Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Hybryda Solarisa ponownie we Wrocławiu

infobus
09.09.2010 20:17
Trwa festiwal hybrydowych konstrukcji we wrocławskim MPK. Po pokazie hybrydowego Mercedesa Citaro G Hybrid (o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj ), w środę, 9. sierpnia Solaris zaprezentował autobus Urbino 18 Hybrid, który od roku wozi pasażerów w Sosnowcu. Przypomnijmy, że ten egzemplarz już był we Wrocławiu, w maju 2009 r. i przeszedł wówczas intensywne, dwutygodniowe testy. Aktualnie hybryda ma na liczniku ma już 135 tys. km i jest jednym z dwóch tego typu autobusów eksploatowanych Polsce (drugi jeździ w barwach MPK Poznań). Po roku spędzonym na polskich ulicach autobus wyglądał naprawdę nieźle (może to właśnie kupowanie hybryd jest sposobem na wandali….). Również opinie kierowców o nim były całkiem pochlebne: – „Tym autobusem jeżdżę rok – mówił Ryszard Żyłka, kierowca w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. – Różnica między nim, a tradycyjnym autobusem jest taka, że tu nie ma manualnej skrzyni biegów, nie trzeba machać lewarkiem. Jeździ się płynnie jak meleksem. W ruchu miejskim odległości od przystanku do przystanku są niewielkie i ciągle trzeba się zatrzymywać, tym autobusem jeździ się jednak bardzo wygodnie”- dodaje. Czy taki pojazd trafi do wrocławskiej floty? –„Na razie testujemy autobusy hybrydowe. Ostatnio mieliśmy Mercedesa. Teraz chcemy zobaczyć jak sprawuje się Solaris – mówi Witold Turzański, prezes zarządu wrocławskiego MPK. – W odróżnieniu od Mercedesa jest to rozwiązanie hybrydowe równoległe, a tam jest szeregowe. Hybrydy na pewno będziemy mieli. Na początek kupimy pewnie jedną lub dwie sztuki, podobnie jak zaczynaliśmy wprowadzać autobusy niskopodłogowe. Autobus hybrydowy jest droższy od standardowego mniej więcej o 50 proc.”- wyjaśnia.
Oczywiście hybryda ma niezaprzeczalne zalety. –„Taki autobus jest bardzo ekonomiczny. Zużywa 20-30 procent mniej paliwa, a przy tym wydziela mniej spalin. To dwie bardzo ważne zalety w jednym”- wylicza Wiesław Cieśla przedstawiciel firmy Solaris Bsu &Coach, który poprowadził pokaz Urbino 18 H we Wrocławiu.
Solaris Urbino 18 Hybrid we WrocławiuSolaris Urbino 18 Hybrid we WrocławiuSolaris Urbino 18 Hybrid we WrocławiuSolaris Urbino 18 Hybrid we Wrocławiu
Dodajmy, że Solaris Urbino 18 Hybrid swoją premierę miał na targach IAA Nutzfahrzeuge w Hanowerze w roku 2006. Był to pierwszy w Europie autobus hybrydowy zastosowany w codziennym ruchu miejskim. Nieprzerwanie, od końca roku 2006, autobusy hybrydowe marki Solaris użytkowane są w Niemczech, Francji, Szwajcarii oraz w Polsce. Firma posiada więc 4 lata doświadczeń z eksploatacji tego typu pojazdów. Solaris Urbino 18 Hybrid z systemem firmy Allison redukuje zużycie paliwa o 22-24%, a emisję spalin ogranicza do 78 %. Zostało to potwierdzone zarówno przez niezależne firmy badawcze, jak i przez naszych klientów, którzy na co dzień użytkują tego typu autobusy.
Sercem systemu hybrydowego jest moduł EV50, który rozmiarami i wyglądem przypomina klasyczną, automatyczną skrzynię biegów. Moduł łączy pracę dwóch silników elektrycznych, o mocy 75 kW każdy, 2 synchronicznych sprzęgieł oraz 3 przekładni planetarnych. Energia odzyskiwana w trakcie hamowania gromadzona jest w niklowo-metalowo-wodorkowych bateriach zamontowanych na dachu pojazdu. Energia jest następnie wykorzystywana do napędzania pojazdu. Wszelkie nadwyżki mocy silnika spalinowego, wykorzystuje się do ładowania baterii. Podwójny moduł przetwornicy (Dual Power Inverter Module –DPIM) zapewnia dopływ odpowiedniej ilości mocy do każdego elementu systemu hybrydowego.
W Solarisie Urbino 18 Hybrid układ napędowy umieszczony jest w drugim wagonie –identycznie jak w pozostałych autobusach marki Urbino. Napęd przenoszony jest na trzecią oś. Wszystko to sprawia, że wnętrze autobusu hybrydowego jest niemal identyczne z wnętrzem tradycyjnego autobusu, co pozostawia przewoźnikom dużą elastyczność w kształtowaniu przestrzeni pasażerskiej. Pozostałe elementy, wchodzące w skład modułu EV50, zamontowano na dachu. Baterie niklowo-metalowo-wodorkowe umieszczono na dachu pierwszego wagonu tuż przed przegubem. Podwójny moduł przetwornicy oraz system chłodzący zainstalowano na końcu dachu pojazdu. Solaris Urbino 18 Hybrid w porównaniu z tradycyjnym Urbino waży jedynie 300 kg więcej.
 
Nabywcy Solarisa Urbino 18 Hybrid
Dresden
DVB
1
Lenzburg
Regionalbus Lenzburg
2
Bochum
BOGESTRA
4
Leipzig
LVB
1
Bremen
BSAG
1
Glonn
Ettenhuber (MVV)
1
Hannover
Üstra
1
Leipzig
LVB
1
München
Stadtwerke München GmbH
1
Poznań
MPK
1
Strasburg
CTS
1
Sosnowiec
PKM
1
Dusseldorf
Rheinbahn
2
Neuss
SW Neuss
1
RAZEM
 
19 sztuk
 
Dane techniczne Solaris Urbino 18 Hybrid we Wrocławiu
Rodzaj
niskopodłogowy autobus miejski z napędem hybrydowym
Typ
Solaris Urbino 18 Hybrid
Długość
18 000 mm
Szerokość
2 550 mm
Wysokość
3 250 mm
Wysokość wnętrza
2 370 mm
Zwis przedni
2 700 mm
Zwis tylny
3 400 mm
Kąt natarcia/zejścia
7°/7°
Rozstaw osi
5 130 mm / 6 770 mm
Średnica zawracania
23,0 m
Silnik
Cummins ISBe 250B (178 kW, 6,7 l, 1 005 Nm, SCR, Euro 5)
System napędu hybrydowego
Allison Transmission EP50
Jednostka napędowa
Allison Transmission EV50
Układ magazynowania  energii
baterie NiMH
Elektronika mocy
Dual Power Inverter Module
Zbiornik paliwa
350 l
Zbiornik AdBlue
40 l
Oś przednia
ZF RL 75 EC (oś niezależna)
Oś napędowa
Voith BRA 132
Oś środkowa
ZF AVN 132
Konstrukcja szkieletu
Ze stali nierdzewnej
Oblachowanie ścian bocznych
Ze stali nierdzewnej i paneli aluminiowych
Drzwi
2-2-2-2
Liczba miejsc siedzących (maksymalna)
44+3 (siedzenia składane) +1
Wiązki i płyty
instalacja elektryczna oparta o magistralę CAN-Bus