Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

GZM w nowy rok z 25. metrolinią. Pierwsze autobusy z Gliwic do Rudzińca

infobus
10.01.2023 13:01

Nową linię autobusową M106 uruchomił od 1 stycznia Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), organizujący komunikację miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

To pierwsze regularne połączenie ZTM Rudzińca z Gliwicami. Jak przekazał Witold Trólka z wydziału prasowego GZM, uruchomienie linii oznacza objęcie siecią komunikacji metropolitalnej należącej do Metropolii gminy Rudziniec, do której dotychczas nie wjeżdżały autobusy kursujące na zlecenie ZTM.

Przez cały tydzień

-„Linia będzie kursowała przez cały tydzień od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, w dni robocze w godzinach szczytu co pół godziny, poza szczytem – co godzinę. W dni wolne od pracy autobusy kursować będą co dwie godziny” – wskazał Trólka.

W gminie Rudziniec autobusy będą zatrzymywały się w Rudzińcu, Rudnie, Bojszowie i Kleszczowie. W Gliwicach w wybranych kursach zapewniony zostanie dojazd do strefy ekonomicznej oraz parku logistycznego w Brzezince.

Linia M106 będzie 25. tzw. metrolinią, których uruchamianie ZTM rozpoczął w maju 2021 r. Docelowo wszystkich metrolinii ma być 32. Pozostałe mają być uruchamiane w kolejnych miesiącach. Ich zadaniem jest zapewnienie szybszych niż dotąd, częstszych i wygodniejszych połączeń mieszkańcom całej Metropolii.

Metrolinie GZM

Metrolinie obsługiwane mają być pojazdami o wysokim standardzie i niskiej emisji spalin. Koszt przejazdu jest standardowy, jak dla pozostałych połączeń, zgodnie z taryfą.

Autobusy linii metropolitalnych w ciągu roku w dni robocze mają realizować ponad 500 tys. połączeń, a w soboty oraz w niedziele i święta ok. 80 tys. kursów. Oznacza to dołączenie do systemu transportu publicznego w GZM ok. 2,1 tys. kursów dziennie w dni robocze, pracy przewozowej na poziomie 18,5 mln wozokilometrów. Nakłady na metrolinie w przyszłorocznym budżecie GZM wynoszą 209,1 mln zł.

ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków.(PAP)