e-podróżnik upomina się o limity w „dziewiątkach”
W związku z luzowaniem obostrzeń już od 15 maja, w transporcie pasażerskim znów będzie mogło być zajętych 100% miejsc siedzących.
O tych pozytywnych dla branży autokarowej zmianach pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ. Jak można przeczytać w Rozporządzeniu z 6 maja, liberalizacja nie dotyczy pojazdów przeznaczonych do przewozu od 7 do 9 osób łącznie z kierowcą, czyli mikrobusów lub tzw. „dziewiątek”.
nierówne traktowanie?
-„Cieszy nas ten fakt, ponieważ wielu przewoźników sprzedających bilety na e-podróżnik.pl z pewnością wyruszy znów na trasy, a tym samym poszerzy się możliwość w zakresie planowania podróży i zakupu biletów online w naszym portalu – informuje e-podróżnik. - Niestety zachowane zostało jednak ograniczenie dotyczące pojazdów samochodowych przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (mikrobusy) - takim pojazdem nadal można będzie przewozić nie więcej osób niż wynosi 50% miejsc siedzących. Uważamy, iż jest to zapis wprowadzający nierówne traktowanie branż i typów pojazdów.”
Taki zapis Rozporządzenia bezpośrednio uderza m.in. w portal oferujący sprzedaż biletów dla 140 przewoźników wykonujących przejazdy międzynarodowe door-to-door.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
e-podróżnik tą nierówność w traktowaniu branż pokazuje porównując trzy pojazdy. Od 15 maja ograniczenia nie będą dotyczyły 10 osobowego busa i 7 osobowej taksówki, natomiast 9-osobowy mikrobus wciąż będzie objęty ograniczeniami.
Zdaniem portalu, taka sytuacja nie jest uzasadniona żadnymi racjonalnymi przesłankami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii, a usługi przewozu okazjonalnego w formule od adresu do adresu są bardzo bezpieczną formą podróżowania.
-„Wszyscy wiemy także, w jak trudnej sytuacji jest cała branża transportowa, a utrzymanie ograniczenia zajętości miejsc, w praktyce uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorstwom realizującym przewozy osób w oparciu o licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (przewóz okazjonalny). Ograniczenie to dotyczy nie tylko licencjonowanych przewoźników, ale wszystkich działalności gospodarczych, gdzie wykorzystywane są tego typu pojazdy np. w przewozie pracowników czy najmie pojazdów dla grup zorganizowanych – podkreśla e-podróżnik.