Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Hybrydowa Škoda H12 w Pilźnie

infobus
08.04.2013 15:17
Na początku kwietnia br. na ulice czeskiego Pilzna wyjechała 12-metrowa szeregowa hybryda –Škoda H12, która jest owocem współpracy Škody i Solarisa. Polsko-czeska konstrukcja zadebiutowała na listopadowej wystawie CZECHBUS 2011 w Pradze. Teraz pojazd podjął normalną pracę na mocno obciążonej linii nr. 33, gdzie będzie w stanie wykorzystać cały swój potencjał. –„Koncepcja hybrydowego napędu najlepiej sprawdza się właśnie w intensywnej miejskiej eksploatacji, gdzie mamy dużą liczbę przystanków i co za tym idzie niską średnią prędkość przy ogromnej liczbie przyspieszeń i hamowań. To idealna charakterystyka pracy dla naszej hybrydy”- mówi Karel Majer, szef Škoda Electric Trolley. –Dodatkowo pojazd może przejechać do 10 km bez emisji żadnych spalin i bez konieczności ładowania baterii za pomocą generatora Diesla, co czyni go idealnym środkiem komunikacji publicznej gęsto zamieszkałym terenie.”
Škoda H12 –opracowana na bazie modelu Urbino 12 –to pierwsza 12-metrowa szeregowa hybryda zarówno w ofercie Škody, jak i Solarisa (druga hybrydowa „solówka”polskiego producenta ma układ równoległy Eaton). Szeregowy układ hybrydowy wyprodukowany przez Škoda Transportation w Pilźnie składa się m.in. z superakulumulatorów, litowo-jonowych baterii oraz silnika diesla marki Cummins. Autobus posiada także opcję ładowania plug in (znaną m.in. z szeregowej Urbino 18 H opracowanej wspólnie z Vossloh Kiepe). Sercem układu jest asynchroniczny silnik elektryczny Škoda ML 3444 K / 4 o mocy 160 kW, który jest zasilany przez baterie Li-Ion oraz superkondensatory Maxwell. System baterii ładuje z kolei poprzez generator Kirsch silnik Diesla –Cummins ISB6.7EV250H EEV o mocy 184 kW. Maksymalna prędkość autobusu to 65 km/h. Pojazd ma długość 12 m (zwis przedni 2,7 m, zwis tylny 3,4 m i rozstaw osi 5,9 m), szerokość 2,55 m, wysokość 3,25 m, oś przednia typu ZF RL 85/A, tylna oś ZF 132AV/80. Zbiornik paliwa ma pojemność 175 litrów, 40 litrów zbiornik AdBlue. Czekamy teraz na testy najnowszej hybrydy w Polsce, która mamy nadzieję będzie kolejnym (po trolejbusach) dobrym przykładem współpracy pomiędzy polskim Solarisem i czeską Škodą.
Škoda H12Škoda H12
Przygotowanie projektu 12-metrowego, niskopodłogowe autobusy hybrydowego zakłady Škoda Electric Pilzno rozpoczęły już w 2009 r. W tych pracach uczestniczyli również badacze z Wydziału Elektrotechniki z Uniwersytetu w Pilźnie, którzy wzięli udział także w projektowaniu i rozwoju hybrydowego napędu –przede wszystkim w zakresie jego zaprogramowania. Pierwsza próbna jazda czeskiej hybrydy z pasażerami miała miejsce w 2010 r., aby teraz wejść do normalnej eksploatacji. Oczywiście wybór Pilzna nie jest przypadkowy –tutaj mieści się siedziba Škoda Transportation i tutaj odbyły się pierwsze pokazy eksploatacyjne Škoda H12.