Gdynia: Weekend z trolejbusami
W najbliższy weekend i poniedziałek świętować będziemy 65-lecie komunikacji trolejbusowej i 10-lecie Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. A to wszystko w ramach przypadającego na dni 16-22 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju Transportu i Światowego Dnia bez Samochodu, który przypada w poniedziałek 22 września.
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej 'Vetra’ zapraszają pierwszy raz w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej na nocną imprezę trolejbusową ulicami Gdyni i Sopotu, która odbędzie się w nocy z 19 na 20 września (piątek/sobota). Wszystkich, którzy nie będą mogli zasnąć, zapraszamy na nocną przejażdżkę trolejbusem po gdyńskich trasach trolejbusowych i do Sopotu wraz z licznymi fotostopami.
Odjazdy nocnego trolejbusu przedstawiają się następująco:
21.00 – Grabówek SKM
21.20 – Cisowa SKM
21.35 – Cisowa Sibeliusa
22.05 – Plac Kaszubski
22.20 – 3 Maja – Hala
22.40 – Stocznia Gdynia
23.00 – Plac Kaszubski
23.25 – Węzeł F. Cegielskiej
23.45 – Racławicka
00.30 – Sopot Reja
01.30 – Dąbrowa Miętowa
02.30 – Dąbrowa Tesco
02.55 – Kacze Buki
04.00 – Gdynia Dworzec Gł. PKP
04.30 – Chylonia Dworzec PKP
04.45 – Pustki Cisowskie
05.00 – Grabówek SKM (przyjazd)
Przejazd nocnym trolejbusem jest bezpłatny. Obowiązują wszystkie przystanki – jako warunkowe (na żądanie).
W niedzielę, 21 września zapraszamy wszystkich do odwiedzenia zajezdni trolejbusowej w Gdyni-Leszczynkach przy ul. Zakręt do Oksywia. Pierwszy raz w historii możliwe będzie obejrzenie każdego zakątka zajezdni, przyjrzenie się pracy nie tylko mechaników, ale także pracowników pogotowia sieciowego. W ramach 'Drzwi otwartych zajezdni trolejbusowej’ przewidziano trzy wejścia na teren bazy – o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. W planie profesjonalnie przygotowani przewodnicy – pracownicy PKT oprowadzać będą po biurowcu i sali konferencyjnej, hali warsztatowej, gdzie będzie możliwość wejścia do kanału naprawczego i przyjrzenia się trolejbusowi od spodu, myjni i lakierni. Na terenie zajezdni będzie także możliwość zapoznania się ze sposobem działania urządzeń obsługowych i sieci trakcyjnej. Na placu wystawiona będzie ekspozycja trolejbusów oraz wozu wieżowego, pokazująca przekrojowo historię gdyńskich trolejbusów. Wszyscy zwiedzający otrzymają okolicznościową ulotkę oraz pamiątkową pieczęć.
Dojazd do zajezdni trolejbusowej oraz powrót z niej umożliwią kursy specjalnej bezpłatnej linii trolejbusowej 65, która połączy Węzeł F. Cegielskiej z Grabówkiem SKM (zajezdnią trolejbusową) przez Wzgórze św. Maksymiliana SKM oraz ulicami Świętojańską, 10 Lutego, Podjazd, Morską i Zakręt do Oksywia. Rozkład jazdy dostosowany zostanie do godzin zwiedzania zajezdni.
Ale to nie koniec atrakcji…
W poniedziałek 22 września w 'Światowym dniu bez samochodu’ po konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni, ok. godz. 11.15, nastąpi uroczyste przekazanie do eksploatacji 21. trolejbusu Mercedes O405NE, zbudowanego przez PKT w Gdyni. Trolejbus oczekujący na gości na przystanku 'Urząd Miasta – Świętojańska’ przewiezie wszystkich chętnych do nowootwartego Biura Obsługi Klienta ZKM w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego. Od godz. 12 do 17 nowy trolejbus oklejony specjalnie w okolicznościową reklamę, wraz z drugim trolejbusem kursować będzie na linii 65. Trasa linii przebiegać będzie z Węzła F. Cegielskiej przez Wzgórze św. Maksymiliana SKM i dalej ulicą Świętojańską, Jana z Kolna (z powrotem Wójta Radtkego) do Dworca Gł. PKP w Gdyni. Przejazd dla wszystkich zainteresowanych oczywiście będzie bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach rocznicowych!
Wzorem roku ubiegłego ZKM w Gdyni oraz wszyscy przewoźnicy operujący w sieci biorą udział w organizowanej przez organizację branżową skupiającą firmy komunikacji miejskiej w Polsce – Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej – akcji 'Zamień wóz na bus’. Charakterystyczne plakaty z hasłem akcji umieszczone zostały na tylnej ścianie wybranych pojazdów naszych przewoźników. Mamy nadzieję, że kierowcy i pasażerowie samochodów, jadących za trolejbusem lub autobusem z wyklejonym plakatem choć na jakiś czas zmienią swoje komunikacyjne przyzwyczajenia i przesiądą się do pojazdów komunikacji miejskiej.