Ekoenergetyka dostarczy kolejne ładowarki do elektrobusów MZK Zielona Góra
31 sierpnia Miasto Zielona Góra zawarło umowę z Ekoenergetyką na rozbudowę infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych.
Tego dnia prezes zarządu Ekoenergetyka-Polska Bartosz Kubik oraz Petros Spinaris – wiceprezes Zarządu, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, podpisali umowę z prezydentem Januszem Kubickim na zwiększenie mocy na pętlach przy ul. Zawadzkiego „Zośki” i Wrocławskiej oraz budowę nowej stacji na zajezdni przy Chemicznej. MZK będzie obsługiwać więcej autobusów na istniejących stacjach ładowania, dlatego muszą mieć one większą moc.
Zielony rozwój
Zielona Góra znajduje się w czołówce miast z zeroemisyjnym parkiem autobusów i na drugim miejscu w kraju pod względem wartości procentowej elektryków we flocie (48,3%). Plany rozwoju są ambitne i stąd potrzeba zwiększenia mocy na stacjach ładowania na terenie miasta. Wartość umowy to ok. 2 mln 357 tys. zł brutto.
-“To dla nas zaszczyt, że możemy realizować zamówienie dla Zielonej Góry, bo tu zaczęła się nasza przygoda. Zawarta umowa to dowód na konsekwentną kontynuację strategii rozwoju infrastruktury i kolejny krok milowy – powiedział Bartosz Kubik.
Na przystankach przy Wrocławskiej i Zawadzkiego już działają trzy ładowarki, których moc zwiększy się z obecnych 200 kW na 400 kW. Na zajezdni MZK przy ul. Chemicznej staną dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym o mocy 120 kW. Umowa obejmuje także mobilną jednowyjściową stację ładowania prądem stałym o mocy 20 kW.
Co ważne zostanie zapewniony system do zarządzania oraz monitorowania stacjami oraz punktami ładowania, a także wykonanie przyłączy energetycznych i miejsc posadowienia dla trzech istniejących mobilnych stacji ładowania.
To kolejny kontrakt zielonogórskiej firmy, która od 2018 roku sukcesywnie wyposażyła miasto w rozbudowany system ładowania autobusów elektrycznych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
zakreS kontraktu
W szczegółach przedmiotem miejskiego zamówienia była dostawa, montaż, przyłączenie do sieci energetycznej oraz uruchomienie:
- dwóch dwuwyjściowych stacji wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym, o mocy wyjściowej regulowanej w zakresie 60-120 kW na terenie zajezdni MZK przy Chemicznej;
- jednej mobilnej jednowyjściowej stacji wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym, o mocy 20 kW,
- wykonanie przyłączy energetycznych dla trzech istniejących mobilnych stacji ładowania, aby zwiększyć ich moc o 200 kW (Zielona Góra, ul. Wrocławska, przystanek nr 428; - Zielona Góra, ul. Tadeusza Zawadzkiego „ Zośki" , przystanek nr 183)
- plus dostawa systemu do zarządzania oraz monitorowania stacjami oraz punktami ładowania,
Do to zamówienia zgłosiła się tylko jedna firma – Ekoenergetyka, która zaproponowała sumę 1.917.049.42 PLN netto przy zakładanym budżecie 1.962.000.00 PLN netto i kryteriach: gwarancja / waga: 40% oraz cena / waga: 60%.