Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Gazowy MAN dla Bliskiego Wschodu

infobus
20.04.2011 23:42

Firma MAN Truck &Bus na 59. Światowy Kongresie UTIP w Dubaju zaprezentowała doskonale znany model MAN Lion`s City CNG, dostosowany do działania w terenie o silnym zapyleniu. Autobus został zbudowany w fabryce w Sadach. To kolejny pojazd dedykowany dla przewoźników z Bliskiego Wchodu, który może pomóc im w walce z zanieczyszczeniem powietrza w centrum miast oraz może stać się realną alternatywą dla pojazdów napędzanych olejem napędowym. Charakterystyczną cechą gazu ziemnego jest bardzo czyste spalanie w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi. Silniki CNG emitują niski poziom szkodliwych substancji, takich jak tlenek węgla (50% mniej niż olej napędowy), węglowodorów (o 80% mniej), azotu tlenków (70%) oraz cząstek stałych (do 99% mniej niż silnik Diesla bez filtra cząstek stałych). Kolejna sprawa –widoczny koniec złóż ropy naftowej i szalejące ceny baryłki na światowych giełdach. Światowe zasoby gazu ziemnego szacowane są na blisko 190 mld metrów sześciennych, co przy dzisiejszym zużyciu wystarczy na kolejne sześćdziesiąt lat. Jeśli dodać do tego zasoby gazu ziemnego uzyskiwanego z łupków to aktualne zasoby wystarczą na 130 lat. Co ważne dla krajów arabskich –złoża o potencjale ponad 75 mld metrów sześciennych są położone na Bliskim i Środkowym Wschodzie, a także w Europie Wschodniej (62 mld), Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej (17 mld), krajach Dalekiego Wschodu i Pacyfiku (15 mld) i Afryki (14 mld). Kolejny plus to bezpieczeństwo dostaw i eksploatacji. Dlatego też Zjednoczone Emiraty Arabskie postawiły kilka lat temu, że gaz ziemny ma w 2012 r. przejąć dwadzieścia procent zużytego paliwa w transporcie samochodowym. Jak na razie nie wiele zrobiono w tym temacie, ale MAN skwapliwie wykorzystuje szanse, aby przedstawić swoje, opracowane dla potrzeb arabskich przewoźników rozwiązanie.
Konstrukcję 12-metrowego, niskopodłogowego autobusu miejskiego MAN Lion’s City znamy doskonale –nowością jest jego wyposażenie dostosowane do warunku podwyższonej temperatury i dużego zapylenia. Zastosowana jednostka napędowa to 6-cylindrowy silnik MAN E2876 LUH 03 (OBD2) o mocy 228 kW (310 KM) i emisji spalin znacznie poniżej limitów ustalonych dla EEV. Jego bliskowschodnia wersja ma dodatkowy filtr powietrza. W układzie napędu zastosowano automatyczną, 6-stopniową skrzynię ZF 6 AP 1400 EcoLife z oprogramowaniem TopoDyn, dostosowującym pracę skrzyni do aktualnej charakterystyki trasy. To realnie zmniejsza zużycie paliwa. Sprężony gaz ziemny przechowywany jest na dachu, w zespole ośmiu kompozytowych butli z aluminium (przystosowanych do pracy przy ciśnieniu 200 bar). Pojemność każdej z nich to 214 litrów, co daje w sumie 1712 litrów. Butle są schowane pod atrakcyjnie wyglądającymi i wyprofilowanymi dachowym „boksem”, który w trakcie serwisowania może być złożony dla lepszej dostępności. Jasne i przyjemne wnętrze City Lion’s CNG oferuje 32 miejsca siedzące i 47. stojących (łącznie jest ich 79), a łatwy dostęp do środka zapewniają troje drzwi otwieranych na zewnętrz (co ciekawe w układzie 1-2-2). W wyniku doświadczeń z dostawy ponad 800 autobusów MAN dla Dubaju i Abu Dhabi, autobus jest wyposażony w systemu klimatyzacji w wersji tropikalnej o mocy 44 kW oraz kurtyny powietrzne w każdych drzwiach, zapobiegające dostaniu się gorącego powietrze do środka.

MAN Lion's City CNG jest przystosowane do pracy w krajach o wysokich temperaturach i zapyleniu MAN Lion's City CNG jest przystosowane do pracy w krajach o wysokich temperaturach i zapyleniu MAN Lion's City CNG jest przystosowane do pracy w krajach o wysokich temperaturach i zapyleniu Gazowy MAN Lion`s City L dla ulicach Sztokholmu

Podczas Kongresu UITP MAN pochwalił się także swoim doświadczeniem w zakresie produkcji autobusów gazowych. Firma może wykazać się prawie 25-letnim stażem w tym zakresie: już w 1972 r. (w ramach XX. Igrzysk Olimpijskich) autobusy MAN z silnikami gazowymi rozpoczęły regularną obsługę linii w Monachium, dowożąc sportowców i widzów na stadiony. Dwadzieścia lat później, model MAN SL 202 z silnikiem z napędem CNG świętował swoją premierę, a w 2003 r. producent sprzedał pierwszy egzemplarz spełniający normę EEV. W międzyczasie, MAN sprzedał ponad 5000 autobusów i podwozi autobusowych zasilanych CNG. Główne rynki zbytu to Holandia, Turcja, Niemcy, Szwecja, Australia, Austria, Portugalia, Iran i Hiszpania. Oceni się, że udział MAN w europejskim, gazowym rynku autobusowym wyniósł ok. 44 procent w ciągu ostatnich ośmiu lat. Zdaniem firmy, w krótszym okresie –w latach 2007 –2009 ten udział przekroczył 50%. Ten sukces opiera się przede wszystkim na silnikach. Obecnie istnieją dwie serie silników gazowych stosowane w autobusach i podwoziach autobusowych. To E08 i E28, występujących w pięciu wersjach mocy, w przedziale od 162 kW (220 KM) do 228 kW (310 KM). Mniejsza jednostka MAN E0836 LOH 01 o pojemności 6,9 litra jest dostępna w trzech wersjach mocy: 162 kW (220 KM), 184 kW (250 KM) i 206 (280 KM). Dzięki doskonałemu stosunkowi mocy do masy (silnik ten waży zaledwie 650 kg), jednostkę E08 stosuje się w autobusach klasy midi i maxi. Obecnie MAN oferuje ten silnik wyłącznie dla zewnętrznych producentów autobusów. W przypadku gdy potrzeba jest większa moc i moment obrotowy, MAN proponuje 12,8-litrowy model MAN E2876 LUH, dostępny w dwóch wersjach mocy: 200 i 228 kW (272 i 310 KM). To standardowy silnik na gaz ziemny stosowany w pojazdach produkcji niemieckiego producenta. Może być on stosowany zarówno w autobusach miejskich o długości 12-metrów, jak i w przegubach o długości 18.75-metra. Na indywidualne zamówienie dostępny jest szeroki wybór zabudowy butli dachu. Począwszy od standardowej aluminiowej ramy mieszczącej sześć butli po opływowe owiewki dachu, które mogą pomieścić do 10 butli i same w sobie stanowią atrakcyjny element stylistyczny autobusu.
Akcentując szeroką gamę produktów, MAN przechodzi do swojego najnowszego projektu: Bus Rapid Transit. W jego ramach pokazał niedawno interesujący pojazd Lion`s City GL o długości 18,75-metra. Został on tak zaprojektowany, że nawet przy dużej liczbie przystanków i przewożonych pasażerów, przepływ osób jest optymalny. To wszystko dzięki zastosowaniu pięciu, szerokich drzwi i innej aranżacji przestrzeni pasażerskiej. Pojazd został opracowany w ramach unijnego projektu 'Europejski System Bus of the Future’ (EBSF) i idealnie nadaje się właśnie do systemów BRT, które MAN traktuje prawie jak śródmiejskie systemy kolejowe (tramwaj, metro). Dodatkowo, zdaniem producenta, mogą one być jeszcze szybsze oraz bardziej elastyczne i ekonomicznie. Specjalnie zaprojektowane autobusy, oddzielne pasy ruchu, platformy na przystankach autobusowych, automatyczne systemy kontroli dostępu i inteligentne zarządzanie ruchem –to przyszłość pod znakiem BRT. Takie systemy funkcjonują w chińskich miastach i są obsługiwane przez autobusy wyprodukowane na licencji MAN i Neoplan. W Dubaju i Abu Dhabi pojazdy z logo MAN i Neoplan także korzystają z oddzielnych pasów ruchu, co znacznie przyspiesza ich przejazd przez miasto. Te doświadczanie plus sprawdzona, ekologiczna i ekonomiczna technologia zasilania gazem są dla MAN podstawą najnowszej oferty dla przewoźników miejskich z krajów arabskich. Tutaj –będąc blisko poważnego problemu, jakim jest nadchodzący koniec ropy naftowej –już od dłuższego czasu poważnie myśli się o alternatywnych źródłach energii. MAN jest na to gotowy. Poniżej podstawowe dane techniczne modelu MAN Lion’s City CNG pokazanego w Dubaju:
Długość – 11980 mm
Szerokość – 2.500 mm
Wysokość – 3370 mm
Rozstaw osi – 5875 mm
Silnik – MAN E2876 LUH 03 (OBD2) z hot-pakiet kraju
Pojemność – 12816 cm ³
Moc – 228 kW / 310 KM przy 2000 obr / min
Maksymalny moment obrotowy – 1250 Nm przy 1000 obr / min do 1700
Skrzynia biegów – ZF 6 AP 1400 EcoLife z TopoDyn
Zawieszenie przednie: MAN oś
Zawieszenie tylne: ZF
Zbiornik z gazem: 8 aluminiowych butli (przystosowane do ciśnienia 200 bar) każda o pojemności 214 litrów
Pojemność pasażerska: 79 miejsc, w tym 32 siedzące
Masa własna / całkowita masa – 13.000 kg (w zależności od wyposażenia) / 18000 kg