Eaton zainwestuje w fabrykę w Tczewie. Kierunek eMobility

infobus
06.02.2022 09:00

Firma Eaton z branży motoryzacyjnej zainwestuje ponad 20 milionów dolarów w rozbudowę swojego biznesu w Tczewie (Pomorskie) - podała 2 lutego Monika Fabich z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku, która udzieliła spółce ulgi podatkowej.

-"Inwestycja obejmie nowoczesne laboratorium oraz trzy nowe, zautomatyzowane linie produkcyjne do wytwarzania komponentów do pojazdów elektrycznych dla klientów z sektora eMobility" - wyjaśniła przedstawicielka PSSE.

10 nowych miejsc pracy

Nowe linie eMobility firmy Eaton w Tczewie będą początkowo produkować inwertery trakcyjne dla jednego z głównych europejskich producentów samochodów. Urządzenia dla nowych linii są obecnie instalowane, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku. Powstanie 10 nowych miejsc pracy.

-"Oprócz nowych produktów eMobility dla systemów pojazdów elektrycznych, zakład w Tczewie będzie kontynuował produkcję istniejących linii produktowych, w tym sprzęgieł, sprężarek, mechanizmów różnicowych, komponentów do skrzyń biegów, technologii redukcji emisji paliw oraz formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Od początku naszej obecności w Polsce udaje nam się przyciągnąć wykwalifikowanych i utalentowanych pracowników z doświadczeniem w łańcuchu dostaw branży motoryzacyjnej" - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, prezes Vehicle Group Eaton Emea Margherita Adragna.

Fabich poinformowała, że Eaton otrzymał wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej przez okres 12 lat wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Trzy fabryki

Prowadząca w Polsce swoją działalność od 1996 r. firma Eaton ma trzy zakłady produkcyjne oraz dwa oddziały sprzedaży. Dwa zakłady produkcyjne umiejscowione w Bielsku-Białej (Śląskie) oraz w Tczewie produkują podzespoły dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. Trzeci zakład, mieszczący się również w Tczewie, specjalizuje się w produkcji skrzyni biegów dla producentów samochodów ciężarowych i autobusów oraz zaworów odpowietrzających do paliwa.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna z siedzibą w Gdańsku działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Jednym z jej kluczowych zadań jest przyznawanie ulgi podatkowej na okres od 10 do 15 lat. Pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, niezależnie od wielkości firmy oraz jej lokalizacji.(PAP)