Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Dezynfektory na testach w trzech autobusach MPK-Łódź

infobus
24.11.2020 09:00

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi testuje dezynfektorów do rąk firmy Pixel z Bydgoszczy.

To bezdotykowe urządzenia do podawania płynu dezynfekującego. Po podłożeniu pod nie dłoni rozpyla na ręce mgiełkę ze specjalnym płynem odkażającym. W metalowej konstrukcji mieści się 1,5 litrowy zbiornik na płyn, co według producenta przeliczyć można na wydajność ponad 3000 operacji na pełnym doładowaniu. Urządzenie posiada diodę sygnalizującą konieczność uzupełnienia płynu.

Pięć pojazdów

Urządzenia zostały zamontowane na próbę w:

trzech autobusach, w tym w dwóch Mercedesach i jednym Solarisie (1151,1352,1391)

i dwóch tramwajach (1203, 1211)

-"Zdania przewoźników z innych miast, co do montażu tego typu urządzeń, są podzielone dlatego chcemy sprawdzić, jak będzie się ono sprawowało w łódzkich pojazdach komunikacji miejskiej" - informuje magistrat.

-. Chcemy przede wszystkim zobaczyć jaka jest ich funkcjonalność, czas obsługi i bieżąca eksploatacja – dodaje  Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Dezynfektory firmy Pixel służą już pasażerom komunikacji miejskiej w takich miastach jak: Szczecin, Stargard, Żywiec, Poznań, Opole, Bielsko-Biała, Włocławek, Ełk, Łomża, Luboń, Inowrocław, Swarzędz.

-„Nasze urządzenie do pojazdów spełnia wymagania jakie stawia przed nim rynek transportu publicznego. Jest wandaloodporne, zapewnia komfort użytkowania i zwiększa poczucie bezpieczeństwa w pojeździe. Na tym wszystkim zależało nam, gdy zaczynaliśmy pracę nad urządzeniem. Dziś możemy powiedzieć, że się udało. Zachęcam kolejna miasta do wyboru naszego rozwiązania - mówi Michał Cyrankowski, wiceprezes Pixela.

Czas na Ster

Przypomnijmy, że równolegle MPK-Łódź sprawdza prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza od poznańskiej firmy Ster. Równolegle takie sety trwają w Poznaniu – o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

Jak poinformował łódzki magistrat, zaproponowane przez firmę Ster rozwiązanie AntiMicrobial+ "łączy w sobie oczyszczanie powietrza, poprzez zastosowanie filtrów HEPA oraz promieniowania UV-C oraz dezynfekcję powierzchni dzięki automatycznemu procesowi ozonowania".

Według producenta, w ciągu godziny pracy urządzenia powietrze w pojeździe może być oczyszczone do 10 razy, czyli co 6 minut, a tyle - jak zwrócono uwagę - wynosi najczęściej odstęp między przystankami.

Urządzenie będzie testowane przez około trzy miesiące. Koszt jednego urządzenia to ok. 2 tys. zł netto.