Dobre wycieraczki to bezpieczna jazda
Często nie zdajemy sobie sprawy, że wielu sytuacji awaryjnych za kierownicą możemy uniknąć, zapewniając sobie dobrą widoczność, za którą odpowiadają przede wszystkim wycieraczki. Bo cóż z tego, że mamy samochód wyposażony w nowoczesne reflektory, jeśli przez źle oczyszczoną szybę widzimy tylko część drogi? Sprawnie działająca wycieraczka ma wpływ na dwa podstawowe czynniki odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy: widoczność oraz zmęczenie kierowcy. Obydwa przekładają się bezpośrednio na czas reakcji prowadzącego pojazd. Przestrzegając kilku zasad możemy zamienić uciążliwe wpatrywanie się przez brudną szybę w przyjemność jazdy samochodem.
Regularnie wymieniamy wycieraczki.
Trwałość wycieraczki to ok. 1 roku przeciętnej eksploatacji (ok. 125 000 cykli). Po tym czasie jej sprawność działania znacznie się obniża. Największą trudnością w ocenie stanu wycieraczek jest fakt, iż nie przekonamy się o wielkości ich zużycia, dopóki nie wymienimy na nowe. Nasz wzrok stopniowo przyzwyczaja się bowiem do coraz gorszej widoczności przez szybę samochodu i dopóki wycieraczka nie będzie pozostawiała wyraźnych, nieoczyszczonych obszarów, uznajemy, że wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że krawędź wycieraczki stopniowo się wyciera, aż wreszcie, w ostatniej fazie eksploatacji, mamy do czynienia z „pływaniem” wycieraczki po szybie (tzw. „efekt pędzla”), a nie wycieraniem. Dodatkowo dochodzą jeszcze procesy starzenia wywoływane przez ozon i promieniowanie UV oraz uszkodzenia eksploatacyjne.
Myjąc szybę zawsze wycieramy pióro wycieraczki.
Wycieraczki Bosch, zarówno Standard, jak i Twin oraz Aerotwin, zakończone są podwójną krawędzią. Jej odkształcenie, spowodowane np. pozostałościami owadów lub żywicy z drzew, skutkuje pozostawianiem smug na szybie.
Nie odrywamy przymarzniętej wycieraczki od szyby.
Takie postępowanie powoduje odkształcenia wewnętrznej szyny przenoszącej nacisk na gumę wycieraczki z ramienia, lub w skrajnych przypadkach rozerwaniem tej gumy. Odkształcenie sprężystej szyny jest przyczyną pozostawiania smug na szybie, wynikających z braku dostatecznego docisku gumy wycieraczki lub powstawania wspomnianego wyżej „efektu pędzla”.
Unikamy pracy „na sucho”.
Zanieczyszczenia na szybie działają jak papier ścierny. Oprócz zużycia krawędzi, dodatkowo powstają rysy na gumie i szybie. Współczynnik tarcia gumy o szybę przy pracy na sucho jest nawet 25-krotnie wyższy niż podczas pracy na wilgotnej szybie. Dlatego nie bójmy się używać płynu do spryskiwania szyb.
Używamy atestowanych płynów do spryskiwaczy.
Płyn do spryskiwaczy jest kompromisem pomiędzy właściwościami myjącymi a ochroną elementów, z którymi ma kontakt. Płyny nieatestowane często powodują barwne zacieki na lakierze samochodu oraz niszczą gumę wycieraczki. Również z tego powodu kupujmy odpowiednio wcześniej tzw. płyn zimowy.
Wycieraczka samochodowa jest elementem pracującym często w bardzo trudnych warunkach i dlatego łatwo podlegającym uszkodzeniom. Wymaga więc odpowiedniej eksploatacji i regularnej wymiany. Pamiętajmy o powyższych zasadach. Być może uratują komuś życie lub zdrowie.