Fotele Rescroft na targach IAA Hanower 2004 (6)
W naszym cyklu poświęconym produktom zaprezentowanym na ubiegłorocznych targach hanowerskich przez wytwórców foteli, przyszedł czas na brytyjską firmę Rescroft. Firma ta powstała na bazie niewielkiego warsztatu w Redditch, aby w niedługim czasie stać się średniej wielkości firmą rodzinną. Warsztat zakładał dzisiejszy dyrektor naczelny firmy, Alan Restall, wraz z ojcem, Ericiem Restallem. Od samego początku istnienia, zakłady panów Restall zajmowały się wytwarzaniem foteli do samochodów, obejmującym cały procesem produkcyjny – od profilowania rur do szkieletów, aż po tapicerowanie. W 1993 r., firma wprowadziła do oferty pierwszą rodzinę foteli autobusowych do pojazdów klasy M2 – „Defender”. Siedzenia wyposażono w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z zakotwiczeniami zgodnymi z normami bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Obecnie firma zatrudnia około 100 pracowników w dwóch zakładach w Redditch. W Hanowerze Rescroft zaprezentował dwie nowości – fotele Defender Titan III dla pojazdów kategorii M1 oraz składane siedzenia R2167. Ponadto na stoisku brytyjskiego producenta można było zobaczyć fotele wyposażone w mocowanie fotelików dziecięcych, zgodne ze standardem ISOFIX, a także system „Embus”, umożliwiający łatwe i szybkie zaadaptowanie samochodu dostawczego do przewozu osób.
Defender Titan III
Najważniejszą nowością prezentowaną przez Rescroft były fotele Defender Titan III. Siedzenia te zostały wszechstronnie przetestowane pod względem pozycji oraz wytrzymałości dla pojazdów klasy M1. Jest to siedzenie o podwyższonym oparciu, dostępne jako pojedyncza jednostka, w opcji także z zagłówkiem i podłokietnikami. Fotel ten posiada także pas bezpieczeństwa o regulowanej wysokości mocowania, wyposażony w bezwładnościowy zwijacz, całkowicie zintegrowany z fotelem. Fotel Defender Titan III jest uzupełnieniem znakomicie sprzedającej się rodziny Defender III o podwyższonych oparciach, przeznaczonej do pojazdów klasy M2. Są one dostępne w wersji pojedynczej, podwójnej oraz potrójnej.
Inną nowinkę stanowiły pomysłowe, składane fotele R2167, przeznaczone do wieloosobowych pojazdów, takich jak mikrobusy, radiowozy, pojazdy komunalne czy taksówki. Dzięki ciekawemu rozwiązaniu składania, w złożonej pozycji zajmuje ono niewiele miejsca, a jednocześnie po rozłożeniu go do pozycji siedzącej, posiada możliwość regulacji oparcia, zapewniając tym samym odpowiednie podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dzięki temu, można zwiększyć pojemność fabrycznych konstrukcji z 19 do 24 miejsc siedzących bez konieczności dokonywania kosztownych i czasochłonnych konwersji. Fotele R2118, użyte jako stałe siedzenia zapewnią w pojeździe miejsce dla 19 pasażerów, wyposażone w przetestowane w pojazdach typu M2 i M3 pasy biodrowe i przenośne poduszki. W przejściu można zamontować dodatkowo do 5 sztuk składanych foteli R2167, co daje łącznie maksymalnie 24 miejsca siedzące. Kiedy nie są używane, oparcia można położyć na siedziska i tak złożone siedzenie odwraca się do pozycji pionowej. Tak złożony fotel ma niewielką szerokość i nie ogranicza ruchu pasażerów w przejściu.
System ISOFIX
Ciekawą propozycją Rescroft, zaprezentowaną na hanowerskich targach były fotele wyposażone w system ISOFIX, umożliwiające mocowanie fotelików dziecięcych w pojazdach wieloosobowych. Mocowania te zostały przetestowane zarówno statycznie (zgodnie z normami ISO 13216-1), jak i dynamicznie (normy EKG-ONZ R44-03) i dostępne są jako opcja w fotelach Defender III (dla pojazdów M1) oraz Titan III (dla pojazdów M2) i może być stosowany w połączeniu np. z fotelikiem dziecięcym Britax Duo ISOFIX. W większości przypadków możliwe jest zastosowanie systemu także w starszych fotelach. Producenci samochodów chętnie korzystają ze standardowego systemu ISOFIX. Polega on na stworzeniu sztywnego połączenia fotelika dziecięcego z resztą pojazdu, co eliminuje niebezpieczeństwo zbyt luźnego zamocowania, stanowiącego największe zagrożenie dla dzieci podróżujących samochodem. Inną zaletą systemu ISOFIX jest fakt, że fotelik dziecięcy można łatwo i szybko zamocować lub usunąć.
System „Embus”
Na koniec warto wspomnieć o innym, bardzo pomysłowym rozwiązaniu, zaprezentowanym pod nazwą „Embus”. Jest to system umożliwiający mocowanie foteli do podłogi w pojazdach kategorii M1, M2 i M3. System zapewnia umiejscowienie mocowań pasów bezpieczeństwa zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pasażerów w samochodach i mikrobusach. System może być użyty w celu przymocowania zarówno stałych, jak i demontowanych foteli i jest obecnie kompatybilny z 44 różnymi pojazdami. Sieć warsztatów przeszkolonych do montażu systemu EMBUS obejmuje Wielką Brytanię, Irlandię oraz Europę, a samo rozwiązanie spełnia wymogi krajowe w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Danii oraz Belgii. Wszelkimi sprawami związanymi z homologacją zajmuje się Rescroft oraz firma zajmująca się konwersją nadwozia. Urządzenie zostało intensywnie przetestowane przez samego producenta w jego własnych ośrodku testowym, jak i przez brytyjskie centrum MIRA i niemiecki TÜV. Badania były prowadzone pod czujnym okiem specjalistów z brytyjskiej instytucji VCA (Urząd Certyfikacji Pojazdów), TÜV oraz holenderskiej organizacji RDW.