Elektryczny SOR na testach w PKS Racibórz
Od 3 września na liniach powiatowych obsługiwanych przez PKS Racibórz kursuje elektryczny autobus marki SOR.
Pojazd czeskiego producenta przyjechał do powiatu wponiedziałek na trzytygodniowe testy.
Testowy EBN11
Autobus SOR EBN11 jest niskowejściowy i ma troje drzwiotwierających się na zewnątrz. Na pokład może zabrać do 91 pasażerów, w tymposiada 27 miejsc siedzących. Zdaniem czeskiego producenta, na jednym ładowaniuelektrycznym autobus może przejechać od 150 do 230 kilometrów, w zależności odukładu tras. Średni czas ładowania baterii wynosi od 4 do 5 godzin. Ich pojemnośćto 172 kWh.
Jak mówi przedstawiciel firmy SOR Poland Jan Waśkiewiczautobus ten to sprawdzona konstrukcja, bez większych problemów porusza się poCzechach. W sąsiedniej Ostrawie jeździ ich sześć sztuk.
Elektryczne plany
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. wraz PKS-em wRaciborzu najpierw chce sprawdzić jak elektryczny autobus zachowuje się podczasjazdy lokalnymi drogami.
-„Sprawdzimy, jak ten pojazd poradzi sobie w naszychwarunkach. Po testach przeprowadzimy analizę i zastanowimy się wspólnie nadewentualnymi możliwościami wprowadzenia takiego autobusu do floty naszegoprzewoźnika – mówi starosta Leszek Bizoń, który razem z wicestarostą TadeuszemSkatułą w poniedziałek oglądali pojazd i odbyli krótką jazdę testową.
-„Autobusy marki SOR mamy u siebie od 2017 i sprawdziły się.Są oszczędne i mało awaryjne. Teraz będziemy testować elektryczny autobus tejfirmy na różnych konfiguracjach lokalnych tras i zobaczymy, czy potwierdzą sięprzedstawione dane – wyjaśnia Damian Knura, prezes PKS Racibórz.
Test elektrycznego autobusu prowadzony jest w ramachobchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wrześniowe zmiany
Dostosowanie rozkładu jazdy do dwuzmianowości w powiatowychszkołach, nowy elektroniczny system zakupu biletów okresowych, zakup biletówjednorazowych poprzez aplikację czy możliwość płacenia kartą w autobusie – od 1 września z takich nowości korzystają pasażerowiepowiatowej, wodzisławskiej komunikacji autobusowej.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego obowiązuje rozkładjazdy PKS jak w dni nauki szkolnej. Odjazdy autobusów w miarę możliwościzostały dostosowane do przyjętego w szkołach ponadpodstawowych w WodzisławiuŚl. dwuzmianowego systemu edukacji. Wzwiązku z obostrzeniami sanitarnymi i limitem pasażerów w autobusach (liczbapasażerów nie może przekroczyć 50 % miejsc) uruchomiono nową linię autobusowąnr 37 Skrzyszów – Krostoszowice – Turza Śl. – Wodzisław Śląski. Ponadto wprzypadku przekroczenia liczby pasażerów, na niektórych liniach w godzinachszczytu zostaną uruchomione kursy podwójne (dwa autobusy o tym samym czasieodjazdu). Rozkłady jazdy dostępne są nastronie rozkłady.powiatwodzislawski.pl
Nowy system zakupu biletów
15 sierpnia został wdrożony system elektronicznej sprzedażybiletów okresowych (miesięcznych). Papierowy bilet okresowy zastąpiła PKS-karta(bilet elektroniczny). Kartę można kupić i doładowywać w kasach na dworcachautobusowych w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. Karta jest imienna i ważna wrazz dokumentem uprawniającym do ulgowego przejazdu. Podczas wsiadania do autobusunależy kartę przyłożyć do czytnika i okazać dokument. Kierowca w ten sposóbzweryfikuje ważność biletu.
Od 1 września możliwy jest także zakup niektórych biletówjednorazowych w aplikacji na smartfony z systemem Android oraz iOS. W tym celunależy w telefonie zainstalować aplikację moBilet, zarejestrować się, użyćprzycisku ,,komunikacja dalekobieżna'' i odszukać przewoźnika – PKS Racibórz. Waplikacji możliwy będzie zakup biletów jednorazowych normalnych, ulgowych (dlastudentów i uczniów) oraz weekendowych.Bilety te będą tańsze niż u kierowcy o 50 groszy i ważne na wybranejtrasie przez 1,5 godziny. Podczas wsiadania do autobusu należy okazać kierowcybilet na ekranie telefonu. Jednocześnie wszystkie rodzaje biletów jednorazowychnadal będzie można zakupić w tradycyjny sposób podczas wsiadania do autobusu.
Kartą w autobusie
Od 1 września we wszystkich autobusach komunikacjipowiatowej funkcjonują terminale płatnicze, umożliwiające dokonaniebezgotówkowej zapłaty za bilety jednorazowe u kierowcy przy użyciu kartpłatniczych lub telefonu. Zakup biletów odbywa się bez konieczności wprowadzaniaPIN-u. W warunkach epidemii zachęcamy do korzystania z tej możliwościbezpiecznego uiszczenia opłaty.
Dodatkowe tradycyjne bilety miesięczne szkolne, którychzakup odbywał się do tej pory za pośrednictwem szkół (w Olzie, Gorzycach,Rogowie, Syryni), zastąpione zostaną PKS-kartą. Zakup tej karty możliwy będzieza pośrednictwem szkoły lub w kasach. Doładowania kart będzie można wykonać jużbezpośrednio u kierowcy – bez udziału szkoły i bez konieczności udawania się do kasy w Raciborzulub Wodzisławiu Śląskim.
„