Hybrydowy MAN we Wrocławiu
Tym razem hybrydowy MAN Lion`s City dojechał bez przeszkód do Wrocławia. Na szczęście „o włos”minął poniedziałkowy atak zimy i 5. maja, w pełnym wiosennym słońcu zaprezentował się na terenie zajezdni MPK Wrocław przy ul. Obornickiej. O pierwszym podejściu, awarii technicznej i całym zimowym tournee MAN po Polsce pisaliśmy tutaj. Wówczas 1. grudnia odbyła się we Wrocławiu pełna, teoretyczna prezentacja pojazdu, natomiast na jazdy testowe MAN Lion`s City musieliśmy poczekać do wiosny. I udało się –zgodnie z obietnicą Krzysztofa Gawrońskiego, dyrektora sprzedaży autobusów w MAN Truck &Bus Polska –ten innowacyjny autobus pojawił się ostatecznie w stolicy Dolnego Śląskiego 5. maja br. Ze strony MPK Wrocław hybrydowy pojazd dokładnie obejrzeli przedstawiciele działu technicznego z dyrektorem ds. przewozów, Włodzimierzem Alfawickim na czele. Zdaniem ekspertów pojazd charakteryzuje się prostą i funkcjonalną aranżacją wnętrza. Sporo pozytywnych ocen zabrała zabudowa oparcia dla pasażerów przy tylnej, wieżowej zabudowie silnika. Natomiast największy podziw wzbudziła praktycznie niesłyszalna praca napędu elektrycznego, załączającego się np. podczas postojów na przystanków i włączania się do ruchu. To naprawdę niesamowita różnica w porównaniu z tradycyjnymi autobusami. Niestety, wcześniej anonsowany przetarg na ok. 100. autobusów dla Wrocławia (w tym kilka hybryd) na razie przesunął się w bliżej nieokreśloną przyszłość. Na pewno nie będzie on realizowany w tym roku. Unijne pieniądze w ramach RPO zostały przeznaczone na Tramwaj Plus oraz infrastrukturę. Przypomnijmy, że za blisko 48 mln. zł. firma kupiła nowe tramwaje Skoda. Kolejne pieniądze poszły na system monitoringu, serwis internetowy dla podróżnych, a także system informacji pasażerskiej. Oprócz tego MPK zakupi drogowy pojazd pogotowia technicznego do podnoszenia tramwajów lub autobusów. Całkowita wartość projektu pn. „Poprawa jakości i bezpieczeństwa systemu komunikacji publicznej Wrocławia poprzez działania podejmowane przez MPK Sp. z o.o.”to 47 776 924,10 zł, z czego UE dofinansuje 84,99%. Termin zakończenia realizacji wszystkich zadań w ramach projektu zaplanowany jest na 3 kwartał 2013 roku.
Rozdysponowanie unijnych pieniędzy na inne cele oznacza, że na nowe autobusy w barwach MPK Wrocław będziemy musieli trochę jeszcze poczekać. Ale MPK cały czas chce mieć rękę na pulsie, obserwuje rozwój technologii i analizuje oszczędności, jakie mogą dać autobusy hybrydowe. I to nie tylko ekonomiczne. Zdaniem niemieckiego producenta szeregowy napęd hybrydowy zastosowany w autobusach niskopodłogowych MAN Lion`s City pozwala zaoszczędzić nawet 30 procent oleju napędowego, a równocześnie odpowiednio ograniczyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla. Lista zalet autobusu hybrydowego jest jednak dłuższa: przede wszystkim brak emisji spalin i hałasu podczas postoju pojazdu na przystanku lub skrzyżowaniu oraz przy ruszaniu. W autobusach z napędem tradycyjnym energia uwalniana podczas hamowania jest przekształcana w energię cieplną, która zostaje bezpowrotnie utracona. Natomiast autobus MAN Lion’s City Hybrid magazynuje uwalnianą energię w specjalnych super-akumulatorach Ultracaps, a następnie wykorzystuje ją do napędu dwóch elektrycznych silników jezdnych. Dzięki temu nowy autobus miejski jest znacznie bardziej efektywny niż najnowocześniejszy autobus miejski z tradycyjnym silnikiem wysokoprężnym –zapewniając taką samą niezawodność i bezpieczeństwo jazdy.
Przy okazji dodajmy, że MAN stosuje także hybrydowe układy równoległe. Takie rozwiązanie możemy znaleźć m.in. w pojeździe TGL Hybryd, znajdującym się jeszcze na etapie prac badawczych. Zapewnia ona największą skuteczność właśnie w ruchu miejskim charakteryzującym się dużym udziałem odcinków jazdy o stałej prędkości. Według MAN takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 15 procent paliwa. Mózgiem systemu jest hybrydowy układ zarządzania energią, który steruje przepływem energii między silnikiem Diesla, silnikiem elektrycznym, akumulatorem energii, osią napędową i agregatami dodatkowymi, gwarantując optymalny rozkład momentu obrotowego między silnikiem Diesla a silnikiem elektrycznym.