Gdańsk: Lotos nie wprowadzi biopaliw na stacje

infobus
06.12.2007 23:02

Grupa Lotos zaoferuje w przyszłym roku klientom instytucjonalnym 100-proc. biodiesla. Paliwo w całości powstałe z tłuszczów organicznych nie trafi na razie na stacje paliw – poinformowała gdańska spółka. W 2008 roku Narodowy Cel Wskaźnikowy, czyli minimalny udział biokomponentów oraz innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw zużywanych w transporcie w ciągu roku, Grupa Lotos osiągnie poprzez sprzedaż m.in. 100- proc. biopaliwa produkowanego w nowej fabryce biokomponentu FAME (z ang. Fatty Acid Methyl Ester) w Czechowicach-Dziedzicach oraz produkcję oleju napędowego i benzyny z udziałem biokomponentów w wielkości do 5 proc.
– Na stacjach wymagałoby to dodatkowych zbiorników i dystrybutorów – mówi. Wprawdzie na wielu stacjach istnieje 'w zapasie’ infrastruktura po wycofanej ze sprzedaży benzynie 94-oktanowej, ale Grupa Lotos jest właśnie w trakcie wprowadzania na swoje stacje paliwa premium o nazwie Dynamic, co jest przedsięwzięciem efektywniejszym niż sprzedaż biopaliw.
Według Lotosu, taka strategia pozwoli na sprostanie wymogom prawnym i jednocześnie wpłynie optymalnie na ekonomię produkcji i sprzedaży biopaliw przez Lotos.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, budowana kosztem ok. 80 mln zł fabryka w Czechowicach-Dziedzicach zostanie uruchomiona na początku drugiego kwartału przyszłego roku. Jej projektowa zdolność produkcyjna to 100 tys. ton biokomponentu FAME rocznie.
Już w październiku br. spółka Lotos Biopaliwa – właściciel i operator nowobudowanej instalacji FAME – zawarła z firmą Komagra umowę na dostawy surowego oleju rzepakowego. Wart 0,5 mld zł kontrakt ma na celu zapewnienie dostaw podstawowego surowca dla powstającej na Śląsku fabryki.- Czyste biopaliwo trafi na przykład do baz transportowych czy firm przewozowych – wyjaśnia Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy spółki. Według niego będzie to tańsze rozwiązanie niż wprowadzenie biopaliw do sprzedaży na stacjach benzynowych Lotosu.