Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Hybrydowe testy Volvo w Polsce

infobus
23.02.2012 19:27
Volvo zaplanowało na pierwszy kwartał 2012 roku szereg prezentacji autobusu hybrydowego w Polsce. Po testach w Tarnobrzegu i Warszawie (Mobilis), pojazd aktualnie przebywa w Białymstoku na prawie miesięcznym „wypożyczeniu”.
 Tegoroczne tournée Volvo 7700 Hybrid wystartowało się w połowie stycznia, kiedy rozpoczęły się jazdy testowe autobusu hybrydowego Volvo 7700 Hybrid w Tarnobrzegu na linii obsługiwanej przez MKS Tarnobrzeg. Testy potrwały do 25 stycznia. Natomiast od 1 do 10 lutego hybryda Volvo została przekazana do firmy Mobilis –na jazdy testowe w Warszawie. W następnym etapie Volvo 7700 Hybrid trafiła do Białegostoku, gdzie począwszy od 15 lutego, aż do 5 marca będzie jeździł we flocie Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Komunalnego Zakładu Komunikacyjnego. Po zakończeniu długich testów w Białymstoku autobus hybrydowy Volvo zostanie zaprezentowany w Łomży, gdzie od 7 do 12 marca będą przebiegały jazdy testowe. W Łomży jeździ już 15 niskopodłogowych autobusów Volvo 7000 i Volvo 7700. Ostatnim miastem w tej edycji jazd testowych Volvo 7700 Hybrid będą Gliwice. W tym mieście hybryda Volvo będzie jeździła od 17 do 25 marca. W ramach prezentacji w Gliwicach, w dniach 21 i 22 marca Volvo 7700 Hybrid zostanie zaprezentowany na Targach Transportu Publicznego Silesia Komunikacja 2012.
Volvo 7700 HybridVolvo 7700 HybridVolvo 7700 HybridVolvo 7700 Hybrid
Prezentacje i testy innowacyjnego autobusu hybrydowego Volvo 7700 Hybrid w polskich miastach rozpoczęły się pod koniec października 2011 roku. Najpierw autobus hybrydowy Volvo jeździł po ulicach Wrocławia, a następnie jazdy testowo-prezentacyjne odbywały się w Lublinie i Siedlcach. Po zakończeniu obecnych jazd testowych, kolejna edycja prezentacji Volvo 7700 Hybrid będzie miała miejsce jeszcze w pierwszym półroczu 2012 roku w takich miastach jak Opole, Szczecin, Gdynia i Olsztyn.
Volvo 7700 Hybrid
Seryjna produkcja autobusu Volvo wyposażonego w technologię hybrydową rozpoczęła się we Wrocławiu w połowie 2010 roku. Technologia hybrydowa Volvo to optymalne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej i podmiejskiej, które wnosi ogromny wkład w ochronę środowiska. Zdanie producenta redukcja zużycia paliwa sięga 30 %, a redukcja emisji szkodliwych zanieczyszczeń nawet 40-50%. Autobus wyposażony jest w silnik diesla spełniający rygorystyczne wymagania norm środowiskowych EEV oraz silnik elektryczny. Jako równoległa hybryda, pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Napęd hybrydowy szczególnie dobrze spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania z miejsca i dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym. Zaletą równoległej technologii hybrydowej Volvo jest fakt, iż silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach. Autobus rusza ponownie jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla środowiska miejskiego, które powoduje, że pasażerowie, przechodnie oraz inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażeni na hałas i wdychanie spalin. Od momentu rozpoczęcia produkcji, wrocławska fabryka Volvo wyprodukowała już około 300 autobusów hybrydowych. Zostały one dostarczone do operatorów transportu miejskiego m.in. w takich krajach, jak Szwecja, Norwegia, Dania, Luksemburg, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia i Hiszpania.