Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Dzisiaj decyzja rządu ws. limitów w komunikacji miejskiej

infobus
13.05.2020 07:00

Mamy to! 13 maja – między godz. 12 a 14 – rząd ma podać szczegóły dotyczące odmrażaniakolejnych branż, w tym zmian limitów pasażerskich w środkach komunikacjimiejskiej.

-„W środę – między godz. 12 a 14 – podane zostaną nakonferencji prasowej szczegóły dotyczących odmrażania kolejnych branż -poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Wśród jednej istotnej zmiany ma być ta związana zfunkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Na tę chwilę wciąż obowiązuje limitpasażerów i wynosi on połowę miejsc siedzących. Dlatego będziemy transmitować to wydarzenia na naszym profilu FB.

Od poniedziałku, 18 maja, natomiast zasada w komunikacjipublicznej ma być nowa: 30 procent wszystkich miejsc – siedzących i stojących.To oznacza, że do tramwajów i autobusów wejdzie 2-3 razy więcej pasażerów niżobecnie.

Szybki przykład: zakładając, że autobus przegubowy klasyMEGA ma 50 miejsc siedzących i 130 stojących obecnie wsiada do niego 25 osób.Od 18 maja to się zmieni i do przegubowca wejdą 54 osoby. Zmiana wynika główniez faktu, że coraz więcej osób wraca do pracy i nie mają możliwości dojechaniado niej komunikacją miejską. O takie zmianę postulowała cała komunikacja miejska,o czym pisaliśmy TUTAJ

Pierwsza bitwa wygrana

Przypomnijmy, że zmiana limitów to nie był jedyny postulatbranży. Po pierwsze komunikacja miejska chciała normalnego dialogu z rządem –nie poprzez konferencje prasowe i media. Po drugie – firmy komunalne isamorządowe domagają się pomocy finansowe i objęcia także ich Tarczą Antykryzysową.O tym na razie nie padło ani jedno słowo.

W czasie epidemii miejskie firmy utraciły one wpływy ze sprzedaży biletów oponad 80%, przy jednoczesnej konieczności utrzymania kursów ze względu naograniczenie dopuszczalnej liczby pasażerów w pojeździe. Mało która branża wPolsce doznała takich strat i jednocześnie przyjęła na siebie takie obciążenia.Dlatego zdumienie budzi fakt, że po takich wyrzeczeniach, teraz te firmy niemogą liczyć na pomoc państwa – chociażby na podobnych zasadach, jak prywatneprzedsiębiorstwa w ramach tzw. „Tarcz Antykryzysowych”.

-„Naszerozgoryczenie szczególnie budzi też fakt nieobjęcia tarczą gospodarcząkomunalnych spółek oraz zakładów budżetowych, które świadczą powszechne usługipubliczne ważne dla egzystencji społeczności lokalnych. Przedsiębiorstwom tym -tak samo jak innym w tej sytuacji – pilnie potrzebna jest finansowa pomoc.Niestety nasze prośby pozostają bez echa. Mamy nadzieję, że pominięcie spółekkomunalnych w opracowywanych przez rząd programach pomocowych to wyłącznieprzeoczenie, a nie celowe działania. Przykładem jest „Tarcza finansowaPolskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”, do skorzystania zktórej nie kwalifikują się przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, pomimospełniania z jednej strony definicji MŚP, gdyż ponad 25% ich udziałów należy doorganów publicznych, czyli lokalnych samorządów. I tym jednym zapisem MinisterstwoRozwoju skreśla je z listy. To wszystko budzi nasz głęboki niepokój i to nietylko o los kilkudziesięciu tysięcy pracowników zatrudnionych w komunikacjimiejskiej w Polsce, ale o groźbę powstawania kolejnych obszarów wykluczeniakomunikacyjnego, które w ostatnim okresie stało się zauważalnym problememspołeczno-gospodarczym ” – mówi Dorota Kacprzyk, Prezes Izby GospodarczejKomunikacji Miejskiej.

Razem z fryzjerami

„Kolejny etap odmrażania wraz ze szczegółami, rygoremsanitarnym, który będzie obowiązywał będzie podany. Mogę tylko powiedzieć, żedzisiaj ten termin uruchomienia salonów fryzjerskich będzie podany i wszystkobędzie jasne. Można przygotowywać się już do uruchomienia tego obszaru” – powiedział też rzecznik rządu Piotr Müller..

Przyznał też, że wśród innych branż, które mają zostaćczęściowo uruchomione przy zachowaniu rygorów epidemicznych, będzie sektorgastronomiczny.

„Dzisiaj pomiędzy godz. 12 a 14 powinna się odbyćkonferencja pana premiera, gdzie wszystkie szczegóły będą podane” -poinformował Müller. Zapowiedział, że na konferencji będą też podane informacjew odpowiedzi na wnioski, które wpływały do Rządowego Zespołu ZarządzaniaKryzysowego.

Etapy luzowania

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnieobowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Wedługzapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będziepodzielony na cztery stadia. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasuzakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołachmoże uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić wcelach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), amłodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galeriehandlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono teżdziałalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepachwielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefygastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można teżkorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Zkolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

W III etapie planowano kierunkowo, że zmiany miałybydotyczyć otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a w gastronomii”umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami”. Natomiastzmiany w życiu społecznym miałyby dotyczyć organizowania wydarzeń sportowych do50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), czy organizacjiopieki w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali).(PAP)