D20 o pojemności 10,5 litra, trzy przełożenia osi oraz trzy warianty skrzyni biegów. Sercem zespołu napędowego jest leżący, 6-cylindrowy silnik D20. NEOPLAN oferuje ten silnik w dwóch poziomach mocy: 264 kW (360 KM) z momentem obrotowym na poziomie 1800 Nm, oraz 294 kW (400 KM) z momentem obrotowym rzędu 1900 Nm. W 2012 roku zostanie zaprezentowany Jetliner w wydajnej i sprawdzonej technologii Euro 5 oraz EEV. Silniki spełniają wymogi tej normy w zakresie emisji spalin bez dodatku AdBlue®. Technologia Euro 6 jest już dostępna, a nowy Jetliner jest w pełni przygotowany do wprowadzenia niezbędnych zmian w odpowiednim czasie. Dostępne warianty przekładni w przypadku Jetlinera to: 6-biegowa przekładnia manualna, 6-biegowa automatyczna przekładnia hydrodynamiczna EcoLife, oraz półautomatyczna 12-biegowa przekładnia MAN TipMatic®Coach. Montowana standardowo 6-biegowa manualna skrzynia biegów, dzięki swojej niewielkiej masie, umożliwia uzyskanie większej ładowności pojazdu. Kompaktowy drążek skrzyni biegów umieszczony obok fotela kierowcy stanowi gwarancję łatwości obsługi skrzyni biegów. W przypadku, gdy Jetliner będzie poruszał się w przeważającej mierze w trybie stop and go, najlepszym rozwiązaniem będzie 6-biegowa automatyczna przekładnia hydrodynamiczna EcoLife. Wrażliwy na warunki topograficzne program przełożeń TopoDyn Life automatycznie aktywuje w czasie jazdy najbardziej wydajny program przełączania, zależny od nachylenia terenu na wzniesieniach lub odcinkach pochyłych. W przypadku stromych wzniesień tryb power udostępnia maksymalną moc. Natomiast na odcinkach płaskich tryb Eco szybciej załącza wysokie biegi, pozwalające oszczędzać paliwo. Niskie obroty skutkują również przyjemnym, cichszym odgłosem jazdy. Na odcinkach pochyłych oprogramowanie automatycznie ustawia optymalną wydajność hamowania. MAN TipMatic®Coach to koncepcja oparta na zautomatyzowanej skrzyni biegów. Zarówno uruchomienie sprzęgła, jak i sama zmiana biegu są zautomatyzowane, strategia przełączania biegów została zoptymalizowana pod kątem komfortowej i wydajnej eksploatacji autokaru turystycznego i połączona z funkcją EasyStart (funkcja ruszania) oraz udoskonalonym trybem manewrowania. Zoptymalizowana ekonomika strategii zmiany biegów sprawia, że MAN TipMatic®Coach to przekładnia szczególnie oszczędna pod względem zużycia paliwa. Doświadczonym kierowcom skrzynia ta daje możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa dzięki przewidującemu sposobowi jazdy i manualnej zmianie biegów. Zwiększa ona również bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach, takich jak włączanie się do ruchu, kiedy kierowca może się w pełni skoncentrować na otaczającym go ruchu drogowym.
W modelu Jetliner NEOPLAN wykorzystuje sprawdzoną, lekką tylną oś hipoidalną MAN gwarantującą wysoki komfort pracy i ekonomikę eksploatacji. Zależnie od przewidywanego głównego zastosowania klienci mają do dyspozycji trzy różne przełożenia tylnej osi. Dzięki temu pojazd może zostać wyposażony, według indywidualnych wymagań związanych z jego głównym zastosowaniem (transport liniowy lub turystyczny), w optymalne przełożenie osi tylnej oraz oszczędny zespół napędowy o niskim poziomie obrotów silnika. Nowy rodzaj stabilizatorów montowany na przedniej osi zapewnia wysoki komfort jazdy. Odpowiednio daleki zasięg gwarantuje w wyposażeniu standardowym zbiornik paliwa o pojemności 300 litrów oleju napędowego, który na zamówienie można powiększyć o dodatkowe zbiorniki o pojemności od 100 do 280 litrów.
Coś dla kierowców: kokpit
Elementy znane z „dużych”modeli NEOPLAN zapewniają doskonałą ergonomię miejsca pracy kierowcy: Jetliner oferuje kierowcy komfortową, znaną z najlepszych modeli NEOPLAN, tablicę rozdzielczą z sześcioma analogowymi zegarami w chromowanych okrągłych oprawach. Zlokalizowany między głównymi instrumentami kolorowy monitor z wyświetlaczem wskazuje kierowcy dane na temat trasy i stanu pojazdu. Umieszczone w kokpicie przełączniki kołyskowe są łatwe w obsłudze nawet podczas jazdy w nocy. Montowana w standardzie kierownica wielofunkcyjna umożliwia kierowcy obsługę tempomatu, zwalniacza i radia bez zdejmowania rąk z kierownicy. Do wyposażenia standardowego Jetlinera należy również tempomat. Kokpit zapewnia kierowcy znane z innych modeli NEOPLAN optykę i wrażenia dotykowe z klasy premium –estetyka w codziennej eksploatacji gwarantowana: wygięta deska rozdzielcza jest utrzymana w dwóch odcieniach kolorystycznych. Multimedialne centrum TopLine oferuje zintegrowaną funkcję nawigacji. TopLine to równocześnie optymalnie zlokalizowany monitor prezentujący kierowcy obraz z kamery cofania oraz kamery nad drugą parą drzwi (oba elementy stanowią wyposażenie dodatkowe). Dostępne jest również złącze multimedialne, umożliwiające podłączenie odtwarzacza multimedialnego (wtyczka typu jack 3,5 mm) oraz iPoda. W ramach wyposażenia dodatkowego istnieje możliwość zamówienia ogrzewania przedniej szyby oraz elektrycznej rolety. Klimatyzacja strefy pracy kierowcy jest regulowana niezależenie od ustawienia klimatyzacji wnętrza autobusu. Nowy, zintegrowany z kluczykiem pilot zdalnego sterowania umożliwia niezależne otwieranie i zamykanie obu par drzwi. Pokrywy bagażnika są zamykane również za pośrednictwem instalacji zamka centralnego.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nowy Jetliner oferuje w standardzie imponujący pakiet systemów wspomagających kierowcę. Elektroniczne systemy wspomagają kierowcę w jego odpowiedzialnej pracy i znacznie obniżają ryzyko wypadku drogowego. Bezpieczeństwo hamowania zapewnia elektroniczny układ hamowania EBS z systemem zapobiegającym blokowaniu kół (ABS) oraz asystent hamowania (BA) i system BrakeMatic®. System regulacji poślizgu napędowego (ASR) oraz elektroniczny program stabilizujący (ESP) ze zintegrowanym układem Roll-Over-Prevention wyhamowują w krytycznych sytuacjach odpowiednie koła oraz redukują moment obrotowy silnika zapewniając, że Jetliner trzyma się stabilnie drogi nawet w bardzo trudnych warunkach. System ograniczenia prędkości maksymalnej Maximum Speed Control (MSC) wspiera kierowcę w ekonomicznej jeździe na drogach szybkiego ruchu. System kontroli ciśnienia powietrza w oponach (TPM = Tyre Pressure Monitoring) niezawodnie chroni przed uszkodzeniem opon i krytycznymi sytuacjami związanymi z nagłym spadkiem ciśnienia powietrza w jednej z opon. Światła LED do jazdy dziennej oraz światło doświetlenia zakrętu stanowią element wyposażenia standardowego. NEOPLAN Jetliner jest wyposażony w dwupunktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich siedzeniach. W szczególnie eksponowanych miejscach zamontowane są trzypunktowe pasy. Najwyższym priorytetem dla koncernu MAN jest maksymalny poziom bezpieczeństwa na pokładzie, dlatego we wszystkich autokarach MAN oraz NEOPLAN standardowo montowany jest system sygnalizacji pożaru. Dostępny w standardzie system sygnalizacji pożaru uzupełnia bogaty pakiet bezpieczeństwa, nadzorując komorę silnika i dodatkową instalację grzewczą. Opcjonalnie można zamówić również układ kontroli głównej tablicy rozdzielczej, bagażnika oraz toalety. Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia każdego Jetlinera w instalację ochrony przeciwpożarowej komory silnika i optyczny sygnalizator dymu w toalecie.
I na koniec ważna dla nas informacja –szkielety do autobusów Jetliner powstają w Starachowicach, natomiast montaż finalny jest realizowany w zakładzie w Plauen.
tabela 1. Dane techniczne NEOPLAN Jetliner
|
Wymiary
|
Jetliner
|
Jetliner C
|
A
|
Długość
|
12 290 mm
|
13 050 mm
|
B
|
Szerokość
|
2 550 mm
|
2 550 mm
|
C
|
Wysokość
|
3 400 mm
|
3 400 mm
|
D
|
Rozstaw osi
|
6 120 mm
|
6 880 mm
|
|
Średnica zawracania
|
21 m
|
23 m
|
|
Silnik i poziomy mocy
|
D2066 LUH
|
D2066 LUH
|
|
Konstrukcja
|
6-cylindrowy, leżący
|
6-cylindrowy, leżący
|
|
Pojemność skokowa
|
10,5 l
|
10,5 l
|
|
Układ wtryskowy
|
Common rail
|
Common rail
|
|
Moc (kW/KM)
|
264/360
|
294/400
|
|
Przy obrotach (obr./min)
|
1900
|
1900
|
|
Maks. moment obrotowy (Nm)
|
1800
|
1900
|
|
Przy obrotach (obr./min)
|
1000–1400
|
1000–1400
|
|
Norma emisji spalin
|
EEV
|
Euro 5
|