e-TOLL i 223 tys. pojazdów użytkowych
W systemie e-TOLL do czwartku zarejestrowano ponad 129 tys. kont, a liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi ponad 266 tys. , w tym ponad 223 tys. pojazdów ciężkich i ponad 43 tys. pojazdów osobowych – poinformowało Ministerstwo Finansów.
17 września podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu drogowego, drogownictwa, bezpieczeństwa ruchu drogowego i poczty została przedstawiona informacja Ministra Finansów na temat wdrożenia i dotychczasowego funkcjonowania nowego systemu poboru opłat e-TOLL.
E-TOLLOWE Statystki
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez MF posłom, do czwartku, tj. do 16 września, liczba pobranych aplikacji wyniosła 156 tys., a liczba zarejestrowanych kont w systemie e-TOLL sięgnęła ponad 129 tys. W systemie zarejestrowano ponad 266 tys. pojazdów, z czego 223 tys. to pojazdy ciężkie a ponad 43 tys. – pojazdy osobowe. W systemie e-TOLL zarejestrowane przejazdy przejechały 15,6 mln kilometrów.
Zgodnie z planami MF, dotychczasowy system poboru opłat, czyli viaTOLL będzie działał wyłącznie do 30 września. Po tej dacie jedynym systemem poboru będzie e-TOLL, który działa od czerwca tego roku.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W okresie przejściowym, a więc do 30 września, stosowane są obniżone stawki za przejazdy po drogach płatnych. Obniżka wynosi 25 proc. i obowiązuje dla wszystkich pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz dla samochodów osobowych na odcinkach autostrad A2 (Konin - Stryków) oraz A4 (Wrocław - Sośnica).
Resort poinformował także, że w ramach uproszczonej procedury rejestracji w systemie utworzono już 10,9 tys. kont. Taka procedura jest dostępna dla osób fizycznych oraz dla jednoosobowych działalności gospodarczych, logujących się do systemu Profilem Zaufanym poprzez e-PUAP, mObywatel lub bankowość elektroniczną. (PAP)