Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Drugi czat z Ryszardem Krystkiem – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury ds. polityki transportowej

infobus
03.06.2005 10:44

31 maja 2005 r. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury odbył się już drugi w tym miesiącu czat z Ryszardem Krystkiem – Podsekretarzem Stanu w MI ds. polityki transportowej. Tym razem próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat cyfrowych tachografów, które będą montowane w nowych autobusach od 6 sierpnia br. Oto pełen zapis rozmowy:

Ryszard Krystek - Podsekretarz Stanu w MI ds. polityki transportowej

Moderator: Dzień dobry Państwu. Rozpoczynamy czat z Panem Ryszardem Krystkiem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Aleksander Kierecki: W tym roku w sierpniu zacznie obowiązywać w naszym kraju ustawa o cyfrowych tachografach. Jak Ministerstwo zamierza przygotować inspektorów ITD, a także samych przewoźników do nowych przepisów?

Ryszard Krystek: Przepisy europejskie o stosowaniu tachografów cyfrowych obowiązują już formalnie od zeszłego roku. Ze względu na opóźnienia państw członkowskich we wdrażaniu tego systemu Komisja Europejska ogłosiła moratorium o przesunięciu terminu faktycznego stosowania tych przepisów o rok. Polski Rząd przygotował projekty przepisów pozwalających na stosowanie tych urządzeń w transporcie drogowym i w tej chwili czekamy na ich przyjecie przez Parlament. Z chwilą uchwalenia tej ustawy potrzebować będziemy ok. 3 miesięcy do pełnego wdrożenia regulacji europejskich. Chodzi tutaj o wydawanie kart do obsługi tachografów i stworzenie sieci warsztatów obsługujących te urządzenia. Z chwilą uchwalenia ustawy rozpoczniemy także cykl szkoleń naszych służb kontrolnych oraz będziemy służyć pomocą organizacjom przewoźników w szkoleniu przedsiębiorców.

konrad: W jaki sposób można ochronić czy zabezpieczyć nas kierowców przed skutkami zderzeń z słupami oświetleniowymi czy słupami znaków drogowych umieszczanych wzdłuż dróg?

Ryszard Krystek: Są dwa sposoby ochrony przed zderzeniami z przeszkodami stojacymi wzdłuż drogi. Pierwszy, to stosowanie barier energochłonnych, izolujących ruch od przeszkód. Drugi, to stosowanie konstrukcji wsporczych, podatnych na uderzenia, które absorbują energię nie powodując tak tragicznych skutków, jak w przypadku zderzeń z konstrukcjami sztywnymi (beton, stal).

Sakowski Mirosław Elblag: W związku z planowanym obowiazkowym udziałem instruktorów w egzaminach proszę odpowiedzieć : w jaki sposób zostanie rozwiązana sprawa odpłatności za czas pracy instruktora w czasie egzaminu? Wiadomo jest , że egzamin trwa ok. 1godziny ale czas oczekiwania na egzamin może dochodzic nawet do 3-4 godzin.Na przykład zdający jest zapisany na egzamin na godz.8.00 ale z powodu kolejki zdaje ten egzamin o godz.12.Kto zapłaci instruktorowi za czas oczekiwania?Kto pokryje utratę zarobku instruktora częstokroć właściciela firmy szkolącej za niepracowanie przez 3-4 godziny?Czy będzie to uregulowane ? Wiadomo , że za każda wykonywaną pracę należy sie zapłata .Jest to zagwarantowane konstytucyjnie. Z poważaniem

Ryszard Krystek: Po szerokich konsultacjuach społecznych dokonaliśmy kilku zmian w projekcie rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. Jedną z nich jest rezygnacja z obowiązku uczestniczenia instruktora w egzaminie poprawkowym. Zachowaliśmy jednakże prawo do uczestniczenia instruktora w egzaminie na wspólne życzenie instruktora i osoby egzaminowanej. Druga zmiana dotyczy terminu wejścia w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury; z 4 lipca na 3 października br. W ten sposób WORD-y i OSK będą miały czas na właściwe przygotowanie się do zmian.

nisu: Panie Ministrze kiedy wreszcie ruszy budowa drogi ekspresowej Bielsko-B. – Żywiec !! . Lub ruszą prace z poszerzeniem drogi istniejącej.

Ryszard Krystek: Obecnie realizowany jest I etap budowy drogi ekspresowej S69 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwadroń na odcinku Żywiec – Zwadroń z terminem zakończenia do 2006 roku. Odcinek Bielsko Biała – Żywiec będzie kolejnym, drugim etapem, realizacji drogi ekspresowej S69, który rozpocznie się w 2007 roku. Obecnie trwają przygotowania tej inwestycji zwiazane z finansowaniem, a także polegające na pozyskiwaniu prawa do gruntów oraz opracowywaniu dokumentacji budowlanej. Ogółem inwestycja obejmie 47 km drogi ekspresowej od Bielska Białej do Zwadronia, a jej zakończenie planowane jest w 2009 r.

konrad: Jak można zwiększyć bezpieczeństwo i widoczność pieszych (szczególnie w porze nocnej), w tym dzieci, rowerzystów, i innych uczestników ruchu drogowego, którzy w Polsce inaczej niż w innych krajach uczestniczą w ruchu drogowym?

Ryszard Krystek: Niewidoczność pieszych i rowerzystów na drodze, a zwłaszcza w porze nocnej, jest jednym z największych problemów bezpieczeństwa ruchu w Polsce. Można to zilustrować prostą statystyką; w Holandii rocznie ginie 0,6 pieszego na 100 tys. mieszkańcow. Tymczasem w Polsce wskaźnik ten wynosi 6,7. Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest brak chodników i dróg rowerowych, co powoduje, że piesi i rowerzyści poruszają się po pasach, po których jeżdżą samochody. Rozdzielenie zatem ruchu pieszego i samochodowego jest najbardziej skuteczną, ale bardzo drogą forma działań prewencyjnych. Drugim sposobem jest wyposażenie pieszych w elementy odblaskowe, które ułatwiają kierowcy odpowiednio wczesne dostrzeżenie pieszego na drodze. Polskie prawo zobowiazuje dzieci do lat 15 do noszenia elementów odblaskowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przekonanie producentów obuwia i odzieży do wszywania na stałe elementów odblaskowych, np. folii odblaskowej pod kołnierzem.

Marek Kobylański – Gazeta Prawna : Ile obecnie osób posiada kwalifikacje doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych ? Ilu przewożników będzie musiału skorzystać z usług tych doradców ?

Ryszard Krystek: Obecnie mamy w Polsce ok. 2300 doradrów ds. bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Liczbę firm, które trudnią się przewozem towarów niebezpiecznych szacujemy na ok. 7000.

Piotr Potempa: Czy sa szanse na to, ze zostana wprowadzone oplaty winietowe za korzstanie z autostrad przez samochody osobowe?

Ryszard Krystek: Obecnie autostrady płatne są w systemie koncesyjnym i sposób poboru opłat zależy tylko i wyłącznie od koncesjonariusza.

konrad: Surfując po różnych stronach dotyczących ruchu drogowego można się spotkać z określeniem „forgiving roadside” co można tłumaczyć jako „wybaczające pobocze”, czy coś takiego występuję również na polskich drogach??

Ryszard Krystek: „Forgiving roadside” to koncepcja projektowania drogi i jej otoczenia tak, by pobocze było wolne od przeszkód stałych. W języku polskim nazywamy to "wybaczającą drogą". Oznacza to, że w przypadku popełnienia błędu przez kierowcę, droga i jej otoczenie dają mu szansę naprawienia błędu lub zminimalizowania jego konsekwencji.

D@rek: Czy nie uważa Pan,że "grzebanie" w przepisach nie poprawi bezpieczeństwa na drogach, a tylko skuteczna Policja i stały minitoring.Co MI może w tej sprawie zrobić?

Ryszard Krystek: 19 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła nowy Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "GAMBIT 2005", jako program dla Polski na lata 2005 – 2013. Fundamentalną zasadą przyjetą w tym programie jest równoczesne działanie w kilku obszarach; infrastruktury drogowowe, edukacji, prawa i jego egzekwowania. Zatem nieracjonalne jest preferowanie tylko jednego rodzaju działań, jako że zaprzecza ono systemowemu podejściu do problemu.

Pan Minister Ryszard Krystek: Bardzo dziękuję za liczny udział w tej dyskusji, którą traktujemy jako formę społecznych konsultacji aktów prawnych i działań prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury, www.mi.gov.pl