GITD: Gotowy e-rejestr przewoźników
Główny Inspektorat uruchomił Krajowy Rejestr ElektronicznyPrzedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD)
Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakończył pracę nadpodstawową wersją Systemu Teleinformatycznego „KREPTD” (dalej:”ST KREPTD”), dedykowanego do obsługi Krajowego RejestruElektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, który – zgodnie zprzepisami ustawy z dnia 4 listopada2016 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym(Dz. U. z 2016 r. poz. 1935) – ma zostać uruchomiony w dniu 30 listopada2017 r.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w bardzo krótkimokresie (4 miesiące od daty podpisania umowy z Wykonawcą) wytworzone zostaływszystkie usługi niezbędne do wymiany gromadzonych w rejestrze danych z innymikrajami Wspólnoty Europejskiej w ramach ogólnoeuropejskiej bazy danych EuropeanRegister of Road Transport Undertakings (ERRU) – podkreśla Alvin Gajadhur,Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Podstawowa wersja ST KREPTD umożliwi m. in.:
– zgłaszanie danych do rejestru przez uprawnione organypoprzez udostępniane na platformie ePUAP dedykowane formularze,
– automatyczną weryfikację poprawności przekazanych danych,
– automatyczne przesyłanie do właściwych państw UniiEuropejskiej informacji o stwierdzonych w wyniku kontroli przeprowadzonych napolskich drogach poważnych naruszeniach w transporcie drogowym, dokonanychprzez podmioty zagraniczne,
– szybką weryfikację zdolności do kierowania operacjamitransportowymi zarządzającego transportem przezwszystkie uprawnione organy w państwach członkowskich UE,
– bezpłatny dostęp dla każdej osoby do danych publicznychudostępnianych przez dedykowaną stronę internetową rejestru.
Zakończenie prac nad wersją podstawową ST KREPTD nie oznaczakońca projektu związanego z budową i wdrożeniem Krajowego RejestruElektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Zawarta w dniu 8 maja2017 r. umowa pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego a Wykonawcą przewiduje bowiem udostępnienie wkolejnych etapach realizacyjnych projektu aplikacji ułatwiających przekazywaniedanych do rejestru przez uprawnione organy, a także połączenie ST KREPTD zinnymi rejestrami państwowymi (CEIDG, KRS, REGON itd.) – dodaje GłównyInspektor.
Rejestr prowadzony przez GITD składać się będzie z trzechewidencji:
1. przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie nawykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;
2. poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. brozporządzenia (WE) nr 1071/2009;
3. osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowaniaoperacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrejreputacji, zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.
KREPTD tworzony jest w celu uzyskania kompletnej, aktualneji dokładnej bazy danych przedsiębiorców transportu drogowego prowadzonej wformie elektronicznej. Dostęp do rejestru zapewniony będzie przez aplikacjeinternetowe, dające możliwość przeglądania danych przez upoważnione organy orazzapewniające możliwość wymiany informacji dotyczących przedsiębiorcówtransportu drogowego z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. UtworzenieKREPTD powinno zapewnić sprawny przepływ informacji pomiędzy wszystkimipodmiotami biorącymi udział m.in. w procesach:
· wydawaniai zawieszania zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
· wydawania,zmiany i cofania licencji wspólnotowych na przewóz osób i rzeczy,
· wydawaniazaświadczeń na przewóz na potrzeby własne,
· wydawaniacertyfikatów kompetencji zawodowych.
Użytkownicy korzystający z usług przedsiębiorców transportudrogowego powinni uzyskać dostęp do danych przedsiębiorców zawartych w KREPTD wcelu ich weryfikacji, co z kolei będzie miało wpływ na wzmocnienie uczciwej konkurencji na rynku transportudrogowego. Szybki dostęp do aktualnych informacji o przedsiębiorcach z tegosektora gospodarki umożliwi ograniczenie dostępu do rynku nieuczciwymprzewoźnikom, co poprawi bezpieczeństwo transportu drogowego i obrotutowarowego. Jednocześnie GITD i minister właściwy do spraw transportu uzyskająnarzędzia do przeprowadzania analiz i badania tendencji w transporcie drogowym,co jest niezbędne do budowania strategii rozwoju tego kluczowego sektoragospodarki.
„