Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Gdynia: Unia wspomaga trolejbusy

infobus
13.01.2005 00:05

Gdynia: Unia wspomaga trolejbusy; fot. M. RutkaKomunikacja trolejbusowa mimo, całego szeregu zalet – z których najważniejszy jest aspekt ekologiczny – ma także swoje minusy. Najważniejszym z nich są wyższe koszty tego typu transportu w porównaniu do tradycyjnych autobusów. Droższe są zarówno same pojazdy jak i budowa oraz utrzymanie infrastruktury trakcyjnej. Z tych też względów miasta w których funkcjonuje komunikacja trolejbusowa starają się o pozyskanie dodatkowych funduszy wspierających rozwój tego ekologicznego środka transportu. Gdynia jako jedyne miasto z naszego kraju uczestniczy w programie Unii Europejskiej pod nazwą Civitas Tellus (city – vitality – sustainability, czyli: miasto – żywotność – równowaga). Celem tego programu jest wspieranie nowych rozwiązań w transporcie publicznym przy jednoczesnym ograniczaniu ruchu samochodowego. Obok Gdyni w pierwszej edycji programu Civitas Tellus, uczestniczy także Rotterdam, Goteborg, Bukareszt i Berlin. Dzięki środkom otrzymanym z tego źródła dofinansowano modernizację najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście – ulicy Świętojańskiej (w trakcie remontu wykonano także całkowicie nową trakcję trolejbusową w jej ciągu). Władze Gdyni zachęcone tym przykładem postanowiły starać się o kolejne unijne fundusze na wsparcie komunikacji trolejbusowej. Miasto wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki i Pracy (jako koordynatora rozdzielania unijnych środków) z wnioskiem o przyznanie dotacji na realizację ” Projektu rozwoju proekologicznego transportu publicznego w Gdyni”. Projekt ten obejmuje m.in.:

• budowę nowej zajezdni trolejbusowej w dzielnicy Grabówek przeznaczonej dla 90 pojazdów;
budowę sieci trolejbusowej z dzielnicy Karwiny przez Dąbrówkę do Kaczych Buków wraz z odgałęzieniem do pętli na Dąbrowie;

• zakup 10 fabrycznie nowych niskopodłogowych trolejbusów (być może będą to Solarisy Trollino 12 AC).

Gdyński wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez działający w Ministerstwie tzw. Zespól Komitetu Sterującego zajmujący się rozdziałem funduszy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na realizację tych przedsięwzięć Gdynia otrzyma blisko 4,5 mln euro. Drugą połowę potrzebnej kwoty dołoży miasto.

Realizacja tego projektu rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy. Pod dość trudnych dla komunikacji trolejbusowej latach dziewięćdziesiątych (wówczas skupiono się na taborze autobusowym), teraz – dzięki wsparciu funduszami z UE – jest szansa, że gdyński transport trolejbusowy złapie „drugi oddech”.