Huta Stalowa Wola chce przejąć Autosan. Co z autobusami?
28 października związki zawodowe działające w sanockiej fabryce otrzymały komunikat, że Huta Stalowa Wola chce przejąć 100% udziałów Autosanu. I to już z dniem 1 grudnia br.
Tym samym w Sanoku ma powstać nowy oddział pod nazwą Oddziału HSW SA. Autosan w Sanoku. Plany zakładają uruchomienie produkcji pojazdów 4x4 dla wojska - z jednoczesnym utrzymaniem montażu pojazdów cywilnych.
Sześć lat temu
W 2016 r. sanocki zakład kupiło konsorcjum złożone z Pit-Radwar (lider) i Huty Stalowa Wola, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Huta posiada w 50 proc. udziałów w Autosanie, ale od 1 grudnia chce stać się 100% właścicielem. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, HSW o swoim zamiarze przejęcia pełnej kontroli nad spółką poinformowało pracowników i związkowców. W przesłanym do nich piśmie czytamy m.in.:
-„Huta Stalowa Wola SA. zgłosiła zamiar nabycia od Autosan sp. z o.o. jej składników majątkowych wraz z załogą i marką, które tworząc zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będą podstawą utworzenia w strukturach HSW SA. nowego Oddziału HSW SA. Autosan w Sanoku. Proces formalny dopiero się rozpoczyna. 28 października br., zgodnie z art. 261 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, zostały powiadomione o tym zamiarze organizacje związkowe. Właściciele oraz Zarząd Autosanu spotkają się w bieżącym tygodniu ze związkami zawodowymi oraz załogą. Podczas spotkania będą omówione wszystkie najważniejsze aspekty tego procesu, w tym sprawy pracownicze". Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż „1 grudnia 2022 r. nabyte przedsiębiorstwo od Autosan sp. z o.o. stanie się zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa HSW SA w formie Oddziału HSW SA. Autosan w Sanoku. Oddział zachowa produkcję cywilną, spory nacisk zostanie położny na specjalizację w zakresie pojazdów wojskowych. Zachowana zostanie zarówno lokalizacja, jak i marka, zasoby kadrowe, a znacznie wzmocniony potencjał i asortyment produkcji. W efekcie tego procesu dojdzie do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę zmierzające do restrukturyzacji podmiotów Grupy Kapitałowej PGZ celem zwiększenia ich efektywności oraz plany Huty Stalowa Wola SA. w zakresie rozbudowy potencjału produkcyjnego na rzecz zabezpieczenia zdolności produkcji sprzętu bojowego, podjęły 28 października 2022 r. uchwałę o zamiarze nabycia przedsiębiorstwa od spółki Autosan. Plan przejęcia został podyktowany koniecznością pilnego wzmocnienia potencjału przemysłowego i kadrowego HSW SA., co umożliwi włączenie Autosanu do struktury organizacyjnej i produkcyjnej HSW SA ".
Co to znaczy?
Z powyższego listu wynika, że chodzi o przejęcie zakładu wraz z załogą i marką w ramach Grupy PGZ. Przypomnijmy, że wcześniej, w 2012 r., HSW odkupiła fragment Jelczańskich Zakładów Samochodowych, spółkę Jelcz Komponenty i postawiła tę spółkę „na nogi”.
Beata Perkowska, kierownik Działu Komunikacji w PGZ potwierdza, że trwają rozmowy z kadrą pracowniczą.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Jak wszystko się dobrze powiedzie, to od 1 grudnia Autosan stałby się Oddziałem Huty Stalowa Wola. Nazwa Autosan nie zniknie z przestrzeni Sanoka. Są zamierzenia, aby nazwę Autosan zachować. To wszystko jeszcze się okaże, bo proces dopiero się rozpoczął. Trwają, tak jak wspomniałam, rozmowy ze stroną społeczną, z pracownikami z zarządami. Huta Stalowa Wola była współudziałowcem zakładu Autosan w udziałach 50/50. Natomiast tu by się zmienił pracodawca, ale nic poza tym. Czyli miejsce, marka, pracownicy, wszystko zostaje takie samo. Produkcja autobusów dalej jest prowadzona, natomiast rozwija się tutaj odnoga wojskowa” – wyjaśnia Beata Perkowska.
Dodajmy, że Autosan w ramach HSW miałby masowo produkować pojazdy 4x4 o roboczej nazwie Waran. Pojazd jest przeznaczony dla wojsk rakietowych i artylerii jako wóz dowodzenia. Pojazd ten może wziąć na pokład w sumie osiem osób, w tym sześciu żołnierzy z wyposażeniem. Ma też klimatyzację i ogrzewanie postojowe, więc jest w stanie operować w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jego konstrukcja bazuje na podwoziu Tatry. HSW planuje odpowiednich zakup urządzeń i maszyn – oczywiście, o ile uda się przeprowadzić proces przejęcia sanockiej spółki.
Kilka słów nt. Taktycznego Pojazdu Wielozadaniowego 4x4 #Waran w wersji artyleryjskiego wozu dowodzenia. Pojazd ma szanse wspierać moduły bojowe w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Ale może mieć też szersze zastosowanie. #pgz #HSW @AUTOSANsp @MON_GOV_PL https://t.co/tiTCRmNGor pic.twitter.com/oJKqUTE1Jv
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) October 3, 2022
Miasto patrzy
O wadze tych zmian świadczy fakt, że do sprawy odniósł się burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski, który na swoim profilu napisał:
-„Dziś informację o planach przejęcia firmy Autosan przez Hutę Stalowa Wola potwierdziły materiały prasowe. Trudno jest więc komentować – na dzień dzisiejszy faktyczne konsekwencje tej decyzji. Wg zapewnień Huty Stalowa Wola nazwa „Autosan”, lokalizacja i zasoby kadrowe pozostaną związane z naszym miastem. Celem tego przejęcia ma być wzmocnienie produkcji i ukierunkowanie jej w obszarze zbrojeniówki. Na pewno będę śledził tę sprawę. Zamierzam odbyć w związku z nią kilka spotkań i rozmów w najbliższym czasie”