Ełk odbiera swoje pierwsze autobusy elektryczne. Od Solarisa dla MZK
W zeszłym roku Ełk zamówił w firmie Solaris Bus & Coach pięć autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną oraz stacje ładowania.
Teraz - zgodnie z terminami zawartymi w umowie - przyszedł czas na realizację tego pierwszego zakupu elektrobusów przez warmińsko-mazurskie miasto. W lutym do bazy MZK dotarły właśnie trzy pierwsze e-busy – Solaris Urbino 12 electric. Kolejne egzemplarze przyjadą z fabryki w Bolechowie jesienią 2024 r.
pięć e-busów
W ramach zamówienia Solaris dostarcza do floty Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ełku pięć autobusów napędzanych silnikiem elektrycznym niskopodłogowych i klimatyzowanych. Na terenie bazy MZK zamontowano już trzy stacje ładowania (w tym dwie dwustanowiskowe oraz jedną jednostanowiskową) wraz z wyposażeniem warsztatowym, sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, umożliwiającym m.in. nadzór nad zużyciem energii stacji ładowania i autobusów.
Zgodnie z projektem, zasięg elektrycznych jamników to około 300 km na jednym ładowaniu. Równolegle trwają szkolenia kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdu oraz obsługi techniczno-eksploatacyjnej.
Z ZTP
Wartość umowy z Solarisem wynosi: 16 mln 236 tys. zł, w tym kwota dotacji z NFOŚiGW w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” wynosi 12,2 mln zł.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Zależy nam na tym, żeby autobusy w Ełku były zeroemisyjne, ciche, sprawne, nie zanieczyszczające naszego środowiska, przyjazne pasażerom, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i dla rodzin z dziećmi (...). Mamy takie przeświadczenie, że te autobusy, spełnią nasze oczekiwania, ponieważ firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych i ma bardzo dobry serwis - powiedział prezydent Ełku
Miasto Ełk już od lat konsekwentnie modernizuje flotę miejskich autobusów, zakupując nowoczesne pojazdy z napędem ekologicznym. W latach 2019-2021 miasto zakupiło 8 autobusów hybrydowych (3 autobusy zostały odebrane w listopadzie 2019 r., 3 kolejne we wrześniu 2020 r. oraz 2 we wrześniu 2021 r.).
Wprowadzenie autobusów elektrycznych do ruchu przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia poziomu hałasu. Zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych w komunikacji miejskiej powoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz zmniejszenie emisji pyłów PM10.
Całe zamówienie ma zostać zrealizowane przez Solarisa do 29 listopada 2024 r.