Elektryk z Inowrocławia we Wrocławiu i Gdyni. Testy!
Nie zdziwcie się, jak w tym tygodniu spotkacie we Wrocławiu autobus w inowrocławskich barwach. Podobna sytuacja będzie miała miejsce za dwa tygodnie w Gdyni.
Czas testów
Wkrótce inowrocławski autobus elektryczny – Volvo 7900E – jeden z ośmiu tego typu pojazdów, jakie codziennie operują w kujawskim mieście – ruszy w tournée do Wrocławia i Gdyni, gdzie odbędą się jego jazdy testowe. Miasta te zwróciły się do Inowrocławia z prośbą o udostępnienie elektrobusu, gdyż planują wprowadzić podobne, ekologiczne rozwiązania w swoich miastach.
Pierwszym miejsce, gdzie zawita inowrocławski elektryk będzie Wrocław. Testy odbędą się tam w dniach 5-13 września. Z kolei na ulicach Gdyni inowrocławskiego elektryka będzie można zobaczyć od 15 do 30 września.
Czas targów
Przypomnijmy, że w marcu br. inowrocławskie autobusy prezentowane były, jako pokazowe modele marki Volvo na targach Warsaw Bus Expo 2019 w Nadarzynie i cieszyły się tam niemałym zainteresowaniem. Elektryczne hybrydy (Volvo 7900 Electric Hybryd), które kursują ulicami Inowrocławia zużywają o 60 proc. mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla, a emisja dwutlenku węgla zostaje zredukowana aż o 75 do 90 proc. Dla porównania – tradycyjne hybrydy (Volvo 7900 Hybryd) zużywają około 40 proc. mniej paliwa i emitują 40-50 proc. mniej szkodliwych substancji od autobusów spalinowych.
-„Cieszę się, że możemy być wzorcem dla wielu innych, większych miast pod kątem wprowadzenia elektromobilności i że w tym samym kierunku podążają miasta i operatorzy transportu publicznego w Polsce – podkreśla prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.
26 eko-autobusów
W styczniu br. Volvo przekazało Miastu Inowrocław osiem autobusów elektrycznych 7900E. Wcześniej – pod koniec ubiegłego roku – Volvo dostarczyło do miasta pierwsze w Polsce elektryczne hybrydy (8), a jeszcze wcześniej – w 2015 roku – klasyczne hybrydy (10). Razem daje to flotę 24 pojazdy z logo Volvo plus dwa elektrobusy Solarisa z 2015 roku. Razem – 26 ekologicznych autobusów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-„Inowrocław w stu procentach stawia na transport ekologiczny. Pierwszy krok do elektromobilności zrobiliśmy już w 2015 roku. Teraz, po dostarczeniu przez Volvo kolejnych nowych autobusów, zrealizowaliśmy tę wielomilionową inwestycję. Wymieniliśmy w całości flotę komunikacji miejskiej na cichą, bezpieczną dla środowiska i komfortową dla mieszkańców, w tym niepełnosprawnych. Możemy więc śmiało powiedzieć, że Inowrocław jest liderem w dziedzinie elektromobilności – powiedział w styczniu Ryszard Brejza.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, odsetek miejskich autobusów zeroemisyjnych będzie musiał wynieść co najmniej 5% od 2021 r. i będzie stopniowo rosnąć. W roku 2028 flota autobusów zeroemisyjnych będzie musiała wynieść co najmniej 30%. Po pojawieniu się na ulicach Inowrocławia wszystkich nowych autobusów, Inowrocław będzie spełniał jeszcze w tym roku proporcje narzucone przez ustawę, które będą obowiązywały dopiero za 10 lat.
„