Gabriella Travel nowym dzierżawcą dworca w Ostrołęce
W piątek podpisanonową umowę na dzierżawę dworca autobusowego w Ostrołęce. Jego nowym operatorembędzie lokalny, prywatny przewoźnik spółka Gabriella Travel.
O podpisaniu umowy poinformował prezydent Ostrołęki JanuszKotowski – „Jest nowa umowa na dzierżawę i funkcjonowanie dworca PKS wOstrołęce. Obiektem będzie administrował nasz lokalny przewoźnik. Bardzodziękuję za wspólne i rzeczowe porozumienie w tej sprawie”.
Zawarcie umowy przez właściciela dworca (łomżyńska kuria –PAP) z przewoźnikiem oznacza, że dworzec PKS nie zostanie zamknięty. Wciążjednak nie wiadomo, które połączenia obsługiwane przez poprzedniego przewoźnikaprzejmie Gabriella Travel.
Problem z komunikacją autobusową w powiecie ostrołęckimpojawił się po rezygnacji firmy Mobilis ze świadczenia usług transportowych. Wlutym 2018 r. spółka ogłosiła likwidację PKS-u w Ostrołęce. Jako powód podałabrak rentowności tej działalności. Od lipca zlikwidowano wszystkie lokalnepołączenia.
Szansą na odnowienie komunikacji było przejęcie z początkiemlipca połączeń autobusowych przez spółkę Polonus. Jednak po niespełna miesiącuużytkowania dworca państwowy przewoźnik złożył rezygnację. Dyrektorzarządzający Polonusa uzasadnił to brakiem porozumienia z właścicielem terenudworca. „Mimo szczerych chęci i podjętych działań z przykrościąinformujemy, że z uwagi na brak porozumienia z właścicielem terenu musieliśmyodstąpić od realizacji naszych planów” – poinformował Piotr Pogonowski.
Dworzec PKS w Ostrołęce jest na terenie parafii św.Antoniego Padlewskiego, a jego właścicielem jest kuria łomżyńska. W odpowiedzina oświadczenie spółki Polonus rzecznik kurii ks. Jan Krupka poinformował wśrodę, że wypowiedzenie umowy dzierżawy zostało uargumentowane złym stanemtechnicznym dworca autobusowego, zarówno budynku, jak i placu manewrowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zdaniem Krupki podany przez spółkę powód kłóci się z zawartąumową. „Przyczyna wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo Polonus jestw wyraźnej sprzeczności z treścią umowy dzierżawy podpisanej między firmą aparafią miesiąc wcześniej, w której jest zaznaczone (par. 2 nr 3): +Dzierżawcaoświadcza, że znany mu jest stan techniczny przedmiotu dzierżawy, akceptuje goi nie wnosi i nie będzie wnosić z tego tytułu żadnych roszczeń w stosunku dowydzierżawiającego+.”
Jednocześnie rzecznik kurii zapewnił w środę, że sprawakorzystania z terenu i budynku dworcowego jest otwarta i prowadzone są rozmowyna ten temat. Dodał też, że organizacja transportu publicznego nie należy dozadań Kościoła.
Z problemem likwidacji spółek przewozowych boryka się kilkamiast Mazowsza. W tym samym czasie, kiedy zapadła decyzja o zamknięciu PKS wOstrołęce, zlikwidowano także spółki w Ciechanowie i Mińsku Mazowieckim, a dwatygodnie temu także w Płocku. Jednak w tych miastach udało się znaleźćprywatnych, zastępczych przewoźników. Przejęli oni część kursów albo stworzylisiatkę nowych połączeń.
„