Fotele ISRI na targach IAA Hanower 2004
W kolejnym odcinku naszego cyklu poświęconego producentom siedzeń na ubiegłorocznych targach IAA w Hanowerze, opiszemy przedstawiciela gospodarzy – firmę ISRINGHAUSEN GmbH & Co. KG z Lemgo, która dla swych produktów używa marki ISRI. Producent ten może się pochwalić niemałą, bo już 80-letnią tradycją i należy obecnie do czołowych producentów foteli dla przemysłu motoryzacyjnego. ISRINGHAUSEN posiada 29 zakładów produkcyjnych w 14 krajach, dając zatrudnienie łącznie ponad 3 600 osobom. Produkty firmy trafiają do samochodów ciężarowych, autobusów, samochodów dostawczych, maszyn budowlanych i rolniczych. Do klientów ISRI należą m.in. czołowi producenci autobusów, jak np. Auwärter, Berkhof, Bova, Caetano, EvoBus, IrisBus, Jonckheere, MAN, Neoplan, Scania, Van Hool czy Volvo, a także takie firmy jak ERF, PACCAR, Renault Trucks, Volkswagen czy LDV. Tym samym oczywiste jest, że producent tej klasy zorganizował swoje stoisko na hanowerskich targach, prezentując jedną nowość oraz kilka ciekawostek technicznych, o których informujemy poniżej.
Nowość – fotel 6860NTS
Nowym produktem producenta ze wschodniej Westfalii jest fotel kierowcy rodziny ISRI 6860 NTS. Fotele te są standardowo wyposażane w rozwiązania mające niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo kierującego, jak np. zintegrowany zagłówek czy pasy. To jednak nie wszystko – zastosowano tu także, opatentowaną przez ISRINGHAUSEN, możliwość aktywnej regulacji pochylenia oparcia na wysokości barków. Wielu producentów autobusów wyposaża swoje najnowsze modele w fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Nie dają one jednak możliwości dostosowania górnej części do wzrostu pasażera. „Udało nam się rozwiązać ten problem w sposób optymalny.” – mówi dr Volker Simon, dyrektor działu rozwoju i sprzedaży w ISRINGHAUSEN – „Dzięki możliwości regulowania oparcia na wysokości barków, można zmniejszyć odległość pomiędzy głową pasażera a zagłówkiem.” W połączeniu z zastosowaniem zintegrowanych pasów bezpieczeństwa przyczynia się to do znacznej poprawy bezpieczeństwa kierowcy. Ponadto, nowe rozwiązanie zapewni także niższym kierowcom lepsze podparcie pleców na wysokości barków, co powinno zaowocować mniejszym uczuciem zmęczenia w okolicach kręgów szyjnych. Tego typu fotele (model ISRI 6860/875 dla samochodów ciężarowych i 6860/885 dla autobusów) są już obecnie stosowane w standardowym wyposażeniu niektórych pojazdów.
Zradiofonizowany fotel
Do ciekawych nowinek należy zaliczyć także możliwość zamontowania w fotelach najnowszej generacji NTS układu głośnomówiącego z mikrofonem, dostarczonego przez firmę Blaupunkt. Fotele te są standardowo wyposażone w elementy i okablowanie umożliwiające instalację mikrofonu, tak że jego zamontowanie jest bardzo proste. Ważną zaletą nowych mikrofonów Blaupunkt CDM 04 i CDM 04 GSM jest fakt, że mogą one być montowane zarówno z prawej, jak i z lewej strony fotela kierowcy. Dzięki temu, mikrofon zawsze znajduje się w wygodnej dla kierowcy odległości. Podstawowym zadaniem mikrofonu jest umożliwienie kierowcy przekazywania komunikatów pasażerom. Jednak może on być używany także jako urządzenie głośnomówiące do prowadzenia rozmów telefonicznych (model CDM 04 GSM). Umożliwia to zintegrowany z podstawą mikrofonu głośniczek, dzięki któremu dzwonek telefonu oraz rozmówca będą słyszalni jedynie dla kierowcy. Położenie otworu głośnika względem końcówki mikrofonu zostało tak obliczone, aby odpowiadać odległości pomiędzy ustami a uszami kierowcy. Cała konstrukcja została odpowiednio usztywniona, tak aby mikrofon nie osuwał się w razie wibracji powstających podczas jazdy. Jednocześnie, jest ona na tyle elastyczna, aby nie powodować obrażeń ciała w razie wypadku. Aby zapewnić możliwość dostosowania pozycji mikrofonu do różnego wzrostu kierowców, można go zablokować w jednej z 7 pozycji w pionie. Ponadto, można go w łatwy sposób odchylić tak, aby nie ograniczał pola widzenia kierowcy (do 90° w pionie i do 30° na bok). Obecnie opracowany wspólnie z firmą Blaupunkt zintegrowany mikrofon montowany jest wyłącznie w fotelach firmy ISRI. Jego głównym celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa. Siedzenia ISRI 6860/875 NTS mogą się zatem pochwalić najbogatszym wyposażeniem seryjnym w swojej klasie.
Układ aktywnej wentylacji
Inną ciekawostką zaprezentowaną przez firmę ISRI był fotel kierowcy wyposażony w układ aktywnej wentylacji. Jego działanie opiera się na zamontowaniu w fotelu wentylatorów, które zapewniają odpowiednią wentylację w miejscach, gdzie ciało kierowcy dotyka powierzchni fotela. Rozwiązanie to gwarantuje skuteczne odprowadzanie ciepła i wilgoci z tych właśnie miejsc. Aby zrekompensować wywoływany przez wentylację niepożądany efekt chłodzenia, w razie potrzeby zostaje uruchomiony sterowany elektronicznie układ podgrzewania fotela. Ta inteligentna kombinacja umożliwia kierowcy dostosowanie właściwości wentylacyjno-grzewczych fotela do indywidualnych preferencji kierowcy.
Inżynierzy Isringhausen już od dłuższego czasu pracowali nad nowymi możliwościami poprawy warunków pracy kierowcy. Przedstawiciele fabryki z Lemgo uważają bowiem, że dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne kierowcy ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego ISRI wciąż pracuje nad rozwiązaniami zwiększającymi komfort pracy kierowcy tak, aby mógł się skupić całkowicie na kierowaniu pojazdem i nawet przez moment nie myślał o niewygodzie swojego fotela.