Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Echa TRANSEXPO 2012: Lexio zamówione, Citea przetestowana

infobus
31.10.2012 14:29
Podczas tegorocznych targów w Kielcach Bolesław Piekorz, v-ce prezes VDL Bus &Coach Polska podsumował tegoroczne testy autobusu miejskiego VDL Citea w Polsce oraz przestawił zarys dalszego rozwoju sprzedaży autobusów marki VDL.
VDL BUS &COACH POLSKA –na targach w Kielcach zaprezentowała dwie swoje rodziny autobusów: turystyczną VDL Futura z modelem FHD2-129/365 oraz miejską –VDL Citea z modelem SLF-120/250 EEV. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć na TRANSEXPO od jednego producenta dwóch zdobywców prestiżowego tytułu “Bus of the Year 2011”dla miejskiego autobusu VDL Citea oraz „Coach of the Year 2012”dla turystycznej VDL Futura 2. M.in. o ostatnich sukcesach handlowych rozmawialiśmy z Bolesławem Piekorzem, v-ce prezesem oraz dyrektorem handlowym firmy VDL Bus &Coach Polska:
InfoBus.pl: Jak wypadły tegoroczne testy Citea w polskich miastach?
Bolesław Piekorz:  W ciągu ostatnich miesięcy nasz  miejski autobus sprawdziły przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Kielcach, Warszawie, a także ITS Michalewski w tym kilku prywatnych przedsiębiorców. Opinie o tym pojeździe były bardzo podobne –kierowcy podkreślali jego dynamiczność i bezawaryjność. Tutaj szczególnie chciałbym nadmienić, iż najwyższa jakość autobusów VDL potwierdziła się w praktyce. W trakcie przejechanych 11 170 km w ramach testów Citea nie uległa awarii. Citea to koncepcja autobusu miejskiego z niskim zużyciu paliwa i niskiej masie własnej. Demonstracyjna Citea przygotowana dla nas przez centralę w Holandii była bardziej przeznaczona na trasy o trudnych warunkach topograficznych: posiadała mocniejszy silnik i wolne przełożenie mostu napędowego co nie pokazało w pełni jej możliwości w zakresie zużycia paliwa. Mimo to pojazd zanotował podobne wyniki spalania na warszawskich liniach jak do tej pory eksploatowane tutaj autobusy i to jeżdżące bez klimatyzacji, Citea była z pełną klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej i kierowcy. Nasz autobus pracował na najcięższych liniach m.in. w Warszawie na włączonej klimatyzacji od rana do wieczora, aby oferować jak najwyższy komfort dla pasażerów i kierowcy. Opinie o nim są więcej niż zadowalające.
Bolesław Piekorz, VDL Bus &Coach Polska
InfoBus.pl: Kiedy w takim razie spodziewa się Pan pierwszych zamówień na miejskie autobusy VDL ze strony polskich klientów?
Bolesław Piekorz: Citea jest wysokiej klasy autobusem miejskim w Europie, nagrodzonym tytułem Bus of the Year 2011 i to ma swoje odbicie w cenie. Jak wiadomo w Polsce w procesie przetargów publicznych liczy się głównie jedno kryterium cena – jak najniższy koszt zakupu i tutaj po prostu nie da się wejść w pełną rywalizację. Aktualnie popyt na VDL CITEA jest ku naszemu zadowoleniu na tyle duży, że fabryka VDL w Valkenswaard jak i w Rooselare ( Belgia) jest maksymalnie obłożona produkcją, co niestety utrudnia nam możliwości dostaw dla każdego odbiorcy. Często możliwości finansowe zamawiających są na tyle ograniczone, że oczekiwane ceny nie pokrywają wszystkich kosztów produkcji –wtedy też musimy zrezygnować . Widzimy jednak, że pojawia się coraz częściej na to rozwiązanie. Coraz więcej firm myśli o całkowitych kosztach eksploatacji autobusu, nie tylko cena zakupu, co daje nam o wiele większe pole manewru. Do tego dochodzi także o wiele dłuższy okres leasingu jaki przy zakupie nowych pojazdów ma fundamentalne znaczenie. Moim zdaniem poszerzenie podejścia przewoźników do zakupu taboru i odrzucenie ceny zakupu jako podstawowego kryterium spowoduje, że VDL zacznie dostarczać miejskie autobusy również w naszym kraju. W końcu oszczędności na kosztach eksploatacji oznaczają, że mniejsze są koszty bieżące – stałe. To jest szansa i kierunek którym zamierzamy iść w przyszłość.
InfoBus.pl: W dość trudnym okresie dla segmentu międzymiastowego w Polsce wam udało się sprzedać pierwszy model Lexio w naszym kraju i to liczbie dwóch sztuk.
Bolesław Piekorz: To prawda. Dwa autobusy VDL Lexio LLD127 zakupiła u nas firma Aro-Trans Prezes Arkadiusz Wywiał z Bełchatowa, która w tym roku wygrała wiele przetargów na przewozy pracownicze w ramach PGE. Zgodnie z tym co wcześniej powiedziałem o zmianie podejścia w kwestii zakupu autobusów miejskich to samo dotyczy się pojazdów międzymiastowych. Właściciel firmy skalkulował cenę, porównał zużycie paliwa oraz koszty serwisowania, a także prognozowaną cenę odsprzedaży autobusu do nas i ostatecznie podjął najsłuszniejszą decyzję o zakupie. Lexio idealnie wkomponowało się w jego działalność, która polega na realizacji przewozów pracowniczych w dzień powszedni i organizowanie wyjazdów turystycznych w weekendy. Lexio idealnie spełnia te zadania. Dodatkowo dzięki wydłużeniu autobusu do 12,75-metra może on pomieścić ponad 80 pasażerów, w tym oferując 59 miejsc siedzących i miejsca stojące.
Stoisko VDL Polska podczas TRANSEXPO 2012Stoisko VDL Polska podczas TRANSEXPO 2012Stoisko VDL Polska podczas TRANSEXPO 2012Stoisko VDL Polska podczas TRANSEXPO 2012
InfoBus.pl: A gdzie jest produkowane Lexio?
Bolesław Piekorz: Te zakontraktowane w kraju LEXIO zostały zbudowane w Holandii w zakładach w Valkenswaard. Warto dodać, iż aktualnie w ramach integracji marki VDL poszczególne zakłady naszego koncernu zajmują się mocno wyspecjalizowaną produkcją i tak np.: dawna fabryka BERKHOF aktualnie należąca do VDL produkuje moduły i segmenty do naszych autobusów miejskich jak i turystycznych to –VDL Modules Valkenswaard, część podwozi wytwarza VDL Chassis, finisz autobusów miejskich i międzymiastowych wykonujemy w VDL Rooselare ( dawniej fabryka JONECKHEERE) aktualnie należąca do VDL Groep. Jesteśmy dumni, że absolutnie każdy autobus VDL produkujemy w EUROPIE, gwarantujemy odbiorcom przez to najwyższą jakość wykonania bazując na głębokich doświadczeniach i tradycji historycznej w budowaniu autobusów.  Wracając do Lexio – bardzo silnie rozwinął się rynek francuski jak i włoski gdyż są to autobusy wprost idealne dla szkół, przewozów pracowniczych nadając się również do obsługi lokalnych wycieczek. Mamy nadzieję, że produkcja Lexio w Europie z uniwersalną funkcjonalnością zostanie przez polskich odbiorców również doceniona.
InfoBus.pl: Jak oceniacie sprzedaż nowej generacji VDL Futury w Polsce?
Bolesław Piekorz: W naszej ocenie jest dobrze. Oczywiście na tle tegorocznych kontraktów konkurencji związanych z EURO 2012 czy dużych zamówień dla wojska bezpośrednie suche liczby określające nasze wyniki mogą nie być rekordowe, natomiast po odjęciu tych wszystkich „ekstra”dostaw-przetargów, czy sprzedaży na sezon połączonej z wykupem i exportem autobusów po kilku miesiącach jak praktykował jeden z producentów – okazuje się, że VDL jest w czołówce firm sprzedających autokary w Polsce. Nasza Futura II generacji jest już bardzo ceniona ze względu na szereg standardowo instalowanych układów bezpieczeństwa czy rewelacyjne podwozie, które idealnie wyłapuje wszelkie nierówności i zapewnia najwyższy komfort podczas podróży. Tutaj w zasadzie porównują nas klienci  tylko z takimi markami jak Setra czy Van Hool. Dlatego możemy powiedzieć, że wejście nowej generacji Futury już przyniosło zamierzone efekty, które najlepiej są chyba widoczne na wymagającym rynku niemieckim, gdzie sprzedaż naszych autokarów VDL Futura radykalnie wzrosła i to o ponad kilkadziesiąt procent względem lat ubiegłych . To także efekt bardzo trafnie przygotowanej szerokiej oferty, którą teraz możemy zaproponować naszym klientom –od autobusów dwuosiowych FHD2 12,2 m  i FHD2 12,9 m, po autobusy trzyosiowe FHD2 131, FHD2 139 i FHD2 148. Oprócz nich cały czas sprzedajemy modele Futura Classic II generacji, ale już tylko w wersji dwuosiowej, 12 i 13-metrowej. Wraz z wejściem normy Euro 6 autobusy Futura Classic nie będą produkowane, zastąpią je naturalnie wszystkie odmiany typów VDL FUTURA NEW.
InfoBus.pl: W tym roku nie pokazujecie jeszcze autobusów z silnikami Euro 6. Dlaczego?
Bolesław Piekorz: Jeżeli chodzi o nadchodzącą normę Euro 6 to oczywiście jesteśmy już przygotowani. Po raz kolejny VDL zdecydował się na wybór jednostek firmy DAF-Paccard, która bazując na swoim amerykańskim doświadczeniu opracowała obie serie silników zgodnie z nową normą Euro 6. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że nowe jednostki napędowe będą nieco bardziej skomplikowane, niestety droższe, ale także zajmą więcej miejsca, gdyż będą potrzebować o ok. 40% wydajniejszy układ chłodzący. To oczywiście odbije się na stopniu skomplikowania całego układu napędowego. Tak więc, nie spieszymy się ponad konieczność z oferowaniem pojazdów z EURO 6, nawet śmiało powiem, że skupiamy się aktualnie na pojazdach spełniających obowiązująca normę Euro 5, tańszych dla Klienta i sprawdzonych w ostatnich latach. Może się okazać, że wejście normy Euro 6 spowoduje wzrost sprzedaży nowych autobusów z normą EURO 5 pod koniec 2013 r. I na to również będziemy przygotowani.
InfoBus.pl: Czy wejście hiszpańskiej marki Irizar z silnikami DAF nie pokrzyżowało Wam trochę planów? Do tej pory –od czasów Vacanzy – w zasadzie tylko VDL dostarczał autobusy turystyczne z silnikami DAF w Polsce.
Bolesław Piekorz: Silniki DAF są powszechnie cenione za swoją niezawodność i ekonomiczność. Byłoby idealnie mieć na nie monopol, ale to jest niemożliwe. DAF jest niezależnym producentem i sprzedaje silniki wszystkim producentom , którzy je wybrali do swoich pojazdów. W tym także dla Irizar. Na nasze szczęście większość sprzedawanych w naszym kraju pojazdów tej marki ma konstrukcję integralną a jedynie zamontowane silniki DAF. Dzięki temu całe nasze doświadczenie z idealnie spasowanym układem napędowym, systemem jezdnym, zastosowaniem najlepszych komponentów przeniesienia napędu działa nadal silniej na naszą korzyść i na pewno ciężko jest porównać oba produkty, mimo, że mają taki sam silnik. Jak dobrze potrafimy zestawić i wykonać układ napędowy świadczy również fakt, że konkurenci jaki wspomniana firma IRIZAR kupuje od VDL gotowe podwozia i na nich karosuje swoje pojazdy. To efekt nowych czasów, mamy otwarte rynki, ale i nieograniczone możliwości i w tym VDL upatruje siłę i dalszy rozwój na rynkach światowych.
InfoBus.pl: Czy w dalszym ciągu będą odbywały się Dni Otwarte VDL w Kole?
Bolesław Piekorz: Oczywiście, takiego święta nie omijamy! Być może minie niewiele czasu od naszych spotkań z klientami na tegorocznych targach w Kielcach, ale to są jednak dwie różne imprezy i na pewno z możliwości bezpośredniego spotkania z klientami w Kole nie będziemy chcieli rezygnować. Dodatkowo to jest to zbliżony termin, względem poznańskiego Tour Salon, dlatego liczymy na szeroką obecność na Dniach Otwartych przedstawicieli biur podróży. w tym roku ruszyliśmy z specjalnym programem wspierającym zakupy autokarów z pierwszymi ratami leasingowymi „gratis”i już po Kielcach widać, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Serdecznie zapraszam do współpracy!  Niezależnie od Dni Otwartych i TRANSEXPO –już myślimy o rozszerzeniu naszej formuły spotkań z klientami także na I połowę roku, kiedy tego typu imprez prawie w ogóle w Polsce nie ma. Najbardziej zależałoby nam tutaj na formule treningów bezpiecznej i ekonomicznej dla kierowców autobusów, których nigdy nie jest za dużo. Także – do zobaczenia wkrótce!
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.