Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Gazowe Jelcze dla Rzeszowa

infobus
09.06.2004 00:22

Rzeszowskie Jelcze M125 CNGRzeszowskie Jelcze M125 CNGRzeszowskie Jelcze M125 CNG
Rzeszowskie Jelcze M125 CNGRzeszowskie Jelcze M125 CNGRzeszowskie Jelcze M125 CNG

Pod koniec maja pięć autobusów Jelcz M125M/4 zasilanych paliwem CNG zostało przekazanych dla MZK w Rzeszowie. Tym samym Rzeszów jest pierwszym miastem, które rozpoczęło wprowadzanie niskopodłogowych autobusów gazowych do komunikacji miejskiej. W pierwszych dniach czerwca można było już je zobaczyć w normalnym ruchu miejskim. Pojazdy zostały wyposażone w silniki MAN E 2866 DUH03 o mocy 185 kW (251 KM) przy 2200 obr./min. Moment maksymalny wynosi 860 Nm – 1000 obr./min. Standardowo montowany jest układ automatycznego uzupełniania oleju w silniku Oilmaster. Moment obrotowy przenoszony jest na portalowy most napędowy ZF AV 132/90 za pomocą automatycznej skrzyni biegów Voith D854.3E. Podobnie jak w standardowych Jelczach M125M zawieszenie pneumatyczne składa się z dwóch miechów gumowych z przodu i czterech z tyłu. Jak każdy autobus niskopodłogowy M125M posiada elektroniczny układ poziomujący ECAS firmy WABCO z możliwością zmiany poziomu z pulpitu kierowcy oraz „przyklękania” pojazdu na przystankach, pozwalające obniżyć poziom podłogi o 80 mm. W układzie hamulcowym na przedniej osi MAN V9-71L zamontowano hamulce tarczowe natomiast tylna oś posiada hamulce bębnowe, które wchodzą w skład kompletacji mostu napędowego ZF. Standardowo nowe Jelcze M125M/4 posiadają centralne smarowanie wszystkich punktów smarowniczych podwozia w czasie jazdy.

Sprawną wentylację zapewniają przesuwane górne partie okien, dwa wentylatory wyciągowe w tylnej części pojazdu, dwie pokrywy nastawne w suficie oraz wentylatory nagrzewnic wewnętrznych. Nadwozie gazowych Jelczy nie różni się za wiele od wersji napędzanych olejem napędowym, z tą różnicą oczywiście, że zbiorniki na gaz umieszczone są na dachu pojazdu, dlatego zlikwidowano zbiornik na paliwo w przednim nadkolu. Dla podkreślenia usytuowanych na dachu zbiorników pokrywy pomalowane zostały na kolor czerwony. Zabieg ten zdecydowanie ograniczy również nadmierne brudzenie, podczas ewentualnego zahaczania o nisko umieszczone gałęzie drzew.

Przestrzeń pasażerska posiada homologację na przewóz 86 osób, w tym od 27 do 35 na miejscach siedzących. Wygodne, kolorowe i estetyczne siedziska pasażerskie model AM 2000 City dostarczyła firma Astromal. W większości są one przymocowane do ścian bocznych, co zdecydowanie ułatwia sprzątanie autobusu. Dla usprawnienia wsiadania osób poruszających się na wózkach w środkowych drzwiach zamontowana została ręcznie odchylana platforma wjazdowa. System informacji pasażerskiej wraz z kasownikami dostarczyła firma R&G Mielec.