GITD: V posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej
Mam nadzieję, że postulaty strony społecznej skierowanem.in. do Premier rządu Beaty Szydło w obronie Inspekcji Transportu Drogowegowkrótce zostaną uwzględnione za sprawą planowanego rozpoczęcia prac nadprojektem ustawy o ITD na najbliższym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów ?powiedział p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur,rozpoczynając 3 marca br. w GITD piąte posiedzenie Społecznej RadyKonsultacyjnej z udziałem przedstawicieli przewoźników z całej Polski.
Celem podjętych prac w formie projektu ustawy o ITD jestpodniesienie efektywności pracy Inspektorów, szczególnie wobec wielokrotniepostulowanych przez stronę społeczną 24 godzinnych kontroli dotyczących m.in.tranzytu i przewoźników zza wschodniej granicy. Ubiegły rok InspekcjaTransportu Drogowego zakończyła blisko 48 proc. kontroli przewoźnikówzagranicznych, co pokazuje wyraźny wzrost o ok. 15 punktów proc. w porównaniudo 2015r.
Wychodzimy naprzeciw postulatom branży. Wzmacniamy teżobszar współpracy międzynarodowej, aby skutecznie reagować w sytuacjach np.kryzysowych z jakimi zderzają się polscy przewoźnicy za granicą. W tym celuspotkałem się z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych JanemDziedziczakiem, który zadeklarował dalszą współpracę w ramach powołanegoZespołu. Wspólne działania MSZ ? MiIB ? GITD i Przewoźników będą kontynuowane wcelu wypracowania metod pomocy stroniespołecznej ? podkreślił Szef ITD.
O działaniach podjętych w celu usprawnienia i skróceniaczasu wydawania dokumentów i uprawnień dla licencji i świadectw kierowcówpoinformował Dyrektor Generalny, wskazując na determinację Szefa ITD dlaosiągnięcia wskazanych założeń.
Podczas spotkania podsumowano prace Zespołu ds.prawnych/zezwoleń, działającego w ramach Społecznej Rady Konsultacyjnej.Głównym punktem dyskusji była oczekiwana przez stronę społeczną realizacjapostulatu w zakresie zwiększenia nośności na drogach krajowych do 11,5 t., orazsytuacji gdy naciski osi nie są sankcjonowane przy niektórych rodzajach przewozównp. drewna, ładunków sypkich i nacisków na oś w autobusach. Prace Zespołudotyczyły również analizy możliwości zmiany rozporządzenia co do trybuuzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych. Kolejnym zasygnalizowanym podczas prac Zespołutematem był sposób sankcjonowania, który rozróżniałby wysokość kary wzależności od przekroczenia nacisku osi. Stanowisko dotyczące możliwości i kierunków działań podejmowanych w tym zakresie przezMinisterstwo Infrastruktury i Budownictwazaprezentowała zastępca dyrektora dróg publicznych w MIiB.
W kontekście rozporządzenia dotyczącego zwiększenia nośnościna drogach do 11,5 t. jesteśmy po uzgodnieniach międzyresortowych ikonsultacjach społecznych. Projekt oczekuje na ostateczne zatwierdzenie przezkomisję wspólną rządu i samorządu terytorialnego. Liczymy na pozytywną opinię,wówczas rozporządzenie będzie mogło zostać wydane. Rozporządzenie przewidujerozszerzenie sieci dróg o 11,5 t. o około 3600 km w tym prawie o 700dodatkowych kilometrów, które na skutek zgłoszeń strony społecznej ? zostało wtym rozporządzeniu uwzględnionych. Jeśli chodzi o sieć dróg samorządowych,ministerstwo prowadzi rozmowy z samorządami w celu dopuszczenia ruchu 11,5t wnewralgicznych punktach sieci dróg na terenie danego powiatu lub gminy. Mamynadzieję na ich pozytywny przebieg. Prace w zakresie sankcjonowania istopniowania kar trwają w ministerstwie, w najbliższym czasie projekt będzie przekazany w celuzgłaszania uwag. Odnośnie zmian systemu zezwoleń ? konkretne zapisy ustawowejeszcze nie powstały z uwagi na fakt, że ministerstwo oczekuje na szczegółoweuzasadnienie komisji ? podsumowała dyrektor departamentu dróg publicznych wMIiB.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podczas spotkania zaprezentowano również założenia KrajowejStrategii Kontroli oraz odpowiedzi na zgłoszone przez stronę społeczną pytaniaw tym zakresie.
Spotkanie zakończono deklaracją dalszych prac w ramachZespołu ds. prawnych/zezwoleń i ds. międzynarodowych przy Społecznej RadzieKonsultacyjnej.
Mam nadzieję, że oczekiwania środowiska w zakresiewzmocnienia ITD zostaną w najbliższym czasie spełnione ? podsumował szef ITD.
„