Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

„GAZELA” szansą na gazowe i darmowe autobusy

infobus
02.01.2013 17:30
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach I konkursu programu priorytetowego p.n.: System Zielonych Inwestycji GAZELA wspierającego niskoemisyjny transport miejski. W ramach programu GAZELA dofinansowanie w I konkursie udzielane będzie w formie dotacji aż do 100% kosztów kwalifikowanych. Dlatego już teraz warto przygotować wniosek, który będzie można złożyć od 1 marca do 2 kwietnia 2013 roku. Wnioski o dofinansowanie będą składane dwuetapowo w trybie konkursowym, jako wnioski wstępne i wnioski o dofinansowanie. Po uzyskaniu wstępne akceptacji mamy 120 dni kalendarzowych na złożenie wniosku o dofinansowanie. To oznacza, że pierwsze ekologiczne autobusy zakupione z tego projektu wyjada na ulice polskich miast w 2014 r.
Generalnie Program GAZELA będzie wdrażany w latach 2013 –2015 ( z czego limit wypłat dla 2014 r. wynosi 32 mln, a dla 2015 r. –48 mln), a wydatkowanie środków zostanie zakończone do dnia 31.12.2015 r. W efekcie przyznanych dotacji mamy ograniczyć lub unikniecie emisji dwutlenku węgla na poziomie 828 Mg CO2/rok. Ten cel przedstawia poniższa tabela:
Logo Programu GAZELAZakładane cele Programu GAZELA
A oto najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z programem GAZELA:
1. Kto może wziąć udział w nim udział? Beneficjentami programu mogą być: gminy miejskie;spółki komunalne które działają w celu wykonania zadań gmin miejskich związanych z lokalnym transportem zbiorowym;inne podmioty świadczące usługi w zakresie lokalnego transportu miejskiego na podstawie umowy zawartej z gminą miejską.
2. Na co można przeznaczyć dotację? Generalnie dofinansowanie może być udzielone na realizację przedsięwzięć zmierzających do obniżenia zużycia energii i paliw w komunikacji miejskiej. Program obejmuje następujące działania:
I) dotyczące taboru polegające na:
a) zakupie nowych autobusów hybrydowych zasilanych gazem CNG,
b) szkoleniu kierowców pojazdów transportu miejskiego z obsługi niskoemisyjnego taboru,
II) dotyczące infrastruktury i zarządzania polegające na:
a) modernizacji lub budowie stacji obsługi tankowania pojazdów transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów hybrydowych zasilanych gazem CNG,
b) modernizacji lub budowie tras rowerowych,
c) modernizacji lub budowie buspasów,
d) modernizacji lub budowie parkingów „Parkuj i Jedź”,
e) wdrażaniu systemów zarządzania transportem miejskim,
f) wdrożeniu systemu roweru miejskiego.
3. Jaki jest budżet? Planowane zobowiązania dla bezzwrotnych form dofinansowania wynoszą łącznie 80 mln zł
4. Skąd pochodzą pieniądze? GAZELA czerpie fundusze ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji AAU, którą polski rząd podpisał z rządem Hiszpanii 4 października 2012 r. w Warszawie. To siódmy program realizowany przez NFOŚiGW w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji GIS. Oba programy ograniczą emisję dwutlenku węgla o 51 tys. ton rocznie. Do dnia dzisiejszego Polska podpisała 10 umów sprzedaży AAU wartości blisko 780 mln zł. Dalsze informacje można znaleźć tutaj