Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ekonomiczny trening Solbusa

infobus
07.02.2006 10:08

Przebieg szkolenia

Kierowcy doskonali swoje umiejętności jeżdżąc Solbusem C 10,5 jeżdżącym w ich macierzystym PKS-ie. Aby zapewnić warunki jak najbardziej porównywalne z normalnym użytkowaniem pojazdu, autobus został obciążony pustakami (około 900 kg) symulującymi ciężar pasażerów.

Dodatkowo na pokładzie szkoleniowego Solbusa znajdowało się 7 osób. Zajęcia rozpoczęły się o 8 rano od powitania uczestników i zaznajomienia ich z planem dnia. Kierowcy nie dostali jeszcze żadnych wskazówek, na temat tego jak jeździć, by oszczędzać paliwo. Następnie miały miejsce pierwsze jazdy. Każdy z 4 szkolonych kierowców wybierał sobie trasę, którą która była przeważnie fragmentem obsługiwanej przez niego linii. Kierowcy jeździli po ok. 15 minut, więc przejechane dystanse były relatywnie krótkie, wynosiły 7-9 km, przy czym duża ich część wypadała w mieście. W czasie pierwszej jazdy kierowcy PKS-u jeździli swoim dotychczasowym stylem. Matthias Haake pilnie notował ile razy zmieniali biegi, zużycia paliwa na poszczególnych odcinkach oraz mierzył dokładny czas przejazdu.

Po pierwszych jazdach, miała miejsce część teoretyczna szkolenia, w której uczestniczył także Dyrektor PKS-u Chojnice, Pan Stanisław Kosidowski. Mathias Haake najpierw mówił o budowie i cechach użytkowych współczesnych silników diesla. Wyciągał praktyczne dla kierowcy wnioski z przebiegu krzywych momentu obrotowego i mocy w zależności od obrotów silnika. Kierowcy słuchali z uwagą, zwłaszcza że gość z Niemiec obalał przy pomocy jasnej i logicznej argumentacji popularne wśród nich mity na temat oszczędnej jazdy. Na pierwszy ogień jego wyjaśnień poszło ruszanie z miejsca na 2-im lub nawet 3-im biegu. Kierowcy przez dobre pół godziny zadawali pytania i często byli zdumieni otrzymywanymi odpowiedziami. Pod koniec trwającej godzinę części teoretycznej, czuło się już atmosferę oczekiwania, by znowu usiąść za kierownicą i sprawdzić już prawie zaakceptowane nowe prawdy na temat oszczędnej jazdy autobusem. Jeden z kierowców wspomniał starszego kolegę, który jeździł kiedyś w PKS-ie Chojnice Jelczem PR w sposób sugerowany przez Matthiasa Haake. Pomimo złośliwych uwag kolegów, miał on zawsze drugą pensję z zaoszczędzonego paliwa, a jego autobus wykazywał się wyjątkową żywotnością – zrobił on ponad 500 000 km na remontowanym silniku.
Tymczasem pierwszy kierowca ruszył w trasę. Tym razem wszystkie jego posunięcia odbywały się pod dyktando trenera. Mathhias Haake w czasie jazdy przypominał jeszcze informacje teoretyczne, aby łatwiej kierowcom było zaakceptować zmiany przyzwyczajeń. Jego wysiłek się opłacił, pierwszy kierowca powiedział w pewnym momencie do swoich kolegów – „Panowie, nie ma rady, trzeba się uczyć wszystkiego od początku!”. Tym bardziej, że wyniki uzyskane przez niego potwierdzały słuszność nowego podejścia. Zamiast 35 litrów spalił on tylko 26 osiągając czas przejazdu minimalnie lepszy (w czasie pierwszego przejazdu silnik był zimy).  Pozostali kierowcy także oszczędzili od 10% do 30% procent paliwa.

Podsumowanie

Przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku szkolenie było pierwszy tego typu szkoleniem przeprowadzonym przez Fabrykę Autobusów z Solca Kujawskiego.
Zdaniem Michała Śliżaka z Solbusa – Pierwsze reakcje kierowców i kierownictwa PKS Chojnice są na tyle pozytywne, że rozważamy włączenie szkoleń kierowców do usług dodatkowych dla firm kupujących Solbusy. 
Szkolenie takie powinno pomóc użytkownikom wykorzystać pełniej możliwości tkwiące w nowoczesnych dieslach common rail napędzających wszystkie autobusy marki Solbus – dodaje Michał Sliżak.