Dwa Mercedesy jako mobilne punkty szczepień w Brazylii
„Mercedes-Benz do Brasil” przekształcił dwa autobusy w mobilne jednostki szczepień. Oba pojazdy, autobus miejski OF 1519 i autokar turystyczny 0 500 R, zostały przekazane Brazylijskiemu Czerwonemu Krzyżowi (Cruz Vermelha Brasileira) i są wykorzystywane do wspierania krajowego planu szczepień Ministerstwa Zdrowia w Brazylii.
AUTOBUSY DO SZCZEPIEŃ NA TRASACH
Autobusy będą podróżować przez kilka stanów w kraju, aby dotrzeć do ludności, która nie ma dostępu do szczepień, a także do osób będących w trudnej sytuacji społecznej. Przewidziano dwie trasy kursowania autobusów – jedna z São Paulo do São Luis, a druga do Rio Branco. Oczekuje się, że każdego miesiąca z mobilnych jednostek szczepień skorzysta około 4000 osób.
W trakcie tego projektu, oprócz autobusów do przewozu pracowników służby zdrowia będzie wykorzystywany ośmioosobowy van Mercedes-Benz.
WYPOSAŻENIE MOBILNYCH PUNKTÓW SZCZEPIEŃ
Zarówno w autobusach OF 1519, jak i O 500 R usunięto wszystkie siedzenia w przedziale pasażerskim, pozostawiając w ten sposób miejsce na kabiny do szczepień i różne elementy wyposażenia medycznego. Autokar wyposażony jest w pięć kabin do szczepień, trzy chłodnie do przechowywania szczepionek i trzy szafki zlewowe, a autobus miejski w trzy kabiny do szczepień, dwie lodówki i dwie szafki zlewowe. Oba pojazdy są wyposażone w zasłony szpitalne, szafki podsufitowe i szafkę z szufladami. Oprócz tego oba autobusy posiadają również salę monitoringu z dwoma laptopami i dwoma ekranami, składany stolik, dozowniki ręczników papierowych, filtr wody, system klimatyzacji oraz toaletę. Oprócz tego zainstalowano innowacyjny system zasilania energią słoneczną, zapewniający wystarczające zasilanie lodówek szczepionkowych. Wewnątrz pojazdu zastosowano oświetlenie ultrafioletowe, ponieważ technologia ta przyczynia się do lepszej higieny.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
NIEMIECKI UDZIAŁ
Projekt jest wspierany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ) za pośrednictwem DEG, spółki zależnej KfW Bankengruppe, która sfinansowała przekształcenie autobusów w mobilne jednostki do szczepień. Dzięki wsparciu udzielonemu przez Brazylijsko-Niemiecką Izbę Handlowo-Przemysłową w São Paulo (Câmara de Comércio e Indústria Brasil-Alemanha), udział rządu niemieckiego w projekcie został wdrożony za pośrednictwem develoPPP.de, programu BMZ, który zapewnia środki dla wschodzących i rozwijających się krajów, przy czym nacisk kładzie się na aspekty społeczne, środowiskowe i gospodarcze.
Przekształcenie autobusów w jednostki szczepień przeprowadziła firma Eco X, specjalizująca się w adaptacji i transformacji pojazdów. Z kolei Elber Medical dostarczył komory do przechowywania szczepionek. W międzyczasie panele słoneczne dostarczające energię do lodówek szczepionkowych dostarczyła firma Sunew.