Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Hybrydy TATA-Hispano jadą na Kanary

infobus
11.01.2012 23:08
Zarząd Transportu Gran Canaria (AUTGC) zakupił do regularnych przewozów miejskich na wyspie, dwa 12-metrowe autobusy hybrydowe na podwoziach angielskiej firmy Alexander Dennis Enviro 350H z zabudową hindusko- hiszpańskiej firmy TATA Hispano. Brzmi egzotycznie…. Hiszpańska firma Hispano sprzedała część swoich udziałów hinduskiemu producentowi pojazdów użytkowych TATA w 2005 r., który w 2009 r. stał się większościowym udziałowcem (79%). Natomiast angielski producent ADL już od dwóch lat współpracuje z TATA-Hispano w zakresie miejskiego autobusu hybrydowego, a pierwszy wspólny produkt został pokazany na targach FIAA 2010 r. w Madrycie. Teraz pierwsze egzemplarze (w wersji 12-metrowej z system BAE) zostały zakupione przez Zarząd Transportu Gran Canaria (AUTGC), który będzie je wykorzystywał w regularnych połączeniach na wyspie. Zakup został sfinansowany w ramach programu HIBRIMAC „Odnowa floty – walki ze zmianami klimatu’. Jego celem jest poprawa jakości systemu transportu publicznego poprzez wprowadzenie bardziej ekologicznych pojazdów, a tym samym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenie kosztów energii. Zdaniem AUTGC pojazdy hybrydowe emitują: do 58% tlenku azotu (NOx) mniej w porównaniu do autobusów Euro 3;do 42% cząstek stałych (PM) mniej w porównaniu z Euro 4;do 39% dwutlenku węgla (CO2) mniej w porównaniu do normy Euro 4, natomiast oszczędność paliwa wynoszą od 26% do 38% w porównaniu do normy Euro 4. Pojazdy eksploatowane na wyspie Gran Canaria mają pojemność 35 miejsc siedzących oraz 63 miejsca stojące i występują w dwóch wersjach układu drzwi: 2-2-0 oraz 2-2-2. Dodajmy, że w 2012 r. kolejnych 12 szt. tego typu pojazdów zasili flotę TMB Barcelona.
Dwie pierwsze hybrydy dla Gran Canaria
Hybryda na podwoziu Alexander Dennis Enviro 350H to nie jedyny taki pojazd w ofercie firmy. W 2011 r. na targach w Kortrijk TATA HISPANO pokazała hybrydowy pojazd o napędzie gazowo-elektrycznym. To pierwsza tego typu konstrukcja na świecie. Podobno już 10. takich egzemplarzy zamówił Zarząd Transportu Miejskiego z Madrytu. Poniżej krótka charakterystyka hybrydowych propozycji z Hiszpanii:
– szeregowa hybryda CNG-Electric opracowana we współpracy z firmą Siemens o długości 12 m i pojemności 28 miejsc siedzących + 4 + 1 wózek inwalidzki. w jego układzie napędowym zastosowano silniki elektryczne Siemens Twin oraz jednostkę CNG Cummins BGeEV 195 o mocy 195 KM oraz baterie Li-Ion 600V, 134 KW
– równoległa hybryda na podwoziu Alexander Dennis Enviro 350H o pojemności 28 miejsc siedzących + 4 + 2 wózki inwalidzkie. Jej główne wyposażenie to hybrydowy system BAE Systems TB100 o mocy 130kW;baterie litowo-jonowe 600V oraz silnik Cummins ISBE o mocy 185 KM (136 kW).
Dodajmy, że TATA jest czwartym na świecie producentem pojazdów użytkowych i drugim co do wielkości autobusów. Doświadczenie producenta w zakresie stosowania napędów gazowych jest ogromne: to ponad 2500 autobusów CNG w Delhi w ramach największej floty autobusów miejskich zasilanej CNG. Stąd też opracowanie gazowej hybrydy. Podobna konstrukcję  – ale na bazie silnika zasilanego etanolem –opracowała też dwa lata temu Scania.
Gazowa hybryda TATA-Hispano na targach w KortrijkObie hybrydy obo siebie –gazowa oraz na podwoziu ADL.Obie hybrydy obo siebie –gazowa oraz na podwoziu ADL.Wnętrze gazowej hybrydy TATA-HispanoWnętrze gazowej hybrydy TATA-HispanoWnętrze hybrydy na podwoziu ADL