Dlaczego do 50 km/h?
Ministerstwo Infrastruktury w nastćpujŕcy sposób uzasadnia koniecznoúă wprowadzenia ograniczenia prćdkoúci do 50 km/h w obszarze zabudowanym:
Jednym z podstawowych obowiŕzków Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. W Polsce wypadki drogowe odpowiadajŕ za ź zgonów z przyczyn zewnćtrznych i sŕ gůównŕ przyczynŕ úmierci ludzi můodych – najbardziej perspektywicznej czćúci narodu. Stanowi to podstawć do uznania wypadków drogowych za zjawisko zagroýenia spoůecznego. Poprawa warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego jest istotnym sposobem ratowania zdrowia i ýycia obywateli oraz waýnym czynnikiem poprawy jakoúci ýycia spoůeczeństwa.
1. Prćdkoúă jest gůównym czynnikiem majŕcym wpůyw na powstawianie wypadków drogowych i cićýkoúă obraýeń u poszkodowanych:
a. zmniejszenie úredniej prćdkoúci jazdy o 1 km/h prowadzi do spadku liczby wypadków o 3% oraz powoduje redukcjć liczby obraýeń úmiertelnych o 5% .
b. Polska posiada najwyýszy odsetek zabitych pieszych w Europie: piesi stanowiŕ 34% zabitych w wypadkach. W przypadku potrŕcenia pieszego z prćdkoúciŕ 60 km/h prawdopodobieństwo úmierci wynosi 80%, przy prćdkoúci 50 km/h jest to 40%. Obniýenie prćdkoúci jazdy bćdzie wićc miaůo szczególnie silne efekty w tej grupie.
2. Zagroýenie wypadkowe statystycznego Polaka wynosi 15 zabitych na 100 tys. mieszkańców i jest ponad dwukrotnie wyýsze niý w przodujŕcych krajach Unii Europejskiej (Holandia, Szwecja, Wlk. Brytania – 6). W Polsce teý znacznie czćúciej wypadki kończŕ sić úmierciŕ. W 2002 roku cićýkoúă wypadków wynosiůa 11 zabitych na 100 wypadków i byůa blisko 4 razy wyýsza niý úrednio w krajach UE, gdzie wynosi ona 3. Roczne straty z tytuůu kosztów wypadków drogowych w Polsce szacowane sŕ na ponad 2,11 % PKB .
3. W Biaůej Ksićdze Europejskiej Polityki Transportowej do roku 2010: Czas na decyzje Komisja Europejska kůadzie nacisk na koniecznoúă harmonizacji przepisów zwiŕzanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Obecnie we wszystkich Państwach Czůonkowskich na terenie zabudowanym obowiŕzuje ograniczenie prćdkoúci do 50 km/h i do momentu przystŕpienia Polska powinna dostosowaă swoje ograniczenie.
4. Europejski Program Dziaůań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wskazuje na zmniejszenie prćdkoúci jazdy jako na jedno z kluczowych dziaůań dla osiŕgnićcia zaůoýonego przez Unić celu zmniejszenia liczby zabitych na drogach o poůowć do roku 2010.
5. Podpisujŕc w dniu 24 paędziernika br. Deklaracjć Werońskŕ ministrowie infrastruktury i transportu państw czůonkowskich i krajów nowo wstćpujŕcych, w tym Polski, zobowiŕzali sić do podjćcia zdecydowanych dziaůań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z postanowień Deklaracji jest dziaůanie na rzecz harmonizacji przepisów dotyczŕcych bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym zwůaszcza ograniczeń prćdkoúci.
6. Przyjćty przez Rzŕd Krajowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2000 za gůównŕ przyczynć wypadków uznaje nadmiernŕ prćdkoúă jazdy i jako podstawowy warunek osiŕgnićcia poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach wymienia zmniejszenie liczby ofiar i cićýkoúci wypadków zwiŕzanych z nadmiernŕ prćdkoúciŕ, co uwarunkowane jest mićdzy innymi wprowadzeniem ograniczenia prćdkoúci do 50 km/h w obszarze zabudowanym na terenie caůego kraju.
Wprowadzenie ograniczenia prćdkoúci do 50 km/h w obszarze zabudowanym jest istotnym krokiem na drodze harmonizacji polskich przepisów z przepisami obowiŕzujŕcymi w krajach Unii Europejskiej. Równolegle znaczŕco przyczyni sić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych i ich ofiar oraz pozwoli na osiŕgnićcie celów zaůoýonych w Europejskim Programie Dziaůań BRD i w przyjćtym przez rzŕd Krajowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Umoýliwi to równieý zredukowanie znacznego obciŕýenia jakie stanowiŕ wypadki drogowe dla gospodarki kraju i spoůeczeństwa. Po przystŕpieniu do Unii stan bezpieczeństwa ruchu drogowego bćdzie waýnym czynnikiem decydujŕcym o pozycji Polski na tle innych państw czůonkowskich.