Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Energia ze słońca zasili gdyńskie trolejbusy. PKT z dotacją

infobus
06.01.2023 19:02

Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni podpisało umowę z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w trzech miejskich jednostkach.

Liderem całego projektu, na który udało się uzyskać unijne dofinansowanie (do 60% kosztów) jest właśnie PKT Gdynia. Jego pełna nazwa to „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie innowacyjnego wdrożenia fotowoltaiki w systemie komunikacji trolejbusowej PKT w Gdyni oraz w jednostkach budżetowych miasta: PPNT Gdynia i Dom Pomocy Społecznej w Gdyni”.

2,5 miliona złotych

Dzięki 2,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego ogniwa fotowoltaiczne pojawią się na dachach trzech obiektów: Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie, Domu Pomocy Społecznej w Pustkach Cisowskich-Demptowie i bazy PKT w Leszczynkach.

W przypadku trolejbusów, energia elektryczna trafi bezpośrednio do sieci trakcyjnej, z której korzystają poruszające się po gdyńskich ulicach pojazdy „na szelkach” – będą one zatem częściowo napędzane z odnawialnych źródeł energii. Instalacja zostanie zamontowana na wiatach, które stanowią część istniejącej zajezdni w Leszczynkach, przy ul. Zakręt do Oksywia.

-„To inwestycja, która łączy wiele zalet, bo poza oczywistym ekonomicznym skutkiem w postaci niższych rachunków w czasie, gdy stawki za energię elektryczną rosną w niesłychanym tempie mamy też niezwykle ważny wpływ na środowisko. Korzystamy z warunków, które dają nam już istniejące miejskie obiekty, zagospodarowując ich dachy i wytwarzając energię z odnawialnego źródła. W przypadku zasilenia sieci trakcyjnej warto zresztą pamiętać, że nowoczesna flota gdyńskiej komunikacji korzysta też m.in. z rozwiązań opartych o rekuperację, czyli częściowe odzyskiwanie energii z hamowania, więc robimy kolejny krok ku naprawdę ekologicznemu transportowi zbiorowemu, który nie zanieczyszcza powietrza ani nie pochłania nadmiernych środków – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. UMWP

Kilka procent oszczędności

W przypadku trolejbusowej sieci trakcyjnej wstępne szacunki mówią o możliwości pokrycia nawet kilku procent zapotrzebowania na energię, które generuje miejska flota tych pojazdów. Będzie to największa z wymienionych trzech instalacji w Gdyni – jej moc sięgnie wartości 499,8 kWp (jednostki, którą określa się wartość energii elektrycznej wyprodukowanej przez ogniwa w standardowych warunkach).

Środki pochodzą z puli Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Całkowity koszt projektu dotyczącego trzech miejskich jednostek budżetowych Gdyni to 5 577 383,80 zł, z czego koszty kwalifikowalne wynosiły 4 221 309,69 zł.