Dobry rok MAN-a
27 stycznia br. spółka MAN Truck &Bus Polska zorganizowała w siedzibie wileńskiego przedstawiciela –firmy Adampolis – konferencję prasową poświęconą działalność spółki w 2010 r. i planach na rok 2011. Było się czym pochwalić. Tradycyjnie spotkanie zostało zdominowany przez tematykę ciężarówkową. W tym segmencie rynku MAN po raz siódmy zdobyła tytuł lidera sprzedaży pojazdów ciężarowych w naszym kraju, dostarczając 2212 pojazdów i uzyskując udział w rynku na poziomie 19,3%. Przełom roku obfitował w kilka istotnych kontraktów dla MAN. Dzięki zamówieniom firm Mota – Engil, Mostostal, Poczta Polska oraz VOS MAN wszedł w Nowy Rok z bankiem zamówień na poziomie ponad 170 pojazdów. Tyle o ciężarówkach, czas na autobusy. Tutaj również w 2010 r. MAN odnotował dobre wyniki. Firma zajęła 4. miejsce na całym rynku z wynikiem 107 sprzedanych autobusów, co zapewniło jej udział na poziomie 10% w rynku. Warto podkreślić, że w 2009 r. MAN dostarczył do polskich klientów zaledwie 45 autobusów (udział 5,8%), także wzrost sprzedaży jest naprawdę imponujący i wynosi 137%! Ten sukces MAN zawdzięcza większym zamówieniom na autobusy miejskie, gdzie spółka zajęła ostatecznie wysokie, drugie miejsce, minimalnie wyprzedzając Mercedesa. Łącznie firma w tym segmencie sprzedała 89 egz. –aż o 61 szt. więcej niż przed rokiem (+217%), co zapewniło jej 12,7% udziału w tej kategorii. W zeszłym roku MAN nie sprzedał żadnego autobusu międzymiastowego, natomiast cały czas zachowuje stabilny poziom dostaw w segmencie turystycznym. W zeszłym roku było to 18 autokarów Lion`s City oraz jeden autokar Neoplan Starliner dla KKS Lech Poznań. To wynik o 3 jednostki lepszy niż przed rokiem, co przełożyło się na podobny udział w turystycznym rynku, jak w 2009 r., czyli ok. 15%.
Jak podkreślił Roman Kałużyński, dyrektor ds. sprzedaży autobusów MAN Truck &Bus Polska, w 2010 r. przedsiębiorstwa komunikacyjne z całej Polski zamówiły ponad 190 autobusów miejskich z logo lwa, w tym 70 sztuk MZA Warszawa. To oznacza, że pula ok. 85 egz. przechodzi do realizacji na rok 2011 r., a ponad 20 szt. –na rok 2012. To daje już dziś pewność powtórzenia na koniec bieżącego roku doskonałego rezultatu z 2010 r. A pamiętajmy, że MAN cały czas liczy się w grze o największe tegoroczne mega-kontrakty –m.in. w Białymstoku (70 szt.), Warszawie ( 168 szt.), Lublinie (80 szt.) i Krakowie (100 szt.) Podsumowując – do grona zeszłorocznych i tegorocznych klientów MAN możemy zaliczyć: MZA Warszawa –70 autobusów, PKM Świerklaniec –47 autobusów, PKS Lubin –19 autobusów, PKM Jaworzno –10 autobusów, MPK Opole –10 autobusów, ZMKS Stalowa Wola –8 autobusów, KM Szczecinek –6 autobusów, PKM Gdynia –4 autobusy oraz 2 autobusy do MZK Konin. Z tej sumy w 2011 roku zostaną dostarczone: 19 autobusów dla Lubina, 8 szt. do Stalowej Woli, 10 szt. dla Opola, 6 szt. do Szczecinka oraz 43 do Świerklańca.
Jak stwierdził Roman Kałużyński, największym i najtrudniejszym ubiegłorocznym kontraktem był dla MZA Warszawa. Dyrektor podkreślił fakt, że mimo bardzo bogatego wyposażenia tych autobusów oraz krótkiego terminu dostaw został on zrealizowany w terminie. Ponadto ważnym elementem w produkcji autobusów w ubiegłym roku była modernizacja polskich fabryk MAN w Sadach i Starachowicach. Zwiększono wydajność zakładów do 10 autobusów dziennie, przy czym nie zwolniono żadnego pracownika. To też sukces firmy.
W ubiegłych latach MAN skoncentrował swoje działania na rozwoju sieci serwisowej w Polsce. Mimo niesprzyjającego klimatu ekonomicznego jesienią 2009 roku ruszyła budowa dwóch własnych inwestycji MAN Truck &Bus Polska. Nowe Truck &Bus Center w Gdańsku i we Wrocławiu, zlokalizowane w pobliżu ważnych szlakach komunikacyjnych otwarte zostały latem 2010. Do użytku oddane zostały również Truck &Bus Service w Białymstoku oraz 2 nowe partnerskie obiekty;Trans-Poz w Gorzowie Wielkopolskim oraz Janusz Kosica w Piotrkowie Trybunalskim.