Ferie i kontrole autokarów trwają
Mamy pierwsze sygnały małopolskiej Inspekcji o pierwszych mandatach nałożonych w tegoroczne ferie na kierowców autobusów. W akcję „Bezpieczny Autokar” zaangażowało się też Ministerstwo Cyfryzacji.
W całej Polsce Inspekcja Transportu Drogowego sprawdza stantechniczny autobusów, ale też trzeźwość i stan kierowców, którzy mająbezpiecznie dowieźć dzieci na zimowy wypoczynek. Akcja „BezpiecznyAutokar” potrwa do końca tegorocznych ferii, czyli do 24 lutego.
Pierwsze wpadki
Uszkodzone lusterko szerokokątne i światła przeciwmgłowe,nadmierne luzy na gałkach drążków kierowniczych miał autokar, który przewoziłgrupę 55 dzieci na trasie Rzeszów – Kraków. Pojazd zatrzymali do kontrolimałopolscy inspektorzy ITD. Stwierdzone usterki były poważne. Inspektorzyuznali, że dalsza jazda tym pojazdem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu zarównodzieci, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Niesprawny autokar wycofano z ruchu. W związku z wykrytymiwadami, ale też za przekroczenie prędkości, kierowca dostał mandat karny.
Autokarowy przechył
Przechylony na prawą stronę autokar z dziećmi przyciągnąłuwagę inspektorów w okolicy Parku Wodnego w Krakowie. W trakcie kontroli stanutechnicznego autobusu stwierdzono awarię zaworów poziomujących pojazd i brakmożliwości regulacji jego zawieszenia.
Niesprawny autokar miał przewieźć grupę 30 dzieci z Krakowado Tokarni. Ze względu na stan techniczny przewoźnik musiał zapewnić pasażeromzastępczy pojazd. Inspektorzy zatrzymali bowiem dowód rejestracyjnyskontrolowanego autobusu i zakazali kierowcy dalszej jazdy.
Na tym jednak nie zakończyła się kontrola ITD. Kierowcazostał ukarany mandatem. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanieadministracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 2000 złotych.
Jest to trzeci niesprawny autokar wycofany z ruchu przezmałopolską ITD w ramach akcji „Bezpieczny autokar” od rozpoczęcia feriizimowych na terenie tego województwa.
MC zachęca do e-kontroli
Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji Numer zachęca do korzystaniaz usługi „Bezpiecznego Autobusu” w sieci. Tam wystarczy tylko numerrejestracyjny, aby sprawdzić, czy autokar, którym dzieci będą podróżowały naferie, powinien ruszać w trasę. Dzięki usłudze sprawdzić można m.in. stanlicznika i dane techniczne pojazdu.
Według szefa resortu Marka Zagórskiego, „BezpiecznyAutobus” jest jedną z najbardziej popularnych e-usług. „Nic dziwnego.Dzięki niej w kilka chwil sprawdzimy, czy autokar – w którym nasze dzieckojedzie na ferie – powinien ruszać w trasę” – podkreślił.
Dzięki usłudze rodzic może dowiedzieć się, czy autokar maważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie jestwyrejestrowany lub kradziony, a także sprawdzić dane techniczne autobusu, np.liczbę miejsc, oraz informacje o stanie licznika z badań technicznych, któregromadzone są w bazie od 2014 r.
Jak wyjaśnił Zagórski, dane pochodzą z Centralnej EwidencjiPojazdów, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
-„Wusłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej możnasprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupyosób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus” – zaznaczył.
Jak to działa?
O numer rejestracyjny autokaru możesz poprosić organizatoraz wyprzedzeniem. Możesz też skorzystać z e-usługi tuż przed wyjazdem.Jak to zrobić?
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-
Krok 1: Wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.
-
Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdźautobus.
Informacje, których szukasz, wyświetlą się od razu. Nic zato nie zapłacisz.
Czego dowiesz się korzystając z naszej e-usługi? Sprawdzisz:
-
– czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
-
– czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
-
– czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
-
– dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,
-
– stany licznika z badań technicznych (informacje o stanielicznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).
„