Gdański autobus SOS cały czas pomaga bezdomnym
Mobilne wsparcie działa w mieście do odwołania, niosąc nadal pomoc.
ciągu ostatnich sześciu miesięcy w autobusie wydano ponad 22 tys. porcji zupy wydano osobom bezdomnym.
Autobus SOS
W stanie epidemii, ze względu na obostrzenia sanitarne, w autobusie wydawana jest potrzebującym tylko ciepła zupa na wynos. Z tej pomocy korzysta codziennie ok. 60 osób w kryzysie bezdomności.
Wsparcie realizowane jest w godzinach późnowieczornych, podczas postojów pojazdu:
-
przy pętli autobusowej obok stacji SKM na Przymorzu
-
na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
-
w zatoczce autobusowej przy kinie Krewetka w Gdańsku
Wcześniej, przed pandemią, w pojeździe dostępna była też pomoc ratownika medycznego. Z kolei pracownicy socjalni lub streetworker przekazywali potrzebującym informacje o dostępnym wsparciu m.in. psychologicznym, aktywizującym i dotyczącym schronienia. Osoby bezdomne otrzymywały też ciepłą odzież na zmianę – w sezonie 2019/2020 wydano ponad 2,6 tys. sztuk, m.in. swetry, kurtki, spodnie, rękawice i szale.
– Mobilne wsparcie działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w okresie najtrudniejszym dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Sprawdza się, stanowiąc dobre uzupełnienie innych form pomocowych miasta na rzecz tej grupy społecznej.
Dodajmy, że aż do kwietnia br. na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku usługę mobilnego wsparcia świadczyło Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Obecnie zadanie realizuje Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w ramach projektu „Akademia streetworkingu”, we współpracy z TWP „Przystań” i Miastem Gdańsk.
Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
„