Europa: Najczęściej odwiedzanym kontynentem

infobus
13.08.2015 18:45

Europa jest najpopularniejszą częścią świata odwiedzaną przez turystów, według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych. W 2013 r. Stary Kontynent był celem ponad połowy (52 proc.) podróży na całym świecie, w liczbie ok. 563 mln osób.

Jednostką, którą Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych mierzy popularność turystyczną danego regionu jest liczba noclegów w kwaterach turystycznych. W 2013 r. turyści spędzili w UE w sumie ponad 2,5 mld nocy. Pod uwagę brani są turyści krajowi i zagraniczni,  zarówno podróżujący prywatnie, jak służbowo.
Turystyka w Unii Europejskiej koncentruje się przede wszystkim w regionach przybrzeżnych (głównie w basenie Morza Śródziemnego), w Alpach i niektórych dużych miastach, zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu (dostępnymi TUTAJ). W 28 najpopularniejszych unijnych regionach (według klasyfikacji NUTS 2, poziom polskich województw) turyści spędzili ponad 20 mln nocy.

Największa liczba turystów została odnotowana na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. W 2013 r turyści zarezerwowali tam 89,8 mln noclegów. Drugim najpopularniejszym regionem turystycznym w 2013 r. był francuski okręg stołeczny Île de France (77,5 mln noclegów), trzecim hiszpańska Katalonia (70,3 mln noclegów), czwartym również hiszpańskie Baleary (65,3 mln noclegów), a pierwszą piątkę zamyka nadadriatycka część Chorwacji (61,8 mln nocy). Oznacza to, że w pierwszej piątce są aż trzy hiszpańskie regiony.

Ponadto, wśród 28 najpopularniejszych regionów jest sześć włoskich, po pięć hiszpańskich i francuskich, cztery niemieckie, po dwa greckie i austriackie i po jednym w Chorwacji, Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Na 28 regionów sześć jest regionami stołecznymi ? są to miasto Berlin, Île de France (czyli region Paryża), południowo-wschodnia Irlandia (region Dublina), Lacjum (region Rzymu), Holandia Północna (region Amsterdamu) i Londyn Wewnętrzny.

W Polsce jednak to nie stołeczne mazowieckie okazało się najpopularniejszym województwem. Wśród turystów krajowych jest to zachodniopomorskie, a wśród zagranicznych i ogólnie ? małopolskie, z dawną stolicą ? Krakowem. Wybrało je, odpowiednio, 16,9 proc. oraz 21,9 proc. wszystkich turystów przybywających do naszego kraju.

Popularność wśród turystów krajowych i zagranicznych

Między unijnymi państwami i regionami występują znaczące różnice jeśli chodzi o stosunek liczby turystów krajowych do zagranicznych. Dla przykładu, podczas gdy w Polsce i Rumunii ponad 80 proc. noclegów zostało zarezerwowanych przez turystów krajowych, to w takich państwach jak Malta, Cypr czy Chorwacja odpowiadają oni za mniej niż 10 proc. noclegów. Zróżnicowanie możemy też zaobserwować wewnątrz niektórych państw, np. w Hiszpanii w regionie Asturia turyści krajowi odpowiadają za 88,1 proc. zakwaterowanych noclegów, podczas gdy na Balearach stanowią jedynie 8,6 proc. wszystkich turystów.
W większości unijnych państw największą popularnością wśród turystów zagranicznych cieszą się regiony stołeczne. Popularność regionów stołecznych jest na wysokim poziomie nawet w tych państwach, w których regiony przybrzeżne przyciągają najwięcej turystów zagranicznych. W 2013 r. odpowiadali oni za 60 proc. do 70 proc. wszystkich noclegów w regionach stołecznych w Chorwacji i Grecji i za niemal połowę noclegów w tego typu regionach w Bułgarii i Hiszpanii. Co ciekawe, dla turystów krajowych regiony stołeczne generalnie nie są szczególnie popularnym celem podróży.

Najczęstsze typy zakwaterowania

Niemal dwie trzecie noclegów (64,4 proc. w 2013 r.) w Unii Europejskiej jest zapewnianych przez hotele. Drugim najpopularniejszym typem zakwaterowania są domki letniskowe, młodzieżowe i górskie schroniska i tym podobne. W 2013 r. turyści podróżujący po UE zarezerwowali tam nieco ponad jedną piątą noclegów (21,9 proc.). Najmniejszą popularnością cieszą się pola kempingowe. W UE w 2013 r. turyści spędzili tam 13,8 proc. nocy.

Hotele były najczęstszym wyborem wśród turystów w czternastu z dwudziestu najpopularniejszych regionów w UE w 2013 r. Na czele tej listy są francuskie i włoskie regiony stołeczne, hiszpańskie Baleary i Andaluzja, alpejskie regiony Górna Bawaria (Niemcy) i Tyrol (Austria). W nich w 2013 r. ponad 80 proc. nocy turyści spędzili w hotelach.

Domki letniskowe i temu podobne największą popularnością w 2013 r. cieszyły się we francuskim regionie Rodan-Alpy (43,9 proc. noclegów), nadadriatyckiej części Chorwacji (42 proc.) i na Wyspach Kanaryjskich (33,8 proc.).

Wśród unijnych regionów pola kempingowe cieszą się największą popularnością w kilku francuskich regionach. Jedynym regionem, gdzie ponad połowa noclegów została zakwaterowana na polu kempingowym, była w 2013 r. leżąca nad Morzem Śródziemnym Langwedocja-Roussillon (Francja).